Skocz do zawartości

Zdjęcie

MX2 2,2m POCZĄTKUJĄCY

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
217 odpowiedzi w tym temacie

#41 kszczech

kszczech
  • Modelarz
  • 195 postów
  • SkądParczew
  • Imię:Krzych

Napisano 14 marzec 2018 - 22:24

Nie ma za co. Pytaj jakby co. Ale zdradz tajemnice jak Ty to robisz że masz taki porządek na biurku. Od 45 lat zajmuje się modelarstwem a tak jeszcze nigdy nie miałem

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
  • 0

#42 kojot92

kojot92
  • Modelarz
  • 64 postów
  • SkądBiałystok
  • Imię:Łukasz

Napisano 14 marzec 2018 - 23:06

Nie ma za co. Pytaj jakby co. Ale zdradz tajemnice jak Ty to robisz że masz taki porządek na biurku. Od 45 lat zajmuje się modelarstwem a tak jeszcze nigdy nie miałem

Z tym porządkiem to jest tak, że on jest tylko na chwilę. Jak coś zaczynam robić przy modelu to momentalnie znika w niewyjaśnionych okolicznościach i jest podobnie jak na ostatnich zdjęciach a nawet gorzej :)

• 0

#43 Piotrek_SGM

Piotrek_SGM
  • Modelarz
  • 379 postów
  • SkądSiedlce
  • Imię:Piotrek

Napisano 15 marzec 2018 - 09:03

Pięknie, trzymaj tak dalej i jak najwięcej fotek plz ;-)

Co to za ciemna substancja w strzykawce? Serio pytam :)

• 0

#44 poharatek

poharatek
  • Modelarz
  • 1114 postów
  • SkądSłomniki/Kraków
  • Imię:Marcin

Napisano 15 marzec 2018 - 12:52

Co to za ciemna substancja w strzykawce? Serio pytam :)

A to ja się wtrącę i odpowiem:

Zapewne w jednej (tej ciemniejszej) jest Soudal 66A (albo inszy poliuretanowy), a tej przeźroczystej CA.

Bardzo wygodny sposób dozowania tych klejów. 

Poliuretanowe straszliwie brudzą wszystko i  niemal każde narzędzie do ich nakładania jest jednorazowe ;)

Z kolei gdy się nakłada duże ilości gęstego lub średniego CA to wyciskanie ich z butelki z nałożoną igłą (nawet grubą; 0,80 - 1,00 mm)  jest męczące. Łatwiej idzie dozowanie strzykawką.

• 0

#45 enter1978

enter1978
  • Modelarz
  • 1276 postów
  • SkądOkolice Hrubieszowa
  • Imię:Wiesiek

Napisano 15 marzec 2018 - 14:58

Ja również używam strzykawek do dozowania kleju, soudal 66A łatwiej dozować , a nie wykorzystana ilość kleju łatwo wraca do butelki.

Również dozuję żywicę ze strzykawki , a żywice L285 to nawet mieszam w strzykawkach , no i łatwo nabrać odpowiednie proporcje żywicy i utwardzacza.

Tak że strzykawek to mam zawsze cała reklamówkę na stanie.

Natomiast CA zużywam tak małe ilości że kupuję gdzieś w marketach w 2g opakowaniach i z takiego opakowania dozuje sie podobnie jak ze strzykawki.

Po ostatnich zdjęciach Łukasz trochę mnie zmobilizował i chyba się zabiorę za swojego Mx-a.

Nic nie robiłem ostatnio bo roztrzaskałem extrę 260 i z tego powodu obraziłem sie na wszystkie modele :(.

Finansowo kraksa nie dała po kieszeni bo połamał tylko śmigło, ale sporo czasu zajęło odbudowanie kadłuba.

No ale nerwy przeszły, extra naprawiona , zostało przykręcić silnik i skończyć łatanie maski.

Na drugi raz nie trzeba po przerwie zimowej , nie czując modelu , nie mając wprawy , świrować nisko nad ziemią , nawet nie wiem co sie stało , leciał nisko może 1 metr nad ziemią , i dość szybko, więcej niż połowa mocy i nagle zwalił sie na ziemię, i pozamiatane.

Tłumaczę sobie że jakis podmuch wiatru go strącił , bo trochę wiało.

Ale to juz historia , model sprawny, a ja się dziś zabiorę za robienie kartonowych kieszeni.

Ale spróbuję je robić tak jak Marcin, z pasków papieru, bo do pierwszego Mx-a robiłem kieszenie z jednej całej kartki.

Zobaczymy jak mi pójdzie robienie tych kieszeni z pasków.

• 0

#46 Viper

Viper
  • Modelarz
  • 1518 postów
  • SkądW-wa
  • Imię:Marcin

Napisano 15 marzec 2018 - 19:22

Poliuretanowe straszliwie brudzą wszystko i  niemal każde narzędzie do ich nakładania jest jednorazowe ;)

Dlatego wystrugałem z pałeczki do sushi przyrząd do nakładania, z jednej strony zestrugałem w rodzaj małej łopatki, z drugiej zostawiłem płaski grot i w zależności od powierzchni i stopnia precyzji do nakładania kleju używam jednego bądź drugiego końca, a po klejeniu, od razu wycieram kawałkiem papieru toaletowego i zapewniam, że narzędzie jest wielorazowe :)

• 0

#47 kojot92

kojot92
  • Modelarz
  • 64 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 15 marzec 2018 - 21:44

Piotrek w strzykawce jest Soudal 66a ze względów takich jak opisują koledzy wyżej. Kadłub sklejony, bałem się trochę, że wyjdzie zwichrowany czy coś, ale jest idealnie. Już wcześniej z jednej strony na spodzie kadłuba przykleiłem listewki. Sosnowa 3x3 i z balsy 5x5. I nie wiem czy ta z balsy nie jest za delikatna w tym miejscu (łatwo się wygina), więc będę chyba ją wydzierał i dam sosnową.

40829859831_f06206aef0_k.jpg

• 0

#48 kszczech

kszczech
  • Modelarz
  • 195 postów
  • SkądParczew

Napisano 15 marzec 2018 - 21:50

Piotrek w strzykawce jest Soudal 66a ze względów takich jak opisują koledzy wyżej. Kadłub sklejony, bałem się trochę, że wyjdzie zwichrowany czy coś, ale jest idealnie. Już wcześniej z jednej strony na spodzie kadłuba przykleiłem listewki. Sosnowa 3x3 i z balsy 5x5. I nie wiem czy ta z balsy nie jest za delikatna w tym miejscu (łatwo się wygina), więc będę chyba ją wydzierał i dam sosnową.

40829859831_f06206aef0_k.jpg

Skoro uważasz że będzie za delikatnie to sklejki sosnę 5*3 z balsą 5*2.
Ta listwa ma wytrzymać napięcie folii. I tylko tyle.

• 0

#49 enter1978

enter1978
  • Modelarz
  • 1276 postów
  • SkądOkolice Hrubieszowa
  • Imię:Wiesiek

Napisano 15 marzec 2018 - 22:26

Dla mnie Krzysztof to Fachura , Marcin też.

I jakiś czas temu Krzysztof sugerował wstawienie właśnie tych listew 5x5 z balsy, więc skoro mogą być z balsy to może je pozostaw.

Ja mam listwy z sosny tylko dla tego że model noszę na ramieniu i w extrze 260 te listwy miałem balsowe i pewnego razu jak niosłem model i tak sobie podskakiwał na ramieniu listwa balsowa chrupnęła i prułem folię aby ją skleić, za jakiś czas historia sie powtórzyła i pękła ta sama listwa w drugim miejscu, więc wymieniłem te listwy na sosnowe.

W mx-sie zrobiłem te listwy z sosny ze względu na transport , ale juz widzę że ten model nie będzie podróżował na pole na ramieniu bo jest po prostu za duży , tego ciągnę na pole za ogon :), to nie powiedziane że kiedyś tych listew nie zmienię.

No i na balsowych listwach zaoszczędzisz około 30g które to ciążą głównie na ogonie.

• 0

#50 Piotrek_SGM

Piotrek_SGM
  • Modelarz
  • 379 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 15 marzec 2018 - 22:49

Dzięki za wyjaśnienie, kleję czasem coś Soudalem ale nie wpadłbym na to, żeby go nakładać strzykawką.

Chwal się czasem takimi detalami, to interesujące i pasuje do świetnej części wizualnej relacji:)

• 0

#51 Kicior

Kicior
  • Modelarz
  • 291 postów
  • SkądLublin / W-wa
  • Imię:Andrzej

Napisano 15 marzec 2018 - 22:51

Łukasz,

Nie wiem, czy będzie Ci się chciało czy nie, ale Precision Aerobatics w większości swoich modeli stosuje  listwy balsowe i wkleja w nie płaskowniki (fi 1,5mm) lub pręty  węglowe (1x3mm)
Same płaskowniki są również lekkie (i w sumie całość jest lżejsza od sosny) a sztywność tego rozwiązania jest znacznie większa od balsy.

1m pręta węglowego 1 x 3mm waży 4,2g

1m pręta fi 1,5mm waży ok 5,1g

Nie mam spisanych wszystkich wag, ale dla przykładu sosna 4x4mm (a nie 5x5mm jak masz w modelu) waży 14,8g.

Na poniższym zdjęciu jest pokazany model Bandit i wklejony w balsę pręt węglowy 1,5mm

2012-01-25_15.12.54.jpg

Nawet wklejenie od zewnątrz też byłoby ok.

Niemniej ... nacinanie / frezowanie balsy już po jej wklejeniu jest nieco utrudnione, więc nie jestem pewien czy skorzystasz.

Ale być może rozwiązanie przyda się przy jakimś innym modelu.

• 0

#52 kojot92

kojot92
  • Modelarz
  • 64 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 21 marzec 2018 - 22:35

Witam.

Postanowiłem wymienić te listwy na spodzie. Skleiłem sosnę 2x5 z balsą 3x5.

40945449191_a84af0b449_k.jpg

Zważyłem też kadłub. Jak na razie waży 850g (bez statecznika).

40945449751_c26fc2c3c4_k.jpg

Zacząłem też sklejać statecznik pionowy. Na początku połączyłem ze sobą na modelu wręgę przykadłubową z tym pionowym elementem statecznika. Następnie już na biurku przykleiłem najmniejszą wręgę ustalając pion metalowym elementem. Na sucho włożyłem też listewkę na natarciu, żeby pierwsza i ostatnia wręga była w jednej linii. Później to już wklejałem kolejne wręgi i wsuwałem rurkę w otwory ustalające. Od czasu do czasu patrzyłem przy pomocy kątownika czy wręgi trzymają pion. Na końcu przykleiłem listewkę na natarciu.

40237129574_66ebecd3a5_k.jpg

40051348235_6ebff69d8b_k.jpg

40945449461_0098bb2223_k.jpg

40051347665_fcb63a07a8_k.jpg

40903853142_21a3f2f6d9_k.jpg

• 0

#53 Piotrek_SGM

Piotrek_SGM
  • Modelarz
  • 379 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 21 marzec 2018 - 22:40

Sweet :)

• 0

#54 kszczech

kszczech
  • Modelarz
  • 195 postów
  • SkądParczew

Napisano 22 marzec 2018 - 13:41

Łukasz, cieszę się że Ci wyszedł kadłub prosto. Trochę się o to bałem bo nie sklejałeś boków kadłuba jednocześnie.

Proponuję na przyszłość zaopatrz się w klipsy jak na zdjęciu. Są tanie i różnych rozmiarów. 

To bardzo wygodne narzędzia. I pozwolą skleić obydwa boki lub inne ściskochłonne elementy jednocześnie :)

Klips.jpg

I jeszcze cobym nie zapomniał.

Tutaj masz nakrętkę wkręcaną. Takie trzeba zastosować w chwytakach do maski i do kabinki. Są łatwe w montażu i użyteczne. Można też je kupić na allegro. Ale uważaj aby nie były większej średnicy bo się nie zmieszczą w otwory.

Wkret.jpg

No i jakbyś kupował coś na HobbyKingu to zamów sobie też takie śrubki do mocowania kabiny i maski.

Są lekkie, estetyczne, nie rzucają się w oczy na modelu i się nie odkręcają.

Srubki.jpg

No i jeszcze raz gratuluję wykonania. Naprawdę jestem pod dużym wrażeniem.

Hej

• 0

#55 Piotrek_SGM

Piotrek_SGM
  • Modelarz
  • 379 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 22 marzec 2018 - 16:47

Nie wiem co bardziej podziwiać - pracę wykonawcy czy wsparcie projektanta! :)

• 0

#56 kszczech

kszczech
  • Modelarz
  • 195 postów
  • SkądParczew

Napisano 22 marzec 2018 - 16:54

Prace wykonawcy - oczywiste.
😉
  • 0

#57 kojot92

kojot92
  • Modelarz
  • 64 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 22 marzec 2018 - 21:17

Krzysiek, już wcześniej do tych chwytaków kupiłem takie nakrętki i śruby M4. Nie wiem czy to się nada, bo otwór w tych chwytakach ma ok. 6,8mm a średnica zewnętrzna nakrętek wynosi 7,8mm. Musiałbym rozwiercać otwór w chwytaku, a nie chce tego robić bo zostanie mało sklejki. Stocze chyba na tokarce trochę ściankę w nakrętce i powinno być dobrze. A jak się nie uda to kupię te nakrętki wkręcane.

40249983984_be51223d57_k.jpg

• 0

#58 darkarll

darkarll
  • Modelarz
  • 150 postów
  • SkądKraśnik
  • Imię:Dariusz

Napisano 23 marzec 2018 - 08:43

Za 20 szt tych nakrętek o których pisze Krzysiek na Allegro zapłaciłem 13,20 zł z przesyłką :)

• 0

#59 M.Ch.

M.Ch.
  • Modelarz
  • 811 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Michał

Napisano 23 marzec 2018 - 12:05

Kurcze lookam sobie na ten wątek i jestem w szoku co widzę zdjęcie Łukasza! Piękna, czysta, profesjonalna robota!!!  :)

Fajnie, że ważysz - chodzi mi ten model po łbie, będę zobowiązany za kolejne etapy ważenia. 

• 0

#60 kszczech

kszczech
  • Modelarz
  • 195 postów
  • SkądParczew

Napisano 23 marzec 2018 - 13:45

Odnośnie nakrętek na allegro.

Np tutaj - za 10 sztuk 1,10 zł.

Hej

• 0