Skocz do zawartości

Zdjęcie

Delta 6gen?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 rah66

rah66
  • Modelarz
  • 302 postów
  • SkądŻyrardów
  • Imię:Areg

Napisano 28 marzec 2018 - 12:30

Teraz pora na wyższy poziom. Ta pomalowana powierzchnia miał to być F16, jdnak nie odejde od idei miga(moje 2 migi latają i mają sie świetnie). Zrobiłem niewiem jak to sie nazywa nawet... przyjme że skrzydło-odrzutowiec, no i jak to w nowej konstrukcji jest oczywiście niepewność, gdzie ja tu mam środek ciężkości? wedlug moich oszacowań które przeprowdziłem przy pomocy części miga wychodzi gdzieś tu gdzie dwie zółte linie.

Dla takiego środka ciężkości turbinka jest dość z przodu z lżejszym pakietem, oraz w bardziej wizualnie jak dla mnie odpowiednim miejscu troche dalej z cięższym pakietem.
Myślicie że środek ciężkości i położenie turbinki jest mniej więcej ok?

skrzydloodrzutowiec1.jpg skrzydloodrzutowiec2.jpg

skrzydloodrzutowiec3.jpg skrzydloodrzutowiec4.jpg

• 0

#2 madrian

madrian
  • Modelarz
  • 2023 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Adrian

Napisano 28 marzec 2018 - 19:55

Nie kombinuj za mocno. Wklej na krzyż jakąś imitację kadłuba, w osi centralnej. Dołóż jakiś ruchomy ciężarek - np. dwa magnesy przez ściankę kadłuba.

A potem na ogródek, pole, łąkę czy większą przestrzeń i po prostu rzucaj model. Szybko ustalisz przy jakiś ustawieniu SC (przez przesuwanie ciężarka), taka forma płatowca szybuje najlepiej.

Możesz zacząć oczywiście od przewidywanego ustawienia SC i modyfikować go w zależności od potrzeb. Oznaczyć najlepsze położenie i kontynuować budowę.

Potem oderwiesz imitację kadłuba (i statecznik w rzutach), zabudujesz model do formy ostatecznej, a elementy ustawisz tak, by SC wypadał w oznaczonym miejscu.

Oczywiście, napęd pchający, może potem wymagać drobnej korekty, ale może obejdzie się bez, lub wystarczy "ukłonić" silnik, lub wytrymować sterolotki. 

Przypuszczam, że właśnie sterolotki będą w tym modelu. 

• 0

#3 rah66

rah66
  • Modelarz
  • 302 postów
  • SkądŻyrardów

Napisano 28 marzec 2018 - 21:05

Sterolotki bedą. No to sobie porzucam model. Tak blisko położona przodu turbina odpada, a położenie turbinki jak na ostatnim zdjęciu jest już dla mnie do zaakceptowania.

Jak narazie mam wyznaczone CG rzucaniem obu płaszczyzn z góry - obie spadały równo i odmierzeniem różnicy między wiadomym CG miga, a środkiem ciężkości płaszczyzny miga i naniesieniem tej różnicy na płaszczyzne skrzydło odrzutowca, oraz poprzez zwykłe przyrównanie obu płaszczyzn.

• 0

#4 madrian

madrian
  • Modelarz
  • 2023 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Adrian

Napisano 29 marzec 2018 - 16:38

Po mimo podobieństw, mogą występować różnice w położeniu SC, między płaszczyzną MIG-a, a twoją nową konstrukcją.

Choćby przez brak tylnego usterzenia, a tym samym zmiany wektora działania siły nośnej. Stateczniki może nie dają wiele, ale jakiś wpływ na stateczność i podtrzymanie tylnej części jednak mają.

Być może właściwy SC ciężkości będzie zbliżony, ale wskazane byłoby wykonanie choć kilku rzutów próbnych, dla upewnienia się i weryfikacji.

Nie zajmie to wiele czasu, a może bardzo dużo wyjaśnić.

• 0

#5 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 10567 postów
  • SkądJelcz-Laskowice
  • Imię:Robert

Napisano 29 marzec 2018 - 19:45

Popieram  Adriana. Takie nietypowe konstrukcje najlepiej porzucać na pusto.

• 0

#6 rah66

rah66
  • Modelarz
  • 302 postów
  • SkądŻyrardów

Napisano 29 wrzesień 2018 - 15:33

Delta oblatana dość dawno, loty poprawne. Mała relacja

jetbig4.jpg jetbig5.jpg jetbig11.jpg jetbig14.jpg jetbig v2.jpg

i po liftingu

delta6gen_90procent.jpg delta6gen_wlot.jpg