Skocz do zawartości

Podstawka do piły włośnicy


szynk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

I wiecie co Panowie? To pytanie naszego młodego Kolegi jest jak najbardziej na czasie.

Chciałem koledze podesłac jakiś link do tego jak użyć zwykłej piłki włosowej i patrz pan, nie znalazłem. Nie ma. Chyba,że źle szukałem. Są i owszem ale dotyczą pił mechanicznych

I tak pop prawdzie , gdzie ten młody adept ma się nauczyć sztuki cięcia włośnicówką. Ja się nauczyłem od starszych kolegów na modelarni, a młody gdzie się ma nauczyć?

Kolego Romanie jest następna okazja do przekazania wiedzy :) . Bo w końcu porządne cięcie piłką włosową wcale nie jest takie proste...

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszukałem szerzej, idąc tropem "semantycznym"- laubzega brzmi z niemiecka i jest taki pierwszy z brzegu efekt:

 https://www.youtube.com/watch?v=X471F1WwGFs

 

Jasne, że znając język dowiemy się więcej, ale nawet samo obejrzenie też pomoże. Gość na początku pisze o Wuppertalu, ale akcent ma raczej południowy, to akurat bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyrząd, o którym mowa nazywał się "jaskółczy ogon" (przynajmniej wg mojej pamięci) i był podstawowym wyposażeniem modelarni w latach 70-tych XXw. :D .

Wchodził (kilka sztuk do każdej) w zestawy szaf narzędziowych dedykowanych modelarniom a produkowanych na zamówienie APRL (Aeroklub Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej) oraz LOK (Liga Obrony Kraju). Cóż to były za czasy!!!!Modelarnie prawie w każdej Spółdzielni Mieszkaniowej, PSS Społem, w szkołach podstawowych itp. Kto nie umiał obsługiwać jaskółczego ogona był nikim :) .

Ja swój chrzest bojowy operatora jaskółczego ogona przeszedłem przy wycinaniu komory balastowej w modelu szybowca Jaskółka (nomen omen). Oj, jakie to było trudne!!!!

Żeby było "kompletnie" to w tamtym czasie w radio leciała pieśń (albo piosenka)"Jaskółka uwięziona" w wykonaniu Stana Borysa:

 

Jaskółka czarny sztylet, wydarty z piersi wiatru
Nagła smutku kotwica, z niewidzialnego jachtu
Katedra ją złowiła w sklepienia sieć wysoką
Jak śmierć kamienna bryła
Jak wyrok naw prostokąt.
Jaskółka błyskawica w kościele obumarłym
Tnie jak czarne nożyce lęk, który ją ogarnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.