Skocz do zawartości

Jak 7 od Marka Rokowskiego - budowa nie do końca ESA


desstructo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Niektóre z farb (a raczej ich rozpuszczalnik bazowy) dosłownie potrafią zeżreć piankę.

bzdura  - zbudowałem około 20 takich modeli, malowałem różnymi technikami i nie spotkałem farby czy lakieru który uszkodziłby epp.

Trzeba sie chyba bardzo postarać bo EPP to nie styropian i nie depron (!)

 

 

Zastanawiałeś się na pokryciu modelu papierem na Wikol?

kolejna bzdura .... pokrycie papierem na wilkol czyli sztywnym materiałem na suchym kleju elastycznej pianki to pomysł zbliżony do trzymania chorego dziecka przez trzy zdrowaśki w piekarniku. EPP to nie depron i nie potrzebuje wzmacniania papierem (!)

 

Na wstępie działu ESA jest kilka filmów edukacyjnych, proponuję je obejrzeć i skorzystać z prezentowanych tam rozwiązań.

Nawet ciekawy kamuflaż można wykonać spray-em ale wymaga to zaangażowania i przygotowania szablonów. Napylając dwa lub trzy kolory można uzyskać cieniowanie analogiczne do malowania aerografem. Proste maziaki jakie wskazałeś na modelu wzorcowym, wykonasz nawet bez taśmy malarskiej i maskowania ... wystarczy przykryć fragmenty modelu szmatą lub kawałkiem gazety.

 

Mocowanie silnika najlepiej na wkręty fi 2,5mm lub fi 3mm. Wkręty od serw 9-cio gramowych są zbyt cienkie i przy złym wyważeniu śmigła lub mocowaniu na prop-a jest duże prawdopodobieństwo, że silnik odskoczy od wręgi.

 

Jeżeli lotki na kablu Y to musisz zapewnić sobie regulację na obu popychaczach lotek i beczułki na 1mm wskazane. Wystarczy oczywiście jedna ale w takim przypadku regulacja jest trudniejsza i możesz nie wykorzystać pełnego zakresu wychyleń.

 

Nie odcinaj lotki od skrzydła - "fabryczne" wycięcie V sprawdza się doskonale ale przed montażem popychaczy dobrze jest sprawdzić czy lotki miękko się odchylają. Zbyt płytkie wycięcie V usztywnia lotkę i wtedy dobrze jest ją odwrócić na skrzydło kilka razy aby zawias się uelastycznił.

 

Na mojej stronie www.aircombat-krakow.cba.pl  w zakładce "technika" znajdziesz sporo dodatkowych informacji o budowie i naprawach modeli ESA .... zaglądnij, skorzystaj i nie wyważaj otwartych drzwi.

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mirolek bardzo dużo konkretów w Twojej wypowiedzi, bardzo mi pomogła ;) niestety zanim ją przeczytałem zdążyłem odciąć lotki. Zanim to zrobiłem próbowałem je naginać rozciągać nawet lekko nacinać ale nie byłem zadowolony z ich działania. Obciąłem i zrobiłem zawias z bowdena, teraz działają super lekko. Dziś po pracy pierwszy lot, trzymajcie kciuki :)

post-17101-0-07399800-1523519183_thumb.jpeg

post-17101-0-63385400-1523519195_thumb.jpeg

post-17101-0-79770600-1523519207_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie zawiasów rodem z szafy kalwaryjskiej .... nie walczysz o limit wagi to ważne jedynie, aby było skuteczne :-)

Powodzenia w oblocie ale przed startem jeszcze jedno pytanie , czy masz wykłon silnika aby minimalizować moment odśmigłowy?

 

ms

 

Też nie pojmuje tej dewiacji od typowego ESA - też napisałem że zawiasy V są standardowe. I łatwo naprawialne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj większe wkręty jak ci radzi Mirolek . Żadnych śrubek bo  nawet po małym kraszu dziobem nie uda ci się naprawić tego na lotnisku . Widzę że nie PRZEGLĄDNĄŁEŚ nawet jednego pełnego tematu z budowy jakiegoś modelu ESA . A szkoda bo nie popełniłbyś większości błędów . Ale cóż jesteśmy tu po to żeby ci pomóc . Powodzenia z oblotem - amen .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drugim zdjęciu w Twoim pierwszym poście widać instrukcję montażu modeli ESA którą daje Marek w kpl .z zestawem . Czy może zajrzałeś do niej ? Tam ponoć są WSZYSTKIE info ze zdjęciami co do budowy tych modeli . 

 

o mocowaniu dzwigni lotek jest tylko tyle, żeby je zamontowac. Zaraz to poprawię ;) mocowanie silnika już poprawione. Mam jakiegoś pecha bo drugi ESC mi padł... miałem kilka quadów, w życiu esc mi nie padł a tu już dwa :/ pierwszego sam usmażyłem włączając oneshot125, drugiego kupiłem jakiegos taniego redoxa i nie wiem co mu się stało. Wieczorem działał dzisiaj już nie. Co ciekawe wyjście 5V dalej ma ale po podpięciu baterii nie pika i nie reaguje :/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co się może zepsuć w prostym zestawie do modelu ESA takim jak : silnik , regulator , aku , odbiornik , serwa . Jeżeli jest to wszystko NOWE lub UŻYWANE ale nie SKATOWANE ( poprzecierane przewody , porządnie przylutowane złączki , odbiornik bez ZBĘDNYCH PRZEJŚCIÓWEK i PRZYSTAWEK typu tv lub lodówka z mikrofalą od Quadrocoptera ). Tym modelom wystarczy NAJPROSTSZY osprzęt rc. ( nawet REDOX ) i będą latać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok polatane :D wrzucę później filmik z mojego pierwszego lotu w życiu. Łącznie udało mi się wylatać jeden pakiet, robiąc tylko 3 starty, jest dobrze :D model lata bardzo fajnie, jest dość narwany ale myśle ze to kwestia ustawień. Na razie cieszyłem się ze w ogóle latam i samo utrzymanie go na niebie było wyczynem na tyle ze trymowanie odpuściłem. Dzisiaj idę latać dalej i już planuje coś podregulować. Na razie mam tylko ustawione expo na 40% na lotkach. Samolot częściowo pomalowany, zostało jeszcze kilka poprawek do roboty i montaż kabiny :)

post-17101-0-14084800-1523876302_thumb.jpeg

post-17101-0-84191700-1523876340_thumb.jpeg

post-17101-0-91328200-1523876379_thumb.jpeg

post-17101-0-82805100-1523876392_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wrzucam filmik z lotu przed malowaniem. Dodam ze jest to mój pierwszy lot w życiu samolotem, na dodatek zbudowanym przez siebie i to tez pierwszy raz w życiu. Nagranie jest od samego początku jak zacząłem lot, kamerzysta tylko rzucił samolotem i od razu filmował. Wyszło dobrze :D lądowanie trochę na drzewie ale na szczęście spadł i to bez obrażeń :P uwaga wrzucam nagranie takie jakie jest mogą się pojawić słowa niecenzurale, na dodatek kamerzysta czasem zapominał ze w kadrze powinien być samolot :)

 

https://drive.google.com/open?id=1WEMsbQrBl9mLju4ScTRt8GkzA_FJ1FxG

 

po pomalowaniu zrobiłem tylko jeden lot i to nieszczęśliwy, latałem przy zachodzie słońca, ciężko mi było określić kierunek samolotu momentami i po około 10min zaliczyłem dzwon :/ lekko pękł kadłub ale nie milem czasu skleić. Zajmę się tym dopiero na weekend

 

od momentu filmu poprawiłem trochę środek ciężkości, bo tam był za bardzo na przód , na filmie troje wiało wiec warunki były ciężkie :D 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszy lot samolotem to było bardzo przyzwoicie. Niektórzy gorzej latają pionierkami...

 

To jest też kolejny dowód, że ESA może być traktowana jako model do nauki latania :P 

Może latać zarówno szybko jak i wolno - taki uniwersalny samolot. A dzięki EPP i węglowym wzmocnieniom naprawa jest bardzo szybka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to był taki lot bardziej w stylu „żeby tylko się utrzymać w powietrzu” niż latanie w wybranych przez siebie kierunkach Xd ale milo słyszeć pochwały :D Tak expo mam ustawione chyba na 30% na lotkach, SW bez expo bo nie wiedziałem czy tam tez się daje a ustawiałem to na polu. Same ustawienie expo na SW tez wyglądało w opcjach inaczej niż expo lotek i nie chciałem tam namieszać. Maksymalnego wychylenia w ogóle nie zmieniłem.mialem za duża gumkę na prop saver i przy max gazie słychać było ze śmigło „odlatuje” od silnika i tracił moc. Teraz kupiłem najmniejsze jakie były i myśle ze będzie lepiej :) latałem na śmigle 8x4 teraz kupiłem 9x4,5 i 8x6 - będę testował na weekend :)

 

@edit

przypomne ze wcześniej latałem heli i cały czas kauje racing quady wiec pewnie dlatego ten pierwszy lot samolotem poszedł tak gładko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.