Skocz do zawartości

PZL Dromader


model
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialem zapytać co macie sprawdzonego w swoich modelach o podobnych parametrach do ww serw ? Bo chyba trzeba bedzie sie rozejrzeć za nowymi.

Dawid, czy Ty nie szanujesz Swojej pracy i tak wspaniałego jej efektu ? Sg 9x do takiego modelu włożyłeś ?

Teraz na rynku są już chyba same podróbki SG 9x / MG 9x, znam 3 ich rodzaje, tylko jeden z nich do czegoś się nadaje - ale też nie do takiego modelu. Oryginał MG 92 to niezłe serwo cyfrowe 400Hz, mam i używam do mniej odpowiedzialnych funkcji lub jako podstawowe w mniej cennych modelach.

Corony, które podpowiada Jerzy mają znakomitą elektronikę, ale trafiłem na partię 10 sztuk o luzach nie do przyjęcia. Toteż elektronikę z Coron DS 319HV przełożyłem do Hiteców 225MG i na testach nie udało mi się ani zamęczyć, ani zabić tej kombinacji, więc poszły na najbardziej odpowiedzialne do ciężkich wypasionych latadeł. 

Nigdy nie próbuj zaoszczędzić na serwach, to krytyczny podzespół, którego awaria w locie... sam wiesz. Do Dromadera to najmarniej KST 215 bym zamontował i zasilał wprost ze zdwojonego pakietu 2S.

Oszczędzanie na wadze serwami też jest problematyczne. Im mniejsze serwo, tym mniejsza jego żywotność i niezawodność. To skutek cech konstrukcyjnych serw micro i częściowo mini. 

Aaa... Corony CS 238 MG też mi do tej pory nie sprawiły kłopotów. To klony znanych, typowo lotkowych serw HS125MG Hiteca. Analogowe, zasilam z 6V.

 

Jest możliwe, że masz jakiś błąd zasilania serw, skoro naraz wszystkie się sypnęły. To typowy efekt przysiadu napięcia, procek sterujący sypie wtedy błędami po bramkach mosfetów klucza mocy i pozamiatane  :( ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cześć, zrobiłem troszkę rozeznania z serwami i bardziej byl bym za serwami corona lub hitec ,nie twierdze ze serwa kst 215 nie byly by najlepsze ale cena jak dla mnie jest trochę duża 120 zl za serwo razy 6.... I wychodzi niezła sumka, serwa corona to 35-50 zl za sztukę. Niestety ale w pierwszym przypadku nie wydam tyle na serwa do tego modelu trzeba poszukać tańszej alternatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak: 

 

Lotki - Corona CS 238 MG (lub DS xxx MG)

Klapy - j.w. lub któreś z polecanych przez Jerzego

Kierunek - j.w.

Wysokość - KST 215

 

Chyba wiadomo, dlaczego właśnie tak. I zasilaj to towarzystwo z 6V.

Tak na marginesie - Hitec jest sporo droższy od KST w porównywalnej klasie. I są relacje o awariach Hiteców nawet tych z wysokiej półki.

 

Spośród budżetowej grupy dość pozytywne opinie czytałem o HXT 900. Ostatecznie na klapy... Ale sprawdż to zasilanie koniecznie, w cuda nie wierzę - latałeś, było OK. i nagle padaczka kilku serw naraz. Przypadek ? Też nie uwierzę  ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest mi ktoś w stanie racjonalnie wytłumaczyć po co na lotki 22 gramowe serwa o sile 4,6 kg?

Ani to akrobat ani popylacz... No nie ogarniam...

Bo realia są takie, że ciężar i moment serwa nie są wiodącymi kryteriami wyboru. Moment musi być jedynie wystarczający z jakimś tam zapasem, a ciężar do przyjęcia. Natomiast niezawodność, dokładność pozycjonowania i powrotu do neutrum, luzy na wyjściu, poziom wprowadzanych zakłóceń i także trwałość to zazwyczaj traktowane jako mało istotne lub wręcz pomijane cechy. Skutki opisane są kilka postów wyżej przez autora tematu. Gdyby nie wyszło to na jaw przy kontroli przedstartowej... Tylko kilka chwil póżniej  :( ...

 

Już ogarniasz ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj!

Akurat SG 92R to jest dno, kilometry mułu (i zapewne jeszcze jakieś osady)...

Mam jak najgorsze doświadczenia z tymi serwami i to, że padły - nie dziwi mnie wcale, dziwi mnie, że padły dopiero po jakimś czasie ;)

Szkoda, że Dawid nie zrobił jakiegoś rozeznania przed zamontowaniem ich w modelu. Gdyby zapytał się o nie tu na forum, to na 100% by mu je odradzono.

Natomiast jako tanią alternatywę polecam serwa MG92B i nieco słabsze MG91.

Używałem ich już całkiem sporo (zarówno Tower Pro, jak i "noname'ów" z Banggooda) i sprawują się całkiem nieźle.

Owszem, 2 - 3 padły, ale nastąpiło to po kilku sezonach intensywnej eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mówimy o serwach MG marki Tower Pro w opisie na modelmax mozemy przeczytac ,,serwo digital"ale jest to mam rozumiec serwo analogowe?, z tymi sg 92 r to był ostatni taki zakup ale jak polecasz z metalowymi trybami to przemyśle sprawę cena jest przystępna ( zamówienie skladam dopiero po niedzieli ) tagże moze ktoś coś jeszcze podpowie.

Ps. Bardzo szanuje poważne podejście kolegi AMC do tematu,na pewno ma dużo wieksze doświadczenie modelarskie odemnie ale o serwach kst bede pamiętał przy dużo bardziej skomplikowanych projektach, lecz na razie nie są one na moją kieszeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mówimy o serwach MG marki Tower Pro w opisie na modelmax mozemy przeczytac ,,serwo digital"ale jest to mam rozumiec serwo analogowe?,

Umownie przyjęta terminologia "serwo cyfrowe / serwo analogowe" (mało korespondująca z rzeczywistością) oznacza wg. mojej skromnej wiedzy:

 - serwo analogowe : częstotliwość próbkowania 50 Hz, strobowanie podawanym z odbiornika sygnałem PPM

 - serwo cyfrowe : częstotliwość próbkowania 333 lub 400 Hz (spotyka się też wyższe), własny wewnętrzny generator próbkowania.

 

Łatwo te dwa typy odróżnić/rozpoznać poprzez delikatne (przy serwach cyfrowych wielkości midi i co silniejszych mini to już mniej delikatne  ;)) usiłowanie obrócenia orczyka włączonego pod zasilanie i sygnał serwa, może to być serwotester lub aktywny odbiornik modelu. Serwo cyfrowe trzyma mocniej zadaną pozycję i piszczy lub bzyczy przy takiej próbie, serwo analogowe trzyma słabiej i warczy wyrażnie szarpiąc z częstotliwością tych 50-ciu Hz właśnie.

 

 

[...] o serwach kst bede pamiętał przy dużo bardziej skomplikowanych projektach, lecz na razie nie są one na moją kieszeń.

No cóż, w Naszym Kraju to nie dziwne bo nierzadkie... Takie życie, Panie  :unsure:

Te cyfrowe oryginały TP MG90S były kupowane w Polsce ale nie wiem, w którym sklepie. Naklejka plomby gwarancyjnej zawiera taki adresik: www.an-finans.com. Może ktoś zidentyfikuje po tym sklep ? 

Stosuję je do kontenerków desantowych, działają zadowalająco w tej roli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

an-finans o ile się nie mylę to modele.sklep.pl z Wrocławia

Zdaje się, że tak...

 

Zapomniałem wspomnieć o takiej nadzwyczaj istotnej okoliczności. Ponieważ kontroler (potocznie procek, taki maciupci scalaczek w środku serwa) serwa cyfrowego zapamiętuje czas trwania każdego impulsu PPM sterujacego i "zapomina" go po nadejściu i uwiarygodnieniu kolejnego impulsu, przeto wynika z tego cenna cecha użytkowa. Mianowicie pozbawione nagle wiarygodnego sygnału, ale nadal zasilane serwo cyfrowe trzyma "na dębowo" ostatnią nakazaną sygnałem pozycję.

Serwo analogowe jest w takim przypadku zazwyczaj nieprzewidywalne... 

 

Aaaa... Tych polecanych przez Marcina MG92B i MG91 też używałem. Jak na tę cenę to całkiem niezłe. Mają te samą, dobrą elektronikę co wspomniane MG90S, tylko inny silniczek i nieco inną przekładnię. Małe luzy, dość głośna praca, jaka-taka dokładność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latam na hitec flash7 i odbiornik minima 6E plus do tego reg. Ray 40A. parametry serwa cyfrowwgo sa troszke inne od analoga ale moge sobie kupic takie serwa ( cyfrowe) do tej pory kupywalem analogi ?

Typ linku ma małe znaczenie dla roli samego serwa (z wyjątkiem wypasionych odbiorników z górnej półki, takich z programowalnym fail safe i stabilizatorem lotu). Możesz spokojnie użyć serw cyfrowych, do dobrze zbudowanego, sztywnego modelu konstrukcyjnego są nawet wskazane i polecam Ci je do Twojego Dromadera. Z wymienionych wyżej powodów (duży moment ustalenia pozycji zadanej) prawdopodobnie zauważysz poprawę własności lotnych modelu, będzie lepiej "szedł za drągiem".

Jednak koniecznie użyj odpowiedniego zasilania, jakiś osobny SBEC 3A 6V (taki będzie miał napisane, że daje 5A albo 8A  ;)  :P).

Sprawdzałeś zasilanie, przy którym padły te SG9x ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie sprawdzałem zasilania, dopiero po niedzieli bede mógł cos wiecej powiedzieć w tej sprawie ( jestem na urlopie) co do innej opcji zasilania posiadam regulator napiecia dualsky VR-3.

Mam zajete wszystkie 6 kanałów w odbiorniku ale podłącze serwa klap poprzez kabel Y ,z regla wyciagamy z wtyczki czerwony kabel i w 6 kanał wpinamy reg.napiecia,ktory bede musial połączyć z li pol lub zastosuje osobne zasilane dla serw i odbiornika z pakietu 3s 800mah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie sprawdzałem zasilania, dopiero po niedzieli bede mógł cos wiecej powiedzieć w tej sprawie ( jestem na urlopie) co do innej opcji zasilania posiadam regulator napiecia dualsky VR-3.

Mam zajete wszystkie 6 kanałów w odbiorniku ale podłącze serwa klap poprzez kabel Y ,z regla wyciagamy z wtyczki czerwony kabel i w 6 kanał wpinamy reg.napiecia,ktory bede musial połączyć z li pol lub zastosuje osobne zasilane dla serw i odbiornika z pakietu 3s 800mah.

Nad tematem zasilania awioniki modeli RC duuużo godzin nie przespałem  B)  :wacko: ...

 

W Twoim przypadku proponowałbym pozostawić BEC-a z ESC jako rezerwę - nie odłączać go całkowicie, lecz wpiąć mu diodę Schottky'ego w ten czerwony kabel, anodą w kierunku ESC. Pakiet 800mAh ze swoim SBEC-em także powinien wtedy być analogicznie odseparowany. Diody minimum 5A 20V muszą wytrzymywać katalogowo 25A przez 10us.

Najpewniejszy i najlepszy wydaje się być zdwojony, wzajemnie separowany takimi diodami zespół dwóch pakietów 2S Li-xx. Jednak zwarcie w którymkolwiek serwie* unieruchomi wszystkie równocześnie z pożarem, gdy zaniedbać zabezpieczenia. Dobre i skuteczne są bezpieczniki polimerowe dla każdego serwa osobno, ale to tylko dla poprawnie działających serw... Większość serw z dolnej i średniej półki działa niepoprawnie, ze skandalicznymi błędami kontrolera (tego wyżej wyjaśnionego), przy czym sam kontroler jest niewinny, przyczyna leży trochę dalej...  Więc przynajmniej dla każdego serwa osobny bezpiecznik topikowy zwłoczny, jeżeli nie osobny stabilizator z ogranicznikiem prądu - to najlepsze, dające najwyższe szanse rozwiązanie. Jest tanie i lekkie, jednak wymaga wyposażonego warsztatu elektronicznego dla doboru stabilizatorów w pary/zespoły.

Jasne dla mnie jest, że prawie nikt nie będzie się w to bawił... Bo po co, przecież lata i bez tego ? 

Pobożnie życzę wszystkim tylu udanych lądowań ile startów  ;).

 

*- jak wyżej opisany przez autora tematu przypadek. Tylko elektroniczny ogranicznik prądu stabilizatora/-ów w BEC ESC zapobiegł pożarowi - skończyło się na usmażeniu serwa. Trudno mieć świadomość przebiegu takich wypadków nie będąc elektronikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć, witam was dziś troszkę sobie polatałem Dromaderem na nowym lotnisku... z małym kretem niestety ale po kolei.

Serwa lotek wymieniłem, zamówiłem tower pro mg 90d po wymianie praca wszystkich serw wróciła do normy :).

Z racji tego ze niedawno przeprowadziłem sie do Łodzi postanowilem sobie sprawdzić model i wypróbować nowe lotnisko dla modeli rc na Brusie. Miałem dziś okazje poraz pierwszy latać w towarzystwie innych modelarzy :).Troche dzis wiało ale cóż :) podpinamy kabelki wkladamy baterię i w górę. Start ok, lot tez,wszystko dziala jak należy az tu nagłe samolot przestał sie słuchać i cóż panika myślałem ze zostaną drzazgi ale o dziwo po niekontrolowanym ladowaniu (samolot nie zarył pionowo w dół ale twardo wylądował przez co zlamalem śmiglo,wygiąłem podwozie,pocharatalem atrapę silnika plus oderwana półka sk i sw ale dzieki Bogu samolot caly :) :) :) moja dziewczyna byla tez dzis ze mną i nakrecila filmik z latania także mozecie sobie obejrzeć. Mialem jutro działać z mustangiem ale do remontu idzie Dromader:) jutro wstawie pare fotek ze zniszczeń.

Winowajcą dzisiejszego kreta był świeżo naladowany przed lotem pakiet mimh zasilania nadajnika w czasie latania pakiet szybko sie rozładował, aparatura zaczęła świecić ostrzegawczo na czerwono-niebiesko ale cóż z tego kiedy moja glowa była sierowana do góry i obserwowała model o rozladowaniu dowiedzialem sie kiedy bylo juz po ,, ladowaniu"

https://youtu.be/vmim9fPw7iI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mialem pisać wcześniej ale jakoś caly tydzień nie było czasu na latanie, sobota wolna także mogłem sobie polatac ( pogoda dopisuje) Samolocik naprawiony i przetestowany w locie ,wszystko w jak najlepszym porzadku, jak mówiłem wcześniej szkód przy awaryjnym lądowaniu bylo niewiele, szybko sobie z nimi poradziłem. Co do aparatury to chyba bede musial sie zaopatrzyć w jakiegoś li polka, na aparaturze ustawiłem dzwięk w razie spadku napiecia aparatura bedzie juz pikała :)

Dzis bez kamerzystki dlatego wrzucam parę fotek.

post-5808-0-53797500-1539442377_thumb.jpg

post-5808-0-71132900-1539442411_thumb.jpg

post-5808-0-75504600-1539442472_thumb.jpg

post-5808-0-49733000-1539442501_thumb.jpg

post-5808-0-52317700-1539442530_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.