Skocz do zawartości

FrSky XJT - SWR


roberts
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

nie udało mi się znaleźć na forum podobnego tematu więc postanowiłem założyć nowy.

Pytanie dotyczy wartości parametru SWR w nadajniku XJT firmy FrSky.

Na oryginalnej antenie telemetria pokazuje wartość 16-17 co teoretycznie jest bardzo dużą wartością. W/g źródeł w sieci przy SWR=10 około 2/3 energii wraca do nadajnika jako fala odbita a tylko 1/3 zostaje wyemitowana przez antenę. Więc można wnioskować, że oryginalny zestaw jest mocno niedoskonały.

 

Wymieniłem w swoim nadajniku gniazdo RP-SMA wraz z kablem koncentrycznym, nie przyniosło to żadnego efektu.

Dopiero wymiana anteny na antenę 2,4GHz 5dBi teoretycznie przyniosło efekt.Chociaż też nie wiem czy dobry, gdyż SWR waha się między 0 a 1. I tu znowu pojawia się wątpliwość bo w teorii SWR nie przyjmuje wartości mniejszej od 1 więc skąd to 0?

 

Czy ktoś zgłębiał może ten temat i jest w stanie wytłumaczyć jak interpretować wskazania ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SWR przy oryginalnej antenie w X9D = 0. Cos masz popsute.

 

Zastanawia mnie tylko ta wartość 0.

 

SWR w/g definicji przyjmuje wartości od 1 wzwyż - gdzie 1 to idealne dopasowanie nadajnika i anteny i cała energia zostaje wyemitowana, lub >1 gdy mamy niedopasowanie i część wraca do nadajnika jako fala odbita.

 

Skąd 0?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie z mojego doświadczenia wiem że, pomiar SWR powinien nastąpić miernikiem specjalnie do tego zaprojektowanym. Są mierniki których skala zaczyna się od zera lub od jedynki zależy od producenta. Zero np nie świadczy że moduł wcz jest padnięty. Zazwyczaj przyjmowany parametr dla wcz to 50Ohm. Podpinając moduł pod sprzęgacz czyli tor pomiarowy miernika można obciążyć go anteną lub razystancą 50Ohm. Poprzez podłączona antenę sygnał wychodzi w eter następuje odczyt SWR. Nasomiast jeżeli obciążymy rezystorem 50Ohm to obciążamy sam moduł wcz odczytujemy moc modułu. To tak w skrócie reszta w necie dokładniej opisane. Jeszcze dla pewności aby sprawdzić czy moduł działa potrzebny jest miernik pola i on pokazuje czy następuje emisja fali eletromagnetyczna. Z tego co opisujesz że tylko wywody teoretyczne nic nam nie pokażą i nie zmierzą. Proponuje podejść do krótkofalowca z tym modułem i pomierzyć dla pewności aby uniknąć problemów i się zaraz wyjaśni czy sprawny czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, nie chcę aż tak głęboko wchodzić w temat - nadajnik jest sprawny, nieraz na nim latałem i nie miałem żadnych problemów.

Ma wbudowaną telemetrię, która pokazuje sporo parametrów, min. SWR nadajnika. Na standardowej antenie, która ma bodajże 2dBi pokazuje SWR 16 - wydało mi się to dużą wartością, dlatego zacząłem kombinować z antenami i na antenie 5dBi udało mi się osiągnąć SWR między 0 a 1. Wnioskuję z tego, że druga antena jest porządniej wykonana i ma lepsze dopasowanie

 

Faktycznie jednym sposobem jest pomierzenie faktycznego SWRa - to da mi 100% pewności. Myślałem, że może ktoś na forum posiada wiedzę, czy wartości SWR'a pokazywane przez telemetrię FrSky są miarodajne - czy może raczej pokazują coś z d...., coś co się chińczykowi, który pisał soft wydawało właściwe :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.