Skocz do zawartości

MX2 2,2m POCZĄTKUJĄCY


Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam.

 

Dopiero teraz przykleiłem tylną ściankę kabiny, co by dobrze przylegała do garba.

28000929638_0e76682f3d_k.jpg

 

Okleiłem kabinkę balsą. Wkleiłem też zaczepy ze sklejki i dwie rurki węglowe.

28000929398_acfa101199_k.jpg

 

27001527647_c3e255b2d5_k.jpg

 

 

Jak na razie tak się prezentuję. Z położoną na sucho węglową kabinka waży 1225g.

27001527447_5065ebf027_k.jpg

 

28000928608_c797d15dee_k.jpg

 

Zastanawiam się teraz czym dociąć tą węglową kabinę, żeby dobrze przylegała do kadłuba?? Kawałeczek próbowałem nożyczkami i nawet dobrze idzie. Czy ten Soudal poliuretanowy 66a nada się do jej przyklejenia czy do tego trzeba użyć jakiegoś innego kleju?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotnij tak aby garbik był przedłużeniem kabinki. Chodzi mi o to by w rzucie z boku była to jedna linia a nie jak teraz na zdjęciu. Z klejeniem Soudalem kabinki nie pomogę. Ja kleiłem klejem do kabinek. Jest wygodny bo nadmier kleju można zmyć wodą. A z Soudalemm będziesz miał kłopot.

 

No i polecałbym raczej przykleić po oklejeniu folią. Będzie Ci znacznie łatwiej i wygodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojej jeszcze nie montowałem, gdyż tak jak Krzysztof radzi zamierzam to zrobić po oklejeniu, ale zastanawiam się czy jej nie przykręcić kilkoma małymi śrubeczkami, ewentualnie UHU dwuskładnikowy powinien dać radę (ważne, z miejsca styku usuwamy folię).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle patrzę ale listwy w kabince wyglądają na sosnowe, a chyba powinny być balsowe.

Tak jak Krzysztof pisze lepiej jest pierwsze okleić kabinkę folią i dopiero przykleić oszklenie .

Ja zrobiłem na odwrót pierwsze przykleiłem oszklenie i dopiero oklejałem folią i miałem problem, do przyklejenia kabinki użyłem jakiegoś przeźroczystego kleju z budowlanego, zdjęcie kleju jest gdzies w moim temacie, trzyma az za mocno bo jak doszedłem do tego że pierwsza powinna iść folia i na nią oszklenie , próbowałem odkleić szybę , niestety klej na tyle mocno trzyma że odklejenie jest niemożliwe mimo że klej jest elastyczny , więc kombinowałem jak koń pod górę , jak wybrnąć z mojego błędu.

Ja z moim drugim Mx-em jestem na tym etapie co ty :) , no mam stateczniki i w większości stery wysokości , ale od bardzo dawna nic przy modelu nie robię bo nie mam czasu .

Ale już od 27 maja mam luz i podgonię z modelem, skończę stery , może to dziwne ale w robieniu sterów najbardziej upierdliwe jak dla mnie jest robienie wzmocnień pod zawiasy, reszta sklejania to frajda , no i mam jeden ster juz z wzmocnieniami , a jedna wysokość i kierunek czeka na początek czerwca.

Skrzydła mimo że wyglądają na zawiłe z grubsza robi się jedno skrzydło w jeden wieczór , później skrzydło schnie i zostaje zrobienie kesonu i gotowe, tak że nawet w żółwim tempie jak mi nic nie wyskoczy to w czerwcu mam zamiar z grubsza skończyć model, a dopieszczanie i oklejanie będzie zimą :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam już oba rusztowania stateczników poziomych i oba sterów wysokości. Mimo iż codziennie latam, troszkę też coś porobiłem :)


Sprawdziłem w wątku Wiesława, gdyż tam podawałem, mój kadłub, wraz ze statecznikiem pionowym, rusztowaniem kabinki i kabinką położoną (nie dociętą, też węglową, ale z wklejonymi laminatowymi kieszeniami na bagnety główny i ogonowy i wzmocnieniami stabilizującymi położenie rur ustalających skrzydła i stateczniki wyszedł 1234g, po wstępnym, ale nie ostatecznym szlifowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Wiesiek te dwie  listewki, które idą przez całą długość kabinki dałem sosnowe. A więc tak jak radzicie przyklejenie węglowej kabiny zostawię po oklejeniu folią. Teraz tylko ją przytnę i dopasuję. Znalazłem ten klej w wątku Wiesława, więc jak coś to też go wypróbuję. Teraz wezmę się chyba za stateczniki poziome, bo do złożenia skrzydeł nie mam jeszcze tych rurek.

 

Marcin, powklejam kieszenie i wzmocnienia pod rurki stabilizujące i jeszcze raz zważę kadłub. Waga pewnie będzie bardzo zbliżona do twojego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm Marcin fajnie ci, ja to bym chciał polatać , ale niestety na chęciach sie kończy , brak miejsca do startu uziemił mnie na dobre.

Machnąłem sobie w Nowy Rok (siedziałem sam w domu jak pustelnik) taki piankowy model ultimate nac i tym fikam wieczorami , choć dziś to nawet tym maluchem się nie dało bo muszki mnie atakowały , gryzły pchały się do oczu i odpuściłem polatanie.

Ale pewne kroki poczynione w sprawie lotów, może i Mx-em w tym roku polecę z 3 razy , takie sa realia , ale na nastepny sezon odrobie zaległości, Mx-y będę miał dwa i naprawdę duży pas startowy , napracowałem się jak dziki , ale już jest trawa posiana , tak że zostało poczekać aż urośnie.

A na otarcie łez kupiłem sobie sporego elektryka , do polatania wieczorami , nim uporam się z pasem startowym, bo mimo skończonego podłoża trzeba jeszcze sięgnąć głębiej do kieszeni aby to miało ręce i nogi, a na chwilę obecną przez majowe wydatki cos krucho u mnie z gotówką.


 Teraz wezmę się chyba za stateczniki poziome, bo do złożenia skrzydeł nie mam jeszcze tych rurek.

 

 

Ja miałem kłopot z znalezieniem tych rurek , w końcu kupiłem metalowy karnisz i karnisz miał idealne rurki , tam jest chyba 16mm średnica , i chyba większośc metalowych karniszy ma właśnie rurki 16mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci Łukaszu idzie i pewnie uzyskasz +/- podobną wagę, z czego się bardzo cieszę, że nie tylko ja mam takie odchyły ;):)

Wiesiek, nic nie mów o muszkach, tak mnie dziś pożarły, że na goleniach miałem jednolitą warstwę martwych muszek, gdy w końcu uciekłem z łąki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej.

Skończyłem rusztowania stateczników. Kleiłem je na stole podobnie jak statecznik pionowy. Żeberko przykadłubowe klejone na modelu.

40256037110_4bea17405d_k.jpg

 

41343642324_b058153eb8_k.jpg

 

41163387975_984eec17f1_k.jpg

 

Wiem, że od spodu między pierwszym, a drugim żeberkiem ma być listewka sosnowa z nakrętką  kłową. Tylko nie wiem za bardzo do czego. Może coś podpowiecie.

Rozumiem, że stateczniki są zdejmowane i tak się zastanawiam jak one są blokowane. Nasuwam na rurkę i tak sobie wiszą?? Tak samo ze skrzydłami. W jaki sposób będą blokowane?? Przejrzałem masę zdjęć modeli ze zdjętymi kabinkami co by sobie podpatrzeć,  ale nie mogę tego rozszyfrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ogon w poprzek idzie mały płaskownik laminatowy i łączy stateczniki ze sobą, płaskownik ma dziurki na końcach i jest przykręcany do owej nakrętki kłowej, Krzysztof podeśle zdjęcie i wszystko stanie sie jasne , błyskawiczny demontaż stateczników, ale ja i tak śruby mam wkręcone na klej do gwintów , bo nie mam potrzeby zdejmowania tych sterów :).

Ale otwór w kadłubie na ten płaskowniczek trzeba sobie zrobić samemu, Marcin mówił że nie wycina go bo jeden pokryje statecznik balsą 2mm inny 1,8mm a na każdy wymiar balsy potrzebny jest otworek w minimalnie innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda mocowanie statecznika:

 

post-2220-0-87344500-1526286789_thumb.jpg

 

A tak mocowanie skrzydła. Pewne i szybkie. Zanim inni przygotują model to Ty już zrobisz lot :)

Na zdjęciu to już nie wygląda ładnie i świeżo. Ale to już ma ze 3 lata.

 

 

post-2220-0-04909100-1526286877_thumb.jpg

 

post-2220-0-80092000-1526286890_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej.

 

Dzięki Krzysiek za zdjęcia tych mocowań.

 

Ostatnio mało siedziałem przy MXie bo kończyłem trenerka. Miałem już go oklejonego, pozostała jedynie elektronika.

27501561957_3dfc42b267_k.jpg

 

Co do MXa to zacząłem ster kierunku.

40563234530_b6d282fd60_k.jpg

 

27501563167_2be7f5b444_k.jpg

 

42322135222_9a932f6995_k.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Skończyłem ster kierunku, choć może jeszcze zaokrąglę końcówkę spływu.

42429305632_70e9333136_k.jpg

 

41757721524_4b240c95ed_k.jpg

 

 

Dzisiaj pierwszy raz latałem tym trenerkiem. Udało się nie zaliczyć kreta, choć kilka razy mało brakowało, bo regulator 12A (chyba) rozłącza mi silnik. Sprawdziłem na ziemi i dzieje się tak po kilku sekundach energicznego machania lotkami. Rozumem, że to BEC (2A) w regulatorze nie wyrabia i aby uniknąć przegrzania rozłącza silnik (stery/lotki nadal działają). Po kilku sekundach od rozłączenia silnika wszystko wraca do normy. Ogólnie można spokojnie latać, ale jak tylko chce trochę "poszaleć" od razu odcina silnik. Dodam jeszcze, że regulator zaczyna się mocno grzać w momencie gdy zaczynam machać energicznie sterami/lotkami na raz. Teraz zastanawiam się co można zrobić?? Jak kupię regulator o większej wydajności prądowej to chyba nic nie da bo te BECi w regulatorach mają przeważnie 1-2A. Może coś doradzicie??

 

Elektronika jak siedzi w modelu.

Pakiet: Redox 3LiPol,  11,1V 20C

Silnik: Redox BL 400/1200 (max. pobór prądu 8,5A)

Regulator: Redox 12A (BEC 2A)

Serwa: 4xTowerPro SG92R (max. pobór prądu jednego serwa ok. 0,7A)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zastanawiam się co można zrobić?? Jak kupię regulator o większej wydajności prądowej to chyba nic nie da bo te BECi w regulatorach mają przeważnie 1-2A. Może coś doradzicie??

 

Wiele małych regulatorów ma BEC 3A, sporo również 5A. A jak wolisz możesz dokupić zewnętrzny BEC (szukaj w sklepach również pod nazwą SBEC lub UBEC).

 

EDIT: http://allegro.pl/mini-ubec-5v-6v-3a-fpv-gimbal-rc-4-do-6-s-i6620804539.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=Y2FtcGFpZ24ANDE1MTkxMDQAMTEwNDg4AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=fde754d2-70c4-44af-a290-5fc88834fa7f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele małych regulatorów ma BEC 3A, sporo również 5A. A jak wolisz możesz dokupić zewnętrzny BEC (szukaj w sklepach również pod nazwą SBEC lub UBEC).

 

EDIT: http://allegro.pl/mini-ubec-5v-6v-3a-fpv-gimbal-rc-4-do-6-s-i6620804539.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=Y2FtcGFpZ24ANDE1MTkxMDQAMTEwNDg4AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=fde754d2-70c4-44af-a290-5fc88834fa7f

 

Dzięki Piotrek. Tak jak myślałem to ten BEC w regulatorze nie wyrabiał, bo jak zasiliłem odbiornik i serwa z akumulatorków NiMH to problem minął. Niestety taki koszyczek z akumulatorkami trochę ważył, więc postanowiłem kupić zewnętrznego BECa, tak jak radzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.