Skocz do zawartości

Czy mi to nie wybuchnie?


Karolek98
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem ze smieszny tytul tematu ale serio boje sie ze moze sie cos stać. Kupilem u chinczyka taka ładowarkę balansujaca i nwm czy to bezpieczne ze nia laduje.

 

Po za tym mam kolejny problem z moja bateria lipo. Trochę przegapilem testowanie jej w kierunku sprawdzania napiecia na każdej z komórek i wlasnie zauważyłem że jest na niej 2.83V (a slyszalem ze 3V to minimum i moze sie psuć) w takim razie jestem ciekaw co moze sie stac.

post-20828-0-23952200-1517237723_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak było tak niskie napięcie, ale powstałe nie wynikiem dużego obciążnia tylko samoczynego rozładowania - wadliwa fabrycznie cela może sie samo rozładowywać, to może nie być jeszcze tak źle, jak zbalansujesz wszystkie cele przed naładowaniem na około 3,6V. Ogólnie taka cela zjechana do niskiego napięcia już nie będzie miała takiej wydajności prądowej jak reszta, wtedy też powinno sie ładować taki pakiet zasilaczem prostym - przed ładowaniem sie balansuje np do 3,7v i potem ładuje już bez żadnego balansowania - wynik ładowania będzie taki że cela słabsza, ta zjechana do niskiego napięcia, będzie miała wieksze napiecie, a cele zdrowe mniejsze np dla pakietu 3S: 4.20/4.14/4.14 i wtedy taki pakiet po rozładowaniu będzie miał podobne napięcia, a gdybyś go balansował w trakcie ładowania cały czas, to ta slabsza cela podczas rozładowania by ci zjeżdżała napieciem w dół cały czas.

 

Pakiety lipo nie wybuchają, podczas zwarcia po około 5sek pakiet puchnie, a po okolo 10sek zaczyna zjać ciśnieniem i też ogniem.

Czyli mam wyłączyć balansowanie gdy osiagne 3.7V i potem ladowac normalnie do 4.1V?

post-20828-0-57858700-1517239916_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem. Ładowanie przeprowadziłbym do końca na balanserze, potem rozładował juz bez niego do dajmy na to 4V/celkę  a potem dalej rozładował z balanserem. Miałbym ogląd na napięcie na poszczególnych celach. Jeżeli było by takie samo oznaczało by że celki równo oddają prąd i pojemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o tym . Po podłączeniu aku do balansera podczas rozładowywania ( tryb Discharge ) bardzo rozjeżdżają się napięcia na poszczególnych ogniwach . Natomiast podczas rozładowywania bez podłączonego balansera różnica napięć na poszczególnych ogniwach wynosi 0,01V .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o tym . Po podłączeniu aku do balansera podczas rozładowywania ( tryb Discharge ) bardzo rozjeżdżają się napięcia na poszczególnych ogniwach . Natomiast podczas rozładowywania bez podłączonego balansera różnica napięć na poszczególnych ogniwach wynosi 0,01V .

 

to dziwne bo moja ładowarka turnigy accucell 6 w trybie discharge bez podłączonego balansera nie pokazuje napięcia na celach (0.00) a z podłączonym balanserem pokazuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Sharka 20 i EcoSiX  , Shark 20 to fajna ładowarka, ma podłączenie do komputera ale nie ma balansera , EcoSIX odwrotnie. Szkoda, bo Shark pozwala przez  komputer śledzić cały proces ładowania. Na EcoSIX zaobserwowałem wahania napięcia na poszczególnych celach podczas rozładowania z balanserem (nie ważne w tym momencie czy jest on używany do rozładowania czy nie) i te wahania były w granicach 0.5 do 0.1V ( zastanowiło mnie to że zmieniają się bardzo szybko i zawsze oscylują wokół prawidłowego naięcia na celce)  ale ... no własnie, po przełączeniu na pomiar całego pakietu nie było widać sumy wszystkich wahań a przecież zmiany 0.03-0.1V powinny po zsumowaniu z trzech cel wpływać na wynik ogólnego napięcia pakietu 3s. Takie akcje miałem na Dualskich jak i na Gensie. Przerwanie rozładowania i ponowne załączenie ładowania pokazało że cele stoją równo.

 Dla mnie nie wygląda to jak szalejące napięcie na poszczególnych celach . Bardziej stawiałbym na jakieś błędy pomiarów przez samą ładowarkę albo błędy przy wyświetlaniu/ obliczaniu wskazań przez ładowarkę. Ja po prostu nie wierzę w te wskazania. Trudno oczekiwać od sprzętu za 15 dolców super dokładności. Oczywiście mógłbym zrobić próbę i rozładować z pakietu dwie cele dwoma ładowarkami naraz tyle że mi się nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dziwne bo moja ładowarka turnigy accucell 6 w trybie discharge bez podłączonego balansera nie pokazuje napięcia na celach (0.00) a z podłączonym balanserem pokazuje

 

Moja też pokazuje . Tylko że widoczne na wyświetlaczu napięcia poszczególnych ogniw są bardzo zróżnicowane .

 

Przy próbie rozładowywania z podłączonym balanserem różnica napięć pomiędzy ogniwami przekraczała 1,5V . Natomiast rozładowując aku bez podłączonego balansera z 4,2V/ ogniwo do 3,0V/ ogniwo po samoczynnym zakończeniu procesu rozładowania  podłączyłem aku do balansera i przełączyłem ładowarkę na tryb Balance . Wyświetlacz pokazał na każdym ogniwie aku 3S równo po 3,0V .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To jest bardzo proste.

Pojemność pakietu bez znaczenia czy 2S czy 6S wskazuje jakim amperażem można ładować dany pakiet.

Czyli dla pakietu:

850mAh -1C to 0,8A

2200mAh - 1C to 2,2A

3300mAh - 1C to 3,3A

16000mAh - 1C to 16A

 

ale czasami na pakietach producent pisze że ładowanie 2C. Wówczas jak się bardzo śpieszysz i nie do końca zależy Ci na pakiecie to taki pakiet możesz ładować prądem 2x większym. Czyli odpowiednio 1,6A; 4,4A; 6,6A; itd.

Nie mniej pakiety LiPol ładowane około 1C (ja osobiście ładuję nawet 0,9C) dłużej nam służą, ale nie jest to reguła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.