Skocz do zawartości

Rozpocząłem budowę swojej drukowanki


Francka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tak komplet plików instrukcję montażu , a nawet gotowe G-cody z których drukowałem . Czyli drukujesz nawet kilka elementów na raz zależy ile się zmieści na stole.

Pliki gotowe na stół 200x200x250

W G-codach są wszystkie parametru go wydruku szybkość temperatura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Kilka tygodni temu kupiłem na przecenie tanią drukarkę Ender 3 . Po kilkunastu usprawnieniach i wielu   nerwowych wypowiedziach na k i inne litery ( z powodu niewiedzy głównie), po kilkunastu godzinach ślęczenia w necie i nauki, w końcu opanowałem budżetową maszynkę do tego stopnia, że wydrukowuję właśnie  trochę większego modela... a co. ;-). Kadłub już gotowy i wyposażony, skrzydło się drukuje. Wyposażenie to szpeje pozostałe po sprzedanych modelach.  Celuję w wagę ok 5,5- 6 kg do lotu ale jeszcze nie ważyłem. Zobaczymy po założeniu pakietów. Na razie poszło niecałe 3 kg materiału PLA. 

Kilka słów, jeśli pozwolicie  : niestety , ale trzeba duuużo czasu poświęcić, jeśli ktoś chce zacząć nie mając, jak ja, bladego pojęcia o temacie. Ale jak już załapie się o co kaman..... wciąga lepiej niż brazylijskie seriale ;-). Kilka nocek zarwałem..... Ale jak się choć trochę zna angielski i szuka informacji to społeczności internetowe są niezgłębioną skarbnicą wiedzy i pomocy.

No, ale wiedzy trzeba samej sporo przyswoić, a i porażki uczą błyskawicznie , co  i mnie oczywiście  trafiło. :-)

Niestety również, ale pliki  typu Factory z firmy 3dlabprint, muszą być częściowo modyfikowane pod konkretny model drukarki, pod warunkiem, że nie jest to Prusa i3, hehe...;-). Trochę czasu mi zajęło dojście do optymalnych ustawień kilku parametrów wydruku, ale teraz jakość w zakresie temperatur od 185 do 225 na filamentach Spectrum i przy grubości warstwy 0,2mm jest bardziej niż zadowalająca. Wciąż mnie zadziwia jak dobrą jakość można uzyskać z bardzo taniej drukarki. Kolega posiadający Prusę stwierdził, że mój Edek drukuje lepiej niż jego maszyna, co mnie bardzo ucieszyło:-). Co prawda wydruki trwają po 10-15 godzin czasami ale na razie nie próbuję przyspieszać druku , zanim nie wymienię extrudera i chłodzika na takie do szybszych wydruków. Pierwsze próby szybkiego drukowania wyszły różnie i muszę to i owo popoprawiać. Elementy już zamówione u chińczyków.

 Acha, wydruki z PLA dają się bardzo dobrze "poprawiać" (jeśli komuś nie pasuje np powierzchnia z widocznymi łącznikami modułów modelu) , używając tradycyjnych technik modelarskich.  Modele są tak lekkie, że np. użycie szpachli  zwykłej czy w sprayu  i pomalowanie wydruku nie powinno dać znaczącego przyrostu wagi .  Już testuję na wydruku, który miałem jako próby i jestem zaskoczony pozytywnie efektami. Przy okazji pytanie: czy macie Koledzy jakiś patent na usuwanie z powierzchni różnych materiałów białego nalotu z cjaka bez mechanicznego ścierania?

Tak czy siak, mamy z kolegami w planach jeszcze Cataline , Miga15, Spitfire'a i PZL P-11. Będzie flota  drukowańców w tym roku coraz większa i oceniamy, że jest to technologia przyszłości w modelarstwie....jednak mam nadzieję, że tradycyjne modelarstwo tak szybko nie zaniknie, choć technologia pędzi do przodu jak szalona.

Podsumowując: mam nową "korbę", hihi......co mnie w sumie trochę cieszy, bo życie ostatnimi laty łatwe dla mnie nie jest. 

Dołączam dosłownie parę zdjęć i pozdrawiam Kolegów.

 

Korsarz 1,9m, dł kadłuba 150 cm

 

post-2373-0-17267400-1550032717_thumb.jpg

 

Atrapa silnika Pratt & Whittney Double Wasp 2800

 

post-2373-0-34534500-1550032762_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widzę ze szaleństwo drukowania wszystkich ogarnęło i dobrze jest zabawa. Na razie drukowanie modeli odlozylem do zbudowania innej drukarki na bazie anet a8. Dość fajny jest projekt corexy. To co autor pokazuje to o niebo lepsza.

 

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co rozumiesz pod pojęciem "niewielkie gonienie kreta".

Jeśli faktycznie maluśkie - to wbrew pozorom taka drukowanka jest dosyć pancerna i być może jej się nic nie podzieje.

Gdy mocniej walniemy i  coś trachnie - można uszkodzoną część/części odciąć, wydrukować nowe i poskładać do kupy.

Przy solidnym krecie - to tak samo jak przy konstrukcyjnych -  pozostałości do torby, sprawdzamy, czy coś z wyposażenia ocalało i leczymy traumę ;)

 

Żeby nie było, że se teoretyzuje:

LJpgsEc.jpg

 

Oto mój P-38 od 3DlabPrint.

Gotowe wydruki (2 pudła + pudełko z "odpadami" i wydrukami próbnymi), czekają aż dojdę do ładu ze strychowarsztatem po niewielkiej modernizacji.

Jak zacznę składać do kupy - pewnie założę relację, bo mam trochę przemyśleń (pozytywnych i negatywnych ;)) na temat drukowanek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co rozumiesz pod pojęciem "niewielkie gonienie kreta".

Jeśli faktycznie maluśkie - to wbrew pozorom taka drukowanka jest dosyć pancerna i być może jej się nic nie podzieje.

Gdy mocniej walniemy i  coś trachnie - można uszkodzoną część/części odciąć, wydrukować nowe i poskładać do kupy.

Przy solidnym krecie - to tak samo jak przy konstrukcyjnych -  pozostałości do torby, sprawdzamy, czy coś z wyposażenia ocalało i leczymy traumę ;)

 

Żeby nie było, że se teoretyzuje:

LJpgsEc.jpg

 

Oto mój P-38 od 3DlabPrint.

Gotowe wydruki (2 pudła + pudełko z "odpadami" i wydrukami próbnymi), czekają aż dojdę do ładu ze strychowarsztatem po niewielkiej modernizacji.

 

JA miałem mniejsze pudełko , hi,hi  :D . Jakiego producenta materiału użyłeś (zakładam że to PETG)? Jaka drukarka, slicer  i ustawienia?

Pozd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego producenta materiału użyłeś (zakładam że to PETG)? Jaka drukarka, slicer  i ustawienia?

Pozd

Filament to PLA Spectrum naturalne (według mnie PET średnio się nadaje do drukowania modeli projektowanych przez 3DLabPrint - ale to temat na dłuższą dyskusję :)).

Drukarka to poczciwy Enderek 3 ( o którym zresztą rozmawialiśmy na PW :P)

Ustawienia - modyfikowane z plików factory. Czyli w skrócie: drukuje się PLA,  tak jak PETG; gorąco (dysza 230 - 2350C), bez nadmuchu na wydruk i cały stół zastawiony elementami. Reszta (retrakcja i flow); to już ustawienia pod moją drukarkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filament to PLA Spectrum naturalne (według mnie PET średnio się nadaje do drukowania modeli projektowanych przez 3DLabPrint - ale to temat na dłuższą dyskusję :)).

Drukarka to poczciwy Enderek 3 ( o którym zresztą rozmawialiśmy na PW :P)

Ustawienia - modyfikowane z plików factory. Czyli w skrócie: drukuje się PLA,  tak jak PETG; gorąco (dysza 230 - 2350C), bez nadmuchu na wydruk i cały stół zastawiony elementami. Reszta (retrakcja i flow); to już ustawienia pod moją drukarkę. 

Marcin

Zdarza mi się, że po kalibracji kroków extrudera, Edek po kilku drukowaniach gubi ustawienia, czasami po zadziałaniu czujnika zmiany filamentu, czasami po przerwaniu druku z jakiegoś powodu. Czy miałeś podobne doświadczenia?  Do zapamiętania kroków używam Pronterface ( do wprowadzania Gcodów) ale może to wina softu TH3D Marlin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.