Skocz do zawartości

RWD 8 skala 1:4


Rekomendowane odpowiedzi

A może jednak ważniejsze jest to żeby model dobrze latał? A z drugiej strony, kto z oglądających będzie wiedział, jaki to profil i jak się ma do oryginału ? I skąd Szanowny Kolega wie na czym polegał urok tej RWD-y? Ja zupełnie tego nie wiem, chociaż podejrzewam, że takie stwierdzenie , to sąd czysto subiektywny. Tobie podoba się to /profil samostateczny/, a mnie zupełnie co innego. I co? Ano zupełnie nic. I niech tak zostanie, a Heniu i tak fajny model zbuduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek,

Model napewno bedzie latal bo kilka tych modeli lata i nikt nie narzeka, ale:

 

- NACA2415 to akurat kiepski  profil do RWD8, raczej do mysliwca; ma stosunkowo maly CLmax i maly CX, przy malych CL tzn bedzie sie rozpedzal

 

- Profile nie sluza do ogladania i podziwiania ale raczej tworzenia sily nosnej  ;)

 

- Urok RWD8 mogl np polegac na niskiej predkosci minimalnej

 

- Profile samostateczne maja niski wsp. momentu i moze sie to odbic na charakterystyce lotnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jednak ważniejsze jest to żeby model dobrze latał? A z drugiej strony, kto z oglądających będzie wiedział, jaki to profil i jak się ma do oryginału ? I skąd Szanowny Kolega wie na czym polegał urok tej RWD-y? Ja zupełnie tego nie wiem, chociaż podejrzewam, że takie stwierdzenie , to sąd czysto subiektywny. Tobie podoba się to /profil samostateczny/, a mnie zupełnie co innego. I co? Ano zupełnie nic. I niech tak zostanie, a Heniu i tak fajny model zbuduje.

Ano widzisz, szanowny Adminie, gdzieś czytałem o tej Erwudzie. Być może u Rychtera, nie pamiętam. Dzięki profilowi samolot był niezwykle łatwy i przewidywalny w pilotażu, stateczny, bez tendencji do korka. O czym świadczy ilość wyprodukowanych egzemplarzy. Tak więc źle podejrzewasz, bo moje stwierdzenie wynikało z lektury zeznań świadków i pilotów latających na owym samolocie. Mojej subiektywnej opinii zupełnie tutaj nie było. Tak więc szkoda że model nie odziedziczy charakterystyk oryginału.

Dlaczego choćby najlżejsza, minimalna, zupełnie przyjacielska krytyka skierowana do niektórych osób, jest tak źle odbierana na tym forum??? Zupełnie tego nie rozumiem. Nikt nie jest przecie nieomylny.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat: "Cały urok RWD - 8 polegał na profilu samostatecznym." Jeśli faktycznie na tym polegał cały urok tego samolotu w oryginale, to albo to jest jakiś bardzo dosadny skrót myślowy, albo w najczystszej postaci subiektywna ocena danej rzeczy, a taką był ten samolot. To i owo także o tym samolocie poczytałem, m. in. coś tam z takiego opracowania pt. "Polskie konstrukcje lotnicze", tom nie wiem który, bo mam ich wszystkie i o walorach lotnych tej maszyny także tam napisano. Nie będę się rozwodził nad tym, co mi się podoba w tym samolocie, bo moje upodobania i preferencje nie mają tu żadnego znaczenia i niczego nie wnoszą do tematu i dzieła naszego Henia. Natomiast jak będą się miały właściwości lotne tego modelu do oryginału, zapewne Heniu nam o tym napisze. I nie sądzę aby te właściwości wiele odbiegały od charakterystyk oryginału. Co zaś do przyjacielskiej krytyki, jest ona tutaj raczej zawsze mile widziana i nie sądzę aby aż tak źle była odbierana przez czytających i odwiedzających to nasze forum. Po prostu - nasze forum jest nadal wolnym forum i wolno tu pisać, co się myśli o danej sprawie. Z wyrazami szacunku i sympatii . :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając modele Henryka, a niektóre nawet pilotowałem to obawiam się, że będzie latał i to całkiem dobrze. Nie zawsze przeniesienie profilu oryginału na model kończy się dobrym efektem, a często jest odwrotnie. Trzeba też brać po uwagę czego będzie się oczekiwało po modelu. Zresztą zobaczymy co będzie jak Henryk skończy robotę. Powdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mogłem zrobić profil samostateczny , ale obawiałem się że model może żle latać , więc dałem profil NACA 2415 , który jest sprawdzony w modelarstwie.

 

Aura do latania jest kiepska , więc budowa szybciej posuwa się do przodu.

Zrobiłem lotki , kesony płatów pokryłem balsą 2 mm i nakładki na żebra szerokości 4 mm , spływy w płatach i lotkach to od spodu sklejka 2 mm a od góry twarda balsa.

Mocowania zastrzałów są wytłoczone z duraluminium , zastrzały to rurki aluminiowe 8 mm z Castoramy , pozostało jeszcze oprofilowanie balsą.

Statecznik pionowy i ster kierunku jest z samej balsy , tylko wręga statecznika jest wzmocniona sklejką 3 mm jego waga to 6 dkg , statecznik poziomy też będę robił z samej balsy , aby tył był jak najlżejszy wtedy nie będę woził ołowiu z przodu.

Podwozie zrobiłem z drutu sprężynowego 5 mm na które przychodzą koła , a podpórki do tyłu 4 mm , amortyzatory to sprężyny i do tłumienia szybkiego odbijania dałem amortyzatory meblowe 60 N.

post-97-0-84102700-1526710350_thumb.jpg

post-97-0-39165400-1526710402_thumb.jpg

post-97-0-85328900-1526710468_thumb.jpg

post-97-0-49384300-1526710525_thumb.jpg

post-97-0-04307900-1526710637_thumb.jpg

post-97-0-67452600-1526710688_thumb.jpg

post-97-0-99045800-1526710745_thumb.jpg

post-97-0-71507700-1526710814_thumb.jpg

post-97-0-55392800-1526710840_thumb.jpg

post-97-0-31280000-1526710912_thumb.jpg

post-97-0-59935700-1526711004_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasuwasz Heniu ostro!!! Zwolnij trochę bo będziesz musiał szukać następnego projektu do wykonania. Je dzisiaj też zasuwałem, za chińskim czterotaktem na czterech kółkach. Do obrobienia było 17a minus dwa budynki po ok. 100m2 każdy. Czyli było co kosić /jak zwykle zresztą/ i wyszło z tego 11 szt. pełnych worów firmowych by MPO. Tak więc Ty lepisz, a ja latam... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to mnie teraz całkiem rozwaliłeś! Powiedz zatem, co zamierzasz tym wozić? Bo samemu do tego nie wsiądziesz, a latać tak na pusto ? Trochę szkoda ;-) może jednego ze swoich kotów Ci udostępnię w roli pilota? "Edek" - zwany czasami "Edzior", by się chyba nadawał, bo spokojne bydlę, pokojowo nastawiony i na krok mnie nie odstępuje. A na lotną delegację dał by się chyba namówić... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefanie! Ale kiedy ta nowa, przyszłościowa maszynka doleci do tego muzeum, to żaden profil nie będzie jej już potrzebny. Będzie dokładnie tak, jak z tym umarlakiem, tóremu kadzidło już też w niczym nie pomoże. Będzie to jedynie samolot do oglądania i zwiedzający muzeum będą do woli podziwiać. Bo taka też i rola muzeum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

 RWD 8  czeka na oblot.

Nie siedziałem tylko wziąłem się za budowę , RWD-13 o którym już tu pisałem , model ten będzie można oglądać w Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie , zamieszczam kilka zdjęć z budowy modelu.

Te zdjęcia były robione miesiąc temu , teraz model już prawie gotowy czeka na lepszą pogodę do malowanie.

 

No i wczoraj wziąłem się za następny projekt , nie będę czekał bezczynnie na lepszą pogodę.

 

 

 

 

post-97-0-29497200-1555010279_thumb.jpg

post-97-0-06530900-1555010312_thumb.jpg

post-97-0-69625200-1555010342_thumb.jpg

post-97-0-24407600-1555010369_thumb.jpg

post-97-0-76259400-1555010393_thumb.jpg

post-97-0-25321600-1555010436_thumb.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.