Skocz do zawartości

Szlifierka czołowa z Lidla


AndrzejC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No to wygląda to tak, że ten delikwent, który zakupił" elegancką poręczną elektryczna piłkę ręczną", musi do kompletu kupić gustowną szlifierkę czołową po to , żeby sobie ostrza do piłki szlifować. Ci szpece z Lidla myślą ;)  brzeszczocików do piłki nie dali ale maszynkę do ich szlifowania to już tak. A w przyszłym tygodniu rzucą zapas brzeszczotów co to im zostały od różnych wyrzynarek i geszseft będzie się kręcił gdyż publika będzie zmuszona łyknąć ów zapasik bo te dwa z kompletu połamała na dzień dobry jak się uczyła ciąć ową poręczna piłką do wyrzynania :).

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman, przydałby się taki ersatz do mojej wyrzynarki-przystawki od CELMY.  Nakupiłem sobie tych brzeszczocików (w zestawach) jeszcze w daaawnych czasach, kiedy produkowane były rzemieślniczo przez fabrykę Pił i Narzędzi GLOBUS "WAPIENICA", ale mam już dosłownie ostatnie sztuki, więc wiem co to znaczy mieć wyrzynarkę bez brzeszczotów! :wacko:

 

CELMOwe w porównaniu z BOSCHem:

 

post-18069-0-80756200-1518546306_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ee, nie jest tak źle. U mnie w sklepie dzisiaj jeszcze 4 szt. leżały na półce, a może to tak tylko na moim zadupiu jest?  :rolleyes:  Dzięki Panowie za cynka. Sobie obejrzałem i kupiłem, bo dla mnie będzie super do delikatnych prac przy stolarce dla moich minimodeli:

 

attachicon.gifszlif-park1.jpg

 

Przy tej cenie, oczywiście wszędzie królują plastiki. Dobrze, że chociaż sam stolik i suwak kątomierza są z alu. Martwi trochę fakt, że boczne uchwyty-kołyski stolika tyż są plastikowe (chyba trzeba będzie przerobić):

 

attachicon.gifszlif-park2.jpg

 

... no, a już największa chyba wtopa producenta to za mała grubość plastiku w kieszeni pod ścisk do mocowania poziomego - wynosi tylko 2,3mm, kiedy w kieszeni do mocowania pionowego jest już 3,5mm (też jak na mój gust za mało):

 

attachicon.gifszlif-park4.jpg

 

... sposób mocowania ściskiem do blatu:

 

attachicon.gifszlif-park3.jpg

 

Już wiem do czego wykorzystam (po raz pierwszy) gumę, o której pisałem: TUTAJB)  Wytnę klawą, elastyczną kształtkę i podkleję pod szlifierkę. Żeby nie być gołosłownym (guma ma 15 cm szerokości i jest nawet za szeroka):

 

attachicon.gifszlif-park7.jpg

 

Fajnie, że stolik jest szybko demontowalny (jedną śrubą), bo przyda mi się do innych celów:

 

attachicon.gifszlif-park5.jpg

 

attachicon.gifszlif-park6.jpg

 

Ostatnio coraz więcej grzebię przy prawdziwej maliźnie (kto nie wierzy, niech zajrzy do moich tematów elektronicznych)  i zaczynam odczuwać potrzebę posiadania mikroskopu inspekcyjnego (lupa to za mało). Ponieważ nie zamierzam na to wydawać kasy, postanowiłem sobie zrobić takowy mikroskop za free, no powiedzmy - jego namiastkę (monokular), która w zupełności wystarczy do moich celów, wykorzystując klamoty z własnych zasobów: obiektyw od starego aparatu analogowego, oraz szerokokątny okular i pryzmaty od zepsutej lornetki. Właśnie ten odejmowany stolik, po niewielkich przeróbkach (nie zmieniających pierwotnego zastosowania stolika) będzie podstawą mojego mikroskopu i ustrojstwa do montowania minipłytek PCB. Co z tego wyniknie, być może opiszę w innym temacie.

 

Jurek , a masz do niej tarcze scierne o gradacji 10 000 ? Jak sie zamyslisz ulamek sekundy  , to Ci na 240 caly minimodel zetrze  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000 wystarczy. :P W porównaniu do zrobienia "nieistniejącego" brzeszczota, przygotowanie papieru ściernego na tarczę to małe piwko. ;)

 

No chyba ze 240 , ale nie podlaczaj , tylko reka obracaj  :D

 

W sumie to wiekszosc z nas ciagle robi jakies "nieistniejace" rzeczy , choc te Twoje mikrolutowanka sa podwojnie "nieistniejace"   ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak tych małych brzeszczocików w sumie dla wytrawnego i sprytnego  problemem, żadnym nie jest.

Jak nabywałem ową poręczną piłkę to od razu przeszukałem cały sklep w celu zakupu narzędzia tnącego.

Nie znalazłem bo nie było... Ale jak się temu bliżej przyjrzałem to teraz tych oryginalnych nawet bym nie kupił. A co to, JA nie potrafię :D ? Potrafię. I nie tylko ja.

Bo to proste jest jak drucik. I nawet nie trzeba wydawać w sumie dużej kasy jak można mieć piłki prawie za free.

 

Jak? A tak: Nabywamy woreczek brzeszczotów dostępnych w marketach za grosze( takich jak na fotografii) Jeżeli mamy naszą tytułową szlifierkę, to taki brzeszczocik odpowiednio szlifujemy do postaci tego najbardziej błyszczącego na zdjęciu i mamy narzędzie tnąco -skrawające.

Kostropate, wyglądu nie ma, ale działa. I działa lepiej od oryginału bo sprawdziłem.

Wyszlifowanie tego brzeszczotu zajęło mi dokładnie 6,5 minuty. Z jednego brzeszczota wychodzą dwa takie jak oryginał lub trzy troszkę krótsze. Ale to nie ma znaczenia te krótsze też będą działać.

Pierwszy brzeszczot co go sobie wyszlifowałem przy użyciu mojej nowej szlifierki od razu mi się złamał... Bo trzeba pamiętać, że te brzeszczoty  do tej naszej poręcznej piłki muszą być gładkie, bo tylko takie się nadają. Toteż należy pomyśleć o tym żeby rozwarcie zębów surowego brzeszczotu zlikwidować poprzez  wyrównanie bocznych powierzchni. Sprawdziłem mój brzeszczot i śmiem twierdzić ,że może wyglądu nie ma ale działa tak samo dobrze, jak nie lepiej.

I im więcej ząbków na brzeszczocie będzie tym wg mnie lepiej.

A.C.

post-197-0-24952400-1518551255_thumb.jpg

post-197-0-25739100-1518551312_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego drogi... Żebym ja tylko miał takie problemy :).

Ja bym to zrobił tak: Najpierw poszukałbym brzeszczota gabarytowo podobnego do tego jaki potrzebujesz. Jeżeli Twój się zmieści w obrysie to już mamy sukces. A od czego jest Dremelek  albo inny Proxxon o Parkside nie wspomnę. Nie takie duperłki sie dorabiało...

Ja Ci tego nie zrobię,bo po prostu nie mam czasu. Ale to jest do wykonania. MODELARZ potarfi ;)

A.C.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek wyjąłeś mi to z ust (właśnie pisałem coś w tym stylu).  ;)  Są chwile, że człek zaczyna myśleć, jak daleko warto cofać się w tej niefrasobliwej dążności do samorobienia wszystkiego? Czy po to żeby coś wyciąć wyrzynarką, trzeba najpierw do niej "wystrugać" brzeszczoty , a może jeszcze pierwej zrobić odkuwkę materiału, który wcześniej wytopimy z rudy w dymarce? :rolleyes:  :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak nie ma narzędzi, jak są... jakieś 12postów  powyżej jest zdjęcie brzeszczotów Proxxona. Przypuszczam, że i Dremel, i Chińczyk takie robi. Poszukać trzeba. A jak się nie chce szukać  to trza se samemu wykonać, co jest czasem o wiele szybsze, i o wiele tańsze.

Jak ja bym wszystkiego szukał w necie i czekał na dowóz, to bym te moje łódki  chyba latami budował.

A od czego Panowie mają pomyślunek, rączki i parę maszyn łącznie z ową gustowną szlifierką o której cały czas mowa jest ;).

Jak sobie mogę coś swojego doraźnie wykonać, to robię bo tak  mi jest najprościej i najszybciej.

Tak jak akurat z tymi brzeszczocikami.

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie dlatego od razu Ci Andrzeju pękł, bo rozwarcie zębów jest po to by rzaz był szerszy niż grubość brzeszczotu, aby sprężyste drewno nie zaciskało go w szczelinie.

rysunek.jpg

 

ftghdrtfg.png

SAW_TEETH_GEOMETRY_-_BELSAW.jpg

I następne prędzej czy później czeka podobny los.

 

 

Również tarcze wycinają szerszy rzaz, a dodatkowo jeszcze za tarczą w dużych piłach jest rozwierak (e) by sprężynujące drewno nie zaciskało tarczy w szczelinie

post-3384-0-65896100-1518554844.jpg

 

Rozwierak w wyrzynarce nie zdałby egzaminu, zwłaszcza przy esach-floresach..

 

A również brzeszczoty ręcznych pił do metalu z drobnym uzębieniem choć nie mają rozwieranych zębów, to robią szerszy rzaz ponieważ część uzębiona jest technologicznie łatwiejsza do wykonania jako falowana (2)

ASz_10_rys_1.jpg

 

 

 

Do tej Parkside też brzeszczoty z rozwarciem pasują, tylko samą końcówke do mocowania na płasko trzeba zaszlifować bo inaczej odgięte zęby będą ustawiać brzeszczot w gnieździe skośnie.

Rolka prowadząca ma na tyle płytki rowek że do zębów nie sięga.

 

 

 

Przy okazji może się przydać... i nie tylko o ostrzeniu pił..

http://www.ostrzarnia.pl/ostrzenie-pil-tarczowych

 

 

a koledze Jurkowi (ssuchemu) chodzi o typ (2T) końcówki brzeszczotów do starej Celmy...

 

wirtrla_2.jpg

 

Bosch  takie robi:

do drewna

-Basic for Wood T 19 BO
-Basic for Wood T 57 C
-Clean for Wood T 1 B
-Speed for Wood T 44 D

https://www.ceneo.pl/1156609

https://www.google.pl/search?client=firefox-b&dcr=0&ei=gFSDWrbwHcP7swHwyLOADA&q=Brzeszczot+do+wyrzynarek+T+19BO+Bosch&oq=Brzeszczot+do+wyrzynarek+T+19BO+Bosch&gs_l=psy-ab.12...168197.170321.0.173064.3.3.0.0.0.0.199.563.0j3.3.0....0...1c.1.64.psy-ab..0.0.0....0.ZMvOyc_23lE

i-bosch-brzeszczot-do-wyrzynarek-t-19-bo

do metalu (T18A)

https://www.ceneo.pl/1156604

http://allegro.pl/bosch-brzeszczot-do-wyrzynarki-t18a-chwyt-dwuteowy-i5539158946.html

https://www.google.pl/search?q=Brzeszczot+do+wyrzynarek+T+18+A+Bosch&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=gFSDWseIFYjBNIuAgdgG

 

i-bosch-brzeszczot-do-wyrzynarek-t-18-a-

 

powinny chyba pasować, ewentualnie po małym podszlifowaniu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast nauczyłem się jednego.Skończyłem z badziewiem na zasadzie tanie ale jakoś dam radę,nie stać mnie na to.Wolę zapłacić więcej i nie tracić czasu i nerwów przy pracy.Buduję sporo modeli i pracuję tymi narzędziami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo narzędzie Wojtku jest Ok, tylko dystrybucja oryginalnych brzeszczotów szwankuje...

Ale Proxxonowskie są...


P.S.  Andrzeju, jeśli te czerwone (do metalu) na Twojej fotce

 

post-197-0-24952400-1518551255.jpg

 

to są te o których myślę, to są to chińskie blaszki którymi aluminium nawet nie przetniesz...

A ze szlifowaniem brzeszczotów trzeba ostrożnie, nie za mocno przyciskać by nie rozhartowć (chłodzić by się przydało).


 

a może jeszcze pierwej zrobić odkuwkę materiału, który wcześniej wytopimy z rudy w dymarce?

Są i tacy... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman, fakt jest faktem. FACHMAN jesteś bez dwóch zdań. I jakbyśmy bliżej siebie mieszkali, to myślę, że cuda można było tworzyć :) . Lecz co do tych brzeszczocików , to jednak im gładsze tym lepsze. I ten nie wygładzony pękł, co prawda na sklejce gr 8 mm ale zanim pękł to przy cięciu rwał krawędzie. Ten gładki , nie dość ,że tnie sklejkę 8mm jak masło.to jeszcze nie niszczy krawędzi. Faktem jest, że im lepsza jakość materiału na brzeszczot tym lepiej.

Jak umiesz ciąć to prędzej stępisz jak złamiesz.

 To samo jest piłkami włosowymi (moje ulubione narzędzie).I piłka włosowa jest chyba pierwszym moim narzędziem modelarskim jakie mam. A mam ją od 1965r. Pamiętam bo dostałem małego majsterka po choinkę i cały czas używam  właśnie piłki, jaskółki i młoteczka z tego zestawu.

 

Ja też nauczyłem się jednego. Jak kupuję narzędzia to porządne, ale jak mam coś w tej mojej robocie wykonać to wszystko co mogę wykonać samemu to wykonuję. Bo nikt mi nie zrobi lepiej niż ja. Dlaczego? Bo w tym jest mój pomyślunek, moja praca i moja satysfakcja. A jak coś spieprzę (co się zdarza nawet często) to mogę mieć pretensje tylko do siebie. Tyle i tylko tyle :)

A.C.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I słusznie. Nic nie daje takiej satysfakcji jak samemu czegoś dokonać, a jak jeszcze to sie sprawdza, to już pełna satysfakcja. Modele też można przecież "gotowce" kupować, ale ja się samemu... to jest to!

No pewnie, że nie wszystko się da, bo albo możliwości, albo wiedzy nie ma (choć z wiedzą dzięki netowi coraz lepiej), ale próbować zawsze warto bo każda próba, choćby niepomyślna, to kamyk do góry doświadczenia. I tak trzymać...

A rzeczywiście szkoda, żeśmy dość odlegli od siebie, bo ciekawie by było, jakie takie zaplecze mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.