Skocz do zawartości

Propozycja dla Jerzego. ssuchy znaczy się:)


maxiiii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że jesteś naszym forumowym elektronikiem wynalazcą i na twoje ręce składam propozycję abyś trochę rozszerzył swoje zainteresowania o dodatkowe gagety dla modelarzy.

Pierwsze o czy pomyślałem to:

1. moduł dźwiękowy do samolotów (podobny do Ryśkowego  kutra)

2. wariometr 

 

Co ty na to . Oczywiście to tylko propozycja.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co do wariometru, a właściwie to aktualnie już pełnej telemetrii to był taki projekt typu open source "openXvario", który przekształcił się w "openXsensor". Jest to system w którym możemy mieć wysokościomierz, wariometr, pomiar prądu, napięcia, przyśpieszenia (akcelerometr - również z możliwością wykorzystania do zwiększenia czułości wariometru), GPS, obrotomierz. Oczywiście może być tylko sam wariometr, wszystkie czujniki opcjonalnie. Całość jest banalnie prosta, czujniki podpięte pod Arduino. Oprogramowanie umożliwia współpracę z telemetrią FrSky, Jeti, Graupner, Multiplex. 

 

Jako, że sam latam na 35 MHz to chcę to uzupełnić o moduł nadawczy i zrobić coś w rodzaju SkyAssistanta tylko ze znacznie większymi możliwościami. Wszystko też na gotowych modułach. Na razie czekam na dostawy z Ali. W części naziemnej planuje moduł nadawczo-odbiorczy, Arduino, moduł karty SD do rejestracji danych, odtwarzacz MP3 do komunikatów głosowych, wzmacniacz m. cz. z głośnikiem i BT do współpracy z aplikacją na telefonie. Od strony elektronicznej jest to raczej bardzo proste, trochę więcej pracy od strony programistycznej, ale w sumie to i tak w większości poskładanie gotowych funkcji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu system już mam. Kosztuje ok 50$.

Chodzi o proste vario za 5 $. czujnik plus arduino plus program.

Jerzy właśnie takie rzeczy robi "micro  i fajno" :)

 

Ale vario napisałem na drugim miejscu. Wszystko to jako przykłady. Takich gagetów dla modelarzy jest mnóstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o proste vario za 5 $. czujnik plus arduino plus program.

 

Ale właśnie openXsensor to jest właśnie coś takiego czyli Arduino plus czujnik ciśnienia plus program. Prościej się już raczej nie da.

 

Jest jeszcze takie proste vario opisane na naszym forum:

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/65190-arduino-i-dlg-logger-wysokosci-wariometr-alarm-napiecia-lipo-cdn/&do=findComment&comment=644710

 

A co do innych gadżetów to się zgadzam. Jakiś np. fajny, głośny i niedrogi moduł dźwiękowy pewnie wiele osób by zainteresował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moooże, kiedyś, bo na razie nie doszedłem do takiego etapu modelarstwa, żeby mnie kręciła telemetria,  ;)  pewnie nie wcześniej jak na emeryturze  :P (zleci nie wiadomo kiedy  :rolleyes:  ), no i jak zdrówko pozwoli jeszcze na hobby. Dzięki Marek za uznanie, ale nie jestem jakimś tam wielkim guru w elektronice (szczególnie w programowaniu, a bez tego dzisiaj ani rusz). Od lat nie zajmuję się profesjonalnie elektroniką i wiele mi umknęło w tym czasie. No fakt, że coś tam klecę samodzielnie, żeby skompletować sobie osprzęt typu "zrób to sam" do mini/mikromodeli latających. Przy okazji robię szczegółowe tutoriale, bo uważam, że jak ktoś przy okazji jeszcze z tego skorzysta, to będzie klawo (po to jest przecież forum). Obecnie jednak chcę już wrócić do latania samodzielnie budowanymi modelami (gotowizna, czy zestawy sklepowe mnie nie interesują zupełnie), czyli znowu potrzebuję więcej, nie co innego, tylko: wooolnego czasu (kurde, przydałaby się taka maszynka do jego wytwarzania! ;)   ). Zupełnie nie rozumiem delikwentów, którzy żłopią tylko piwko (a piwko lubię) i podpierają całe życie ściany bloków z wielkiej płyty, chyba tylko po to, żeby się nie zawaliły.  :D  Teraz,  po ponad 40-to letniej przerwie w hobby zamierzam pierwszy raz wystartować małym modelem (może już w tym roku  :unsure: ), sterowanym własnej roboty aparaturą RC - no taki kaprys po prostu i tyle. B)   Chcę również dalej rozwijać moją idee modeli hybrydowych na uwięzi, szczególnie w kontekście bardzo małych modeli, którymi młodzież może latać np. w salach gimnastycznych. Więc jak widać plany na zajęcie wolnych chwil w najbliższym czasie mam, tylko co z tego wyniknie (?) - "wyjdzie w praniu". :)

 

Może nie każdy wie co już opisywałem, a staram się to robić bardzo dokładnie i wyczerpująco, załączając liczne zdjęcia, schematy, filmy (czasami sam tytuł nie odzwierciedla wszystkiego co można zobaczyć w danym temacie, a nie jest to tylko kilka słów: "co i jak"). Niżej linki do moich elektronicznych zabawek typu "zrób to sam":

 

REALIZOWANE

 

1/ Hybrydowe modele na uwięzi - idea, temat dopiero w powijakach.

 

2/ Prosta aparatura RC do mini/mikromodeli. - mocno zaawansowany. Opisuję tutaj nie tylko wykonanie modułów mini nadajnika i odbiornika RC na pasmo 868MHz (moduły już uruchomione można zobaczyć na licznych filmach, jak pracują), ale również będzie szczegółowy opis wykonania uniwersalnej aparatury (modułowej) w postaci uchwytu C/L, którą będzie można wykorzystywać zarówno do sterowania mikrusami R/C, jak również do sterowania elektrykami C/L oraz hybrydowymi modelami na uwięzi: takie 2 w 1. W planach mam jeszcze opis wykonania dwóch innych aparatur RC (na pasmo 434MHz/868MHz) - zamieszczę chyba w tym samym temacie.

 

3/ Prosty ESC DC własnej roboty do minimodeli - mocno zaawansowany. Pierwszy prototyp: wersja V1a-b pojechał już do Andrzeja (rajaner) do testów w jego mikrusach (prawdopodobnie najpierw w M-33). W planach opis wykonania jeszcze kilku różnych regulatorów, również do bezszczotki (może założę tematy o innych tytułach).

 

4/ Zabawy ze zdalnym sterowaniem na podczerwień - temat zaawansowany. Opisy różnych fikuśnych układów zdalnego sterowania do wykorzystania w mini/mikromodelarstwie lotniczym. Jako, że w zasadzie wszystkie tematy są ze sobą powiązane, tutaj opiszę szczegółowo konstrukcję modułów sterowania IR, znormalizowanych gabarytowo z modułami RC z tematu 2/, które będą mogły być używane zamiennie w aparaturze/RC-uchwycie/CL do eksperymentów z modelami elektryków C/L .

 

5/ Timery do elektryków FF i CL - temat na razie w powijakach. Opis wykonania kilku timerów do sterowania silnikami DC i BLDC do modeli swobodnie latających i elektryków na uwięzi.

 

PLANOWANE (kolejność tematów jeszcze niewiadoma - w zależności od weny  ;) i ukończenia robót w innych tematach)

 

6/ Wzmacniacz mocy RF, współpracujący z modułami fabrycznymi do aparatur z tematu 2/ (na pasma 434/868MHz)

 

7/ Konwerter sygnału serwo/siłownik magnetyczny RC (actuator RC)

 

8/ Modelarski siłownik magnetyczny RC (actuator RC - opis wykonania kilku wersji)

 

8/ Chimera - model elektryka C/L ze sterowaniem mieszanym: dwie linki i RC (pełna kontrola silnika BLDC w czasie rzeczywistym)

 

9/ Hydra - model hybrydowy malucha na uwięzi typ B (sterowanie mieszane: jednolinkowe i RC z pełna kontrolą silnika DC)

 

10/ Do czego wykorzystałem uszkodzone serwa. Szczegółowy opis kilku serwomechanizmów analogowych (ze schematami i rozpisanymi płytkami PCB), oraz niestandardowe wykorzystanie serwomechanizmów.

 

.... (?)

 

PS Raczej będą to tematy, które interesują mnie osobiści, szczególnie w kontekście modeli mini / mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty to umiesz pocieszyć.:( A tak liczyłem na kogoś kto zna programowanie w arduino:(

Sam zająłem się nauką programowania i chciałem sam zrobić moduł dzwiękowy ale po dwóch tygodniach odpuściłem. Chyba jestem już za stary:)

 

A jeżeli chodzi o twój punkt "6" to już taki robiłem.

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=10&t=38852&hilit=+lrs

Ale mnie zjedli:)

 

Na tym scalaku można mieć 10W na 433mhz , do Moskwy i s powrotem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Trochę się pobawiłem. Parę dni poszło żeby dopasować wszystko do siebie, tak jak napisałem spaliłem mocniejszy wzmacniacz. Swoją drogą nie wiem gdzie w Lublinie można kupić do Arduino tak z 15W. Chyba ściągnę z allegro. Głośnik też dać mocniejszy i byłoby bardzo dobrze słychać. Widzę że z wagą nic by sobie Ursus nie robił bo jej zapas jeszcze miał. Ogólnie teraz jest to do wykonania w szybkim czasie. Kod mam, wystarczą 4 główne elementy i można latać. Nie chciałbym tylko szybko wrzucać jak to zrobić żeby ktoś mi nie zarzucił że słabo działa. Wstawię mocniejszy wzmacniacz i głośnik i wtedy zademonstruję. Na zdjęciach widać jak wygląda wagowo oraz rozmiarowo

post-20250-0-10150400-1535362435_thumb.jpg

post-20250-0-46826700-1535362465_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem w wątku o Ursusie przerobiłem trochę rozwiązanie z zagranicznego forum. Nie wiem czemu u nas nikt tego nie zrobił. Masz rację maxiii, to jest dźwięk bf109. Wygląda to tak że trzeba przygotować kartę pamięci 1gb w formacie fat32 i na niej dźwięki paro-kilkunasto sekundowe silnika od 1 do 6. Dźwięk w formacie WAV. No i 2 typu "start" i "shut". Mogę wykonać taki moduł na jaki silnik chcieć aby było nagranie od momentu startu do najwyższej obrotów kończąc i spadając do gaszenia. Wczoraj wrzuciłem film do wątku ale mały odzew był więc pomyślałem że i małe zainteresowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już jest opisany:)

 

 

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2372161-RC-Sound-module-for-20

 

Taki już robiłem.

Byłby lepszy bez korzystania z karty SD ale utknąłem drugim dźwięku strzałów karabinka pokładowego i cały projekt poszedł w odstawkę.

 

Za to od kilku godzin robię na arduino bezpieczny zapalnik wszelkiej maści pirotechniki do modeli.

Jak na razie idzie wszystko tak jak powinno być. 

Brak mi tylko praktyki i podstawowych założeń co do zachowania bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że chodzi Ci o 2-3 gramy więcej wagi. To jest racja bo wystarczy że dwa kabelki gdzieś przypadkowo się zewrą i trzeba sprawdzać co jest nie tak, gorzej jak coś jeszcze spalą. Ja u siebie wszystko zlutowałem i włożyłem do termokurczki. Potem zagrzałem, wszystko się zrobiło sztywne. To samo zrobiłem z modułem do świateł. Bo wcześniej to jak wszystko poleciało przy Krecie to tylko samo Arduino z kadłuba wyjąłem.

post-20250-0-06951300-1535580653_thumb.jpg

post-20250-0-12990900-1535580676_thumb.jpg

post-20250-0-26144000-1535580695_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.