Skocz do zawartości

Szybowiec "oldtaimer" moja skromna relacja.....


young
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Po wielu modelach latających od szybowców poprzez heli i drona, przyszedł czas zrealizować pomysł z przed paru lat i zbudować model z dawnych lat coś w rodzaju potocznie zwanych oldtaimerów. Model zamierzam wykonać całkowicie ręcznie,tak jak kiedyś się to robiło i ulotnić jak praca i obowiązki pozwolą jeszcze w te wakacje. Posiadając spory zapas balsy, listewek i tych wszystkich małych "przyadasi" jedyną rzeczą jaką muszę kupić to folia. (nie idę w oklejanie papierem - będzie coś współczesnego :)).

 

Założyłem sobie że będzie to model wykonany z planów z przed II WŚ, i na serwerach w USA znalazłem taki 1936 roku !

Po zalogowaniu dostałem to co chciałem :) czyli plan. /https://aerofred.com/.

 

Celowo do końca relacji nie podam nazwy modelu....o rozpiętości ok 150 cm. na planie wszystko jest w calach ale tu pomaga aplikacja na androida przeliczająca np 1/2"x1/8" na nasze mm, nie raz się zdziwiłem ile to wychodzi w myśl zasady cal calowi nie równy :)

 

Na początku wydrukowałem plan 1:1 w punkcie poligrafii od ręki za 8 zł wyciąłem to i owo nakleiłem na tekturkę i mam po wycięciu szablony. Metoda szybka, prosta, relaksująca i ma zaletę po odrysowaniu na balsie powstaje minimalny zapas na zeszlifowanie i wyrównanie powierzchni po cięciu piłką. Ponadto w razie konieczności dorobienia czegoś mam szablon. Ta metoda dla tego modelu wydaje się prostsza od pozostałych.

Parę fotek:

 

post-1577-0-51287300-1524249556_thumb.jpg

 

post-1577-0-65911200-1524249585_thumb.jpg

 

post-1577-0-03182000-1524249606_thumb.jpg

 

cdn.....

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ale dlaczego?  :mellow:

Szybowiec zaprojektował ktoś w 36 roku, zbudował i oblatał - to był wyczyn , warto to powtórzyć. :)

Zacząłem strugać statecznik poziomy. Jestem zaskoczony że jest nośny o grubym profilu. Dodatkowo zbieżny we wszystkie strony czyli najbardziej żmudny do wykonania! Dodatkowe modyfikuje bo będzie sterowany wysokością i kierunkiem, bez lotek. Muszę przeprojektować pod stery i zawiasy. Robię to na bieżąco.

post-1577-0-55459500-1524426316_thumb.jpg

post-1577-0-41449000-1524426361_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mając dosłownie chwilę wolnego zacząłem robić skrzydlo. Stosują tradycyjną metodę szablonów do wykonania żeberek. Najwięcej schodzi się ze zrobieniem szablonu . Samo wycięcie i obrobienie bloczku żeberek zajmuje dosłownie chwilę a efekt zadawalajacy. W sumie polecam tą metodę, na powtarzalne żeberka. Cześć z was pamięta te czasy :) w dobie laserów i wycinanek.

Model jest bez lotek. Tak jak oryginał.

post-1577-0-75520300-1525524339_thumb.jpg

post-1577-0-04980600-1525524394_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś jeszcze zamknął keson, byłoby jeszcze lepiej i sztywniej.

Faktycznie masz rację.

Teraz będę robił drugą połówkę i kadłub. Na planach jest parę "lapsusów" co do kadłuba i przecinania się powierzchni. Skończę zaczęty kadłub, ale teraz aż się prosi owykonanie inną technologią.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna robota, ukłon w stronę starych planów tylko na plus.

Do pokrycia prosiła by się japonka ale transparentna folia pokaże nam więcej środka.

 

Zasiadam w widowni.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna robota, ukłon w stronę starych planów tylko na plus.

Do pokrycia prosiła by się japonka ale transparentna folia pokaże nam więcej środka.

 

Zasiadam w widowni.

Zgadlaeś model ma by transparentny , ale przy folii przezroczystej trudno jest okleić widać każdy szczegół niedopracowania !

Poniżej gotowe skrzydełko zrobione w sobotę po zakończeniu malowania pokoju córki. (Tak w ramach relaksu).

Skrzydło na gotowo waży 181 g. Można zrobić lżejsze ale i tak na dziób trzeba będzie doważyć.

No i nie wiem kiedy znaleźć czas na dokończenie kadłuba .

post-1577-0-20867300-1526204648_thumb.jpg

post-1577-0-69413600-1526204679_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolory wybrałem bo podobno lepiej w nich termikę łapie :)

 

Czy ten kadłub nie przypomina bardziej łodzi ?

Daleko mu do współczesnych...kurde kadłub posiada same krzywizny i zbieżności upierdliwe to się robi.

post-1577-0-52674800-1526230366_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace chwilowo stanęły w miejscu. Przypuszczam że będę musiał dużo doważyć przód modelu dlatego nie mam ograniczeń co do masy pakietu który pójdzie na dziób.

Zastanawiam się czy dać z odzysku pakiet NIMH 4.8 V czy z demobilu zrobić pakiet 2s Lipo ? W tym drugim przypadku muszę zastosować obniżenie napięcia . Nie jestem pewien co wybrać.? Waga zbliżona ok 50 g.

post-1577-0-12708400-1526750127_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie oszlifowany dziubek w trakcie klejenia, posiada dwie komory na balast ołowiany, gdyby przyszło doważyć.liczylem że zrobię model.w kilka wieczorów ale ten kadłub zaczyna mnie irytować !!! Ponadto nie mogę go zamknąć bo brakuje mi 2 nakrętek M2. Czekam na dostawę części z Abc-rc do tego i innych modeli.

post-1577-0-23194400-1526916118_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.