Skocz do zawartości

Extra 260 - model o rozp. 1400m.


Rekomendowane odpowiedzi

statecznik poziomy praktycznie jest sklejony i wstepnie zamontowany w kadlubie -zostanie wklejony dopiero jak okleje model-sposobem ARF W kadlubie jest taka pochwa i tam sie wsuwa ten statecznik

musze przyznac ze coraz bardziej  cieszy oko-nadchodzi czas najtrudniejszy bo skladanie skrzydla=pozdrawiam obserwujacych

witam ponownie-zaczalem skladac skrzydlo-wkleilem rurke-pochwe i wzmocnienia przy zebrach-jakos sobie radze choc nie ukrywam ze boje sie wypaczenia tego plata.Oczywiscie dopasowalem zebro przykadlubowe do calosci modelu

post-18272-0-57415000-1539240636_thumb.jpg

post-18272-0-40924900-1539240653_thumb.jpg

post-18272-0-02748400-1539240677_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

witam-prace postepuja=kesony z przodu i spodu zrobione-robilem tradycyjna metoda troche inna niz proponuje Mirek Jego wykonanie to zginanie mokrej balsy na krawedzi rurki na natarciu i latwo jest naciagajac wypaczyc skrzydlo-ja proponuje nie moczyc niczego tylko podkleic keson na dzwigarze i zebrach klejem wikolem i po wyschnieciu docisnac delikatnie wystajacy naddatek balsy po za rurke i podklejenie jej do rurki szybkim klejem -nastepnie odcinamy naddatki tak aby wystawaly delikatnie po za rurke i szlifujemy-do  tak oszlifowanej krawedzi doklejamy szybkim klejem natarcie z balsy 2mm bez zbednego profilowania i wyginania  a po wyschnieciu szlifujemy nadajac prawidlowy ksztalt natarcia.Podkleikem juz nakladki na zebra i jedna strone kesonu przy kadlubie.

post-18272-0-04459000-1539456850_thumb.jpg

post-18272-0-48710800-1539456898_thumb.jpg

post-18272-0-71877100-1539456922_thumb.jpg

post-18272-0-20052500-1539457000_thumb.jpg

post-18272-0-67087900-1539457032_thumb.jpg

post-18272-0-95027100-1539457056_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie niektórzy pojadą po mnie jak po łysej kobyle , bo modelarz ze mnie jak to kiedyś napisał Shock , "nie najwyższych lotów"

Ale balsa której używasz na kesony i nie tylko , jest torby kłaków nie warta.

Przez przypadek i z ciekawości kupiłem jedną deskę i właśnie wczoraj przyszła , jest bardzo twarda i ogólnie w dotyku jest bardzo sztywna jak nie balsa.

A wagowo to już lepiej nie mówić, jak zobaczyłem na zdjęciu że to ta sama balsa która przyszła do mnie wczoraj i mnie nie urzekła , poszedłem do modelarni zważyć ową jedną deskę.

Wagowo to już jest całkowita porażka , jedna deska 2mm waży 60g, gdzie jedna deska balsy 2mm z której robię kesony do dużej benzyny waży 20g.

Nie wiem ile desek zużyjesz na ten model , ale dwie twoje deski to 80g niepotrzebnej masy, na model strzelam bo nie wiem ile desek ci pójdzie ale strzelam że 8szt  to jest ponad 300g zbędnego balastu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o wage jak mowisz kol Wieslawie to kadlub bez skrzydla i owiewki silnika wazy zaledwie 460g wraz ze statecznikami i sterami-wiec sadze ze calosc golego modelu zamknie sie w ok 600g=a powierzchnia plata jest tak wielka ze mozna swobodnie kleic bo mie dbajac o jakosc i wage balsy.Sadze ze caly model do lotu zamkne w okolicy 1800-1900g. A model zbyt lekki przy tej powierzchni to tez nie fajnie bo przy wiekszym wietrze trzeba rezygnowac z latania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kiedyś takie bez stępla "producenta", poprostu łykowata , nierówna strukturalnie i jak piszesz ciężka.Ja nie spotkałem sklepu gdzie balsę można kupić wg gatunku twardości.Kupując osobiście nie ma wyboru, jak "grzebać" w deskach./ jak sprzedawca pozwoli/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statystycznie deska balsy 2mm waży trzydzieści kilka gram.

Balsa superlekka którą kupuje w modelemax , jest chyba selekcjonowana bo każda jedna deska waży 22g , tyle że ja kupuję dłuższe deski 1070mm, bo potrzeba mi deski 1020-1030mm a nie chce mi się sztukować metrowych desek więc dla wygody biorę dłuższe deski , niestety za te dodatkowe kilka centymetrów słono karzą sobie płacić , bo za jedną deskę wołają około 10zł.

Ale Standardowe 1000mm długości są w rozsądnych pieniądzach.

Ale ta Santiago wazy 60g jedna deska więc model nie może być lekki , natomiast model w tych rozmiarach mam, co prawda pianka ale gabaryty podobne 1430mm, masa do lotu 1900g i naprawdę dobrze lata , choć jak by był z 300g lżejszy to nie obraził bym się, ala waga do 2000g jest w porządku i nie ma wrażenia że to cegła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kol Wieslawie- nie wiem gdzie i jak ogldales moje fotki i znalazles balse Santiago-ja skladam model z balsy 1,5mm Panama i kupilem ja wlasnie w Modele Max.Wieczorem wroce z latania i wrzuce na wage ta jedna balse i bede wiedzial wszystko-poinformuje Cie co i jak=pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........ A model zbyt lekki przy tej powierzchni to tez nie fajnie bo przy wiekszym wietrze trzeba rezygnowac z latania.

Model lekki to lepsza opcja niż ciężki i akurat z tym zdaniem (z cytatu) w pełni się nie zgadzam. Dlaczego? Ponieważ zamiast ciężkiej  balsy lepiej jest wsadzić większy akumulator jeżeli już mamy za lekki model na wietrzną pogodę.

 Tak jak pisałem wcześniej. Kadłub ma pewne błędy które mogą skutkować jego złamaniem a skrzydła są pancerne. Lotki zrobiłbym szersze i do tego ażurowane. Duralowe podwozie- nie lepiej z betonu? Nie chodzi o wytrzymałość tylko o ciężar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm? skoro twoja deska waży 20g to chyba w porządku, moja deska waży 60g, sam nie wiem jak to wytłumaczyć może mi sie jakaś po za normą trafiła , a mam ją tylko jedną więc nie wiem czy to pojedynczy przypadek czy ta balsa tak ma.

Ale jeśli twoja jest lekka to chyba faktycznie mi się trafiła jakaś lipna , a że zawsze ważę balsę to wychwyciłem za ciężką deskę , na dodatek zamówiłem tego producenta tylko tą jedną deskę , mocno odbiegła od normy i uznałem że wszystkie tak mają :), i z tego powodu zrobiło się niepotrzebne zamieszanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie -w tym czasie robilem druga polowke skrzydla.Na tym etapie trzeba porobic zawiasy w sterze wysokosci oraz w lotkach i model gotowy do oklejania.Jesli chodzi o wage modelu i poszczegolnych elementow to wyglada to tak...

 

kadlub ze statecznikami i rurka==526g

 

caly kadlub ze sterami i skrzydlem==777g

 

skrzydlo czesc lewa==127g

 

czesc prawa124g

 

podwozie kompletne==100g

 

owiewka silnika==97g

 

Ostateczna waga calosci modelu na tym etapie jest taka jak planowalem-to zaledwie -uwaga!!!!==974g

 

Teraz trzeba gromadzic finanse na okleine i osprzet.

 

Pozdrawiam obserwujacych-jak dokoncze calosc dam znac ale nie bedzie to tak szybko jak samo skladanie.

 

post-18272-0-24149700-1539962512_thumb.jpg

post-18272-0-62945200-1539962587_thumb.jpg

post-18272-0-54090200-1539962646_thumb.jpg

post-18272-0-35439700-1539962682_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oracover ciężki  47-68g/  zależnie od koloru. Szkoda że nie idziesz w stronę lekkiego modelu. Musisz wziąć to pod uwagę  że im cięższy model tym więcej prądu potrzebuje a to oznacza krótsze latanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.