Skocz do zawartości

Dziwny problem.


Toudi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam dziwny problem. Często po podłączeniu pakietu serwa same zmieniają swoje położenie neutralne. Są to serwa Tower Pro podłączone w układzie delta, zmiksowane w aparaturze. Przestawiam je mechanicznie, trymuje w aparaturze a po skończeniu lotu i zmianie zasilania ustawiają się jak do skrętu w lewo. Miał ktoś podobny problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko u mnie sytuacja pojawia się na różnych serwach. Kupiłem tańsze SG90 na początku a później zainwestowałem w SG91R. I wychył obu serw jest taki sam. Dodam może resztę tego co w samolocie:

-2x Tower Pro SG91R

-ESC hotRC 30A 2A

-silnik BR2212

-FS-iA6B

-aparatura FS-i6x

 

Może jakiś konflikt?

Serwa nie zawsze też chodzą płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś kupił serwa za 40 - 60zl/szt i miał ten problem to można by szukać jakiejś przyczyny. SG91R tez wcale nie grzeszą jakością...

 

Prawdopodobnie potencjometr jest kiepskiej jakości i tak pozycjonuje serwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy potencjometr jest w stanie wychylić oba serwa jednocześnie za każdym razem tak samo mimo tego że są podpięte do oddzielnych kanałów? Czyli czeka mnie trochę męczarni przed startem:) zmieniając temat. Buduje RWD 5 by skazoo. Jakie serwa polecisz? Trochę trwa budowa i nie chciał bym zaliczyć odrazu kreta przez serwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem spory problem z centrowaniem serw KST w Futabie - modulacja FHSS podpiętych do odbiornika wielozakresowego FrSKY. Problem prawie znikł po podłączeniu serw do oryginalnego odbiornika w modulacji TFHSS. Więc może jakieś nieodpasowanie lub problemy jakościowe. Spróbuj ustawić w nadajniku na nowym modelu od zera podłączając te same serwa do innego odbiornika. Zakładam, że zasilanie odbiornika i serw jest w przewidzianym dla nich zakresie oraz, że nie ma dużych oporów na powierzchniach sterowych które mogą przy samoczynnie przestawiać położenie dźwigni serwa po wyłączeniu napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę spróbować z innym reglem a co do powierzchni sterowych to opory mogą być spore. Model ok. 500g z tym że delta więc lotka i sw na jednym serwie i dosyć szybki samolot. Ale po wylądowaniu jest ok. Problem pojawia się po podłączeniu kolejnego pakietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam dziwny problem. Często po podłączeniu pakietu serwa same zmieniają swoje położenie neutralne. Są to serwa Tower Pro podłączone w układzie delta, zmiksowane w aparaturze. Przestawiam je mechanicznie, trymuje w aparaturze a po skończeniu lotu i zmianie zasilania ustawiają się jak do skrętu w lewo. Miał ktoś podobny problem?

Kamil, to niekoniecznie  jest wina serw tym razem, pominąwszy rzeczywiście umiarkowaną ich jakość. Problem jest na linii nadajnik - odbiornik lub w samym odbiorniku, skoro pojawia się przy załączeniu Vcc 5V. Sprawdż jeszcze, czy to jest rzeczywiście 5V za każdym razem a nie chimery zasilania. Skąd bierzesz 5V dla serw i odbiornika ?

Jeżeli tam jest wsio OK., to spróbuj zmienić odbiornik na inny, ewent. całkowicie zmień ten niepewny sprzęt (sorki - opisane zachowanie jest dyskwalifikujące). Nasze "zabawki" to nie zabawki, a Twoja praca jest pewnie o wiele więcej warta niż zawodna tania elektronika. Do RWDziaka to najmarniej jakaś Futaba, choćby i używana... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zmianę apki ciężko będzie wyskrobać fundusz. Posiadam jeszcze dwa inne odbiorniki FS i inny regulator ale w tej chwili nie przy sobie. Jak wrócę z urlopu to postaram się pokombinować. Zasilanie idzie z lipo 3s przez regulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi (SG90) serwami ewidentnie jest coś nie tak. Jak napisałem - miałem dokładnie takie same objawy. Co podpięcie pakietu to serwa w innym położeniu. A, że model był parkowym 3D to powierzchnie były na serio daleko od neutrum. Znudziło mi się trymowanie za każdym razem i to sporo (+/- 10%) i przestałem używać tych serw. Latam na linku Assan 2.4GHz i żadne inne serwo nie robiło mi takich numerów.

 

Ale, ale... mam takie serwa w dwóch modelach (kupione w innej partii) i tam o dziwo jest OK. W tym jedno to skrzydło o rozpiętości 1m i prędkości przelotowej 90km/h i daje rade. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi (SG90) serwami ewidentnie jest coś nie tak.

 

 

Ano prawda... Napotkałem co najmniej trzy rodzaje SG/MG 90/92 różniące się elektroniką w sposób zasadniczy. Używam MG92 z ewidentnie "cyfrową" elektroniką 400Hz i zewnętrznymi mosfetami w obudowie SOP8 - te sprawują się całkiem dobrze, pominąwszy spore luzy tu i tam.

Najsłabsza elektronika napotkana w tych serwach to taka bez zewnętrznych mosfetów mocy, silniczek jest dość biednie sterowany wprost ze scalaczka. Te są niespokojne, brzęczą, drgają, nie trzymają neutrum i raczej do niczego się nie nadają. Scalaczek jest gorący przy pracy i być może stąd ta cała reszta przypadłości.

 

Jednak skoro Kamil pisze, że taka sytuacja pojawia się na różnych serwach (#3), to raczej nie tu upatrywał bym przyczyny zmartwienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj na lotnisku i problem się nie pojawił. Dziękuję Gucio za propozycje ale muszę jakoś sprostać problemowi na swoim sprzęcie. Uparty trochę jestem:) zrobię jeszcze kilka testów w domu z innym reglem jeśli problem się pojawi. Spróbuję też zresetować ustawienia modelu w apce i skonfigurować od nowa. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.