Skocz do zawartości

Pierwsza motorówka do nauki pływania rc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po zabawie z modelami samolotów chciałem spróbować modelu pływającego. W tym celu wydrukowałem plany motorówki Alice. Napędem będzie silnik BR2122 1000KV chłodzony powietrzem, regulator jest w drodze. Kwestia wału i śruby jeszcze do dogadania. Ma być to model którym wejdę w modelarstwo szkutnicze. Doświadczenie tutaj mam praktycznie zerowe. Zakupiłem kiedyś w Anglii zabawkowy model "ślizgu"? Zasięg to ponad 100m, założyłem nową śrubę ponieważ poprzednia była wykonana z kawałki puszki po groszku konserwowym a jeszcze poprzednia fabryczna rozpadła się. Silnik szczotkowych klasy około 300. Przerobiłem zasilanie z 7,2V NI-MH na lipol 2s. Testy w wannie wykazują dobrą moc takiego zestawu. Poczekam na całkowite roztopienie lodu i wrzucę film z pływania.

Ale to jest zabawka więc mocno się nad nią rozwodził nie będę.

Przejdźmy do Alice.

Moje pierwsze pytanie jakie bym chciał Wam zadać. Ustalone zostało że na wręgi pójdzie podwójnie sklejona sklejka grubości 6mm. Czyli 2 sklejki po 3mm. A niedawno znalazłem relacje w której Alice była robiona z wręg grubości 2,5mm. Ja mam na stanie sporo sklejki 3mm. Zakładając że model będzie miał 45cm i będzie służył do wolnego pływania dla rekreacji grubość 3mm wystarczy?

post-20250-0-77039300-1517472285_thumb.jpg

post-20250-0-80409900-1517472471_thumb.jpg

post-20250-0-41557200-1517472489_thumb.jpg

post-20250-0-83304700-1517472500_thumb.jpg

post-20250-0-02291600-1517472515_thumb.jpg

post-20250-0-38710300-1517472526_thumb.jpg

post-20250-0-02566700-1517472536_thumb.jpg

post-20250-0-69183800-1517472549_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Piszesz że masz plany powiększone i twój rozmiar to 45cm gdy oryginalna ALICE ma 50cm więc raczej pomniejszone. Sklejka 3mm w zupełności wystarcza ale jak dasz 6mm to będziesz miał sztywniejsze wręgi i łatwiejszy prosty montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alice to motorówka podręczna. Pakujesz w pudło. Wystawiasz rower i na bagażnik. Jazda na wycieczkę połączona z pływaniem. Przyjemna w pływaniu wolnym i szybkim, ale dokonałem zmian. Za sterówką jest płytka poniżej pokładu. Rozerwałem i przykleiłem powyżej pokładu. Zrobiło się więcej miejsca pod spodem. Bardzo chlapie. Przykleiłem listwy a la podłużne redany po brzegach dna kadłuba. Częściowo pomogło. Drewniane listwy przyklejone na pokład a cała reszta z płyt polistyrenowych z uszkodzonych tablic firm ochroniarskich i innych klejone na CA. Bardzo dobry jest HIPS  Wręgi z 3,0 poszycie 1,0 Woda żadnej krzywdy modelowi nie zrobi. 

Napęd z początku silnik bezszczotkowy przeróbka z cdr, potem podobnej wielkości fabryczny. Tani regulator jednokierunkowy i lipol 1300 3S. Serwo mikro Tower Pro SG 92R. Model sprzedałem a nowy właściciel posłał go na dno jeziora.

Jak bym miał teraz robić nowy to dno bym zrobił poziome a nie w górę i wtedy powinna wejść w ślizg. 

Jak chcesz mieć zdjęcia z faz budowy podaj adres mailowy na PW, wyślę. A właściwie wszystko jest pokazane i opisane tu: http://www.rcmodelfordon.zafriko.pl/kat/podrecznik/motorowka_alice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaczma2 nie mogę wysłać Ci wiadomości ponieważ masz pewnie pełną skrzynkę, mój mail jarek19251925@gmail.com. Czyli widzę można bez chłodzenia regulatora i silnika spokojnie pływać sobie dla przyjemności. Będę coś podobnego patrzył, może to odbiega od tematu ale wiesz jak posłał łódkę na dno? tzn wiem że zatonęła ale chyba nie jest to prosto zrobić, :)

budowa będzie u mnie bardzo wolno szła pewnie, ale za to do wiosny lata powinienem się wyrobić, tak tylko uprzedzam jak coś, kompletuję jeszcze narzędzia i takie tam, jak do tej pory siedziałem w samolotach,

sklejkę 3mm mam, wytnę wręgę jedną i sprawdzę jak to się trzyma, jeśli będzie konieczność to skleję razem sklejkę i wręgi będą 6mm ale będzie to już wtedy mocno wytrzymała konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W motorówkach,  ślizgach i żaglówkach ważna jest waga modelu. Im lżejszy tym mniejsze zanurzenie a przez to większa prędkość. Podobnie jak w samolotach stosowana jest balsa i dużo łatwiej uzyskać sztywność.

Wręgi ze sklejki 3,0 a poszycie sklejka 0,8

Odnośnie podanej strony www, dostałem maila o zakończeniu umowy i będzie czynna do 31.03.2018

Skrzynka powinna być już pusta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.