Skocz do zawartości

Programowanie elektroszybowca z turnigy 9x (er9x)


dimmus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dorobiłem do Vento klapy i zaprogramowałem buterflaja na przełączniku 3 pozycyjnym, ale chciałbym pod jakiś przełącznik zrobić tryb pracy drążka gazu w jednej pozycji - gaz, a w drugiej "wychylenie" buterflaja. Nie bardzo mam pomysł jak to zrobić, czy w ogóle jest to do zaprogramowania, czy tylko pozostaje opcja silnika na przełączniku, a wychylenia na drążku? Każda klapa i lotka jest na osobnym kanale jeżeli to ważne.

Wszelka pomoc mile widziana.

 

Edit:

Dzisiaj mnie "olśniło". Już wiem jak to zrobić na tym oprogramowaniu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Klapy (butterfly) na drążku gazu, nie na przełączniku 3 pozycyjnym (bo to bes sensó), a gaz na pstryczku, plus drugi do blokady. 

 

 

EDIT

PS Sprawdziłem, co to za model... Odpowiedź powyżej w sumie bes sensó w tym przypadku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapy (butterfly) na drążku gazu, nie na przełączniku 3 pozycyjnym (bo to bes sensó), a gaz na pstryczku, plus drugi do blokady. 

 

 

EDIT

PS Sprawdziłem, co to za model... Odpowiedź powyżej w sumie bes sensó w tym przypadku. 

 

bes sensó, czy też nie - nie przywitałeś się z kolegami! nie ładnie !!! powinieneś oznajmić swój powrót z banicji ;)

 

 

Co do klap i gazu... rozumiem, że chodzi o to aby na drązku gazu był silnik, a po przełączeniu pstryczka elektryczka motylek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bes sensó, czy też nie - nie przywitałeś się z kolegami! nie ładnie !!! powinieneś oznajmić swój powrót z banicji ;)

 

 

 

Z kim niby miałem się przywitać ?

 

Z tobą ?

 

Nie bądź smieszny... Ja nawet nie wiem, jak ty wyglądasz !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, prywate załatwiajcie sobie przez PM.

 

Programowanie tego wcale nie jest trudne, tylko trzeba wiedzieć co i jak się chce.

1. Odcięcie gazu na przełączniku który będziemy używać do zmiany trybu, ja ustawiłem na ELE

7294061b3fbbd9e35be08402a5b737aa.jpg

a205ec2e53f73ef9688dbc5e028f9b7e.jpg

Można też inaczej - pozycję multpx ustawić na replice, i chyba inaczej wartości trzeba będzie wtedy ustawić.

 

2. Mix lotek - każda musi być na osobnym kanale (to chyba oczywiste, ale wolę napisać)

3bb9438661aab495924dc7b1146353cb.jpg

1e6d069092b5473fffc0562eda5a24d2.jpg

Tu trzeba ustawić multpx na add, żeby nie stracić funkcji lotek. Druga lotka prawie tak samo, ale wartość i offset trzeba dać w drugą stronę.

 

3. Klapy. Można na jednym kanale i kabel Y, ja nie pomyślałem montując serwa i dałem je symetrycznie, żeby programować je na jednym kanale, musiały by być zamontowane przeciwbieżnie. Ok, pozycja "pozycja neutralna" jako pierwsza,

"source" - Full

"Weight" - 0

"Offsef" - 0, potem można "dostroić" do modelu.

Drugi mix- wartości będą należały od tego czy serwo klap działa w zakresie "0" do "100", czy w zakresie "-100" do "100" ( mam nadzieję że w miarę jasno opisuję o co chodzi). U mnie jest ten pierwszy przypadek, czyli środkowa pozycja serwa - klapy schowane, 100 - max wychylenie klap.

f467fcb46c400a0d8ff214abfd70634d.jpg

10155af174d7ab529cb5f841b1525b1d.jpg.

 

I to cała filozofia.

 

 

Edit:

Dzisiaj chwilę testowałem i model przy motylku na Maxa prawie pionowo opadał. Do samego sterowania trzeba się trochę przyzwyczaić, jedno lądowanie miałem w zbożu bo trochę "przestrzeliłem" i nie zdążyłem przełączyć, a raczej "pogubiłem się" ze sterowaniem i nie udało się odejść na drugie koło. Znowu kolejne doświadczenia zebrane :).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, prywate załatwiajcie sobie przez PM.

 

 

 

Chciałbym, ale łajza nie czyta PW i nie odbiera telefonów - a posty, jak widać, śledzi ;)

 

 

Co do mixów - fajnie, że wstawiłeś opis krok po kroku, sporo osób "mota się" przy tym oprogramowaniu, więc na pewno wielu z tego skorzysta. Najfajniejsze w tym sofcie jest to, każdą funkcję można zaprogramować na wiele różnych sposobów, wg inwencji użytkownika.       

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym, ale łajza nie czyta PW i nie odbiera telefonów - a posty, jak widać, śledzi ;)

 

 

 

Kup sobie telefon z obrotową tarczą, jak nie potrafisz poprawnie numeru na ekranie smartfona wybrać...

 

 

 

 

Co do lotek to proponuję z marszu przygotować je pod różnicowość korzystając z funkcji x>0/ x<0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do lotek to proponuję z marszu przygotować je pod różnicowość korzystając z funkcji x>0/ x<0

Programowanie er9x ogarniam na poziomie podstawowym, mógłbyś trochę dokładniej opisać jak ustawić i co to da? Na pewno znajdzie się grono wdzięcznych osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programowanie er9x ogarniam na poziomie podstawowym, mógłbyś trochę dokładniej opisać jak ustawić i co to da? Na pewno znajdzie się grono wdzięcznych osób.

 

 

Ustawiasz oddzielny wychył w górę (zakres) oznaczając go np X>1 i oddzielny w dół dla X<1  Masz regulowaną różnicowość lotek. Jednak takie zabiegi nie mają sensu w twoim modelu. Kompletnie nic to nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma sensó to po co pisać?

Lotki różnicowe na funkcji x>1 to pomyłka, prościej zrobić to na krzywych na tak zwanych kurwesach. Naet nie jest potrzebna wtedy żadna instrukcja;)

 

 

Ja się nie znam, tylko się lansuje, aby zabłysnąć na foróm !

 

20 lat temu nie było foróm, więc jest ciśnienie z mojej strony !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roznicowosc w limitach...najbardziej kretyńska rzecz jaka można zrobić przy programowaniu modelu. Kto takie rzeczy propaguje z takim to tylko na stos. Roznicowosc na krzywych...Praktycznie nie ma szans żeby to dobrze ustawić.

Roznocowosc dla obu lotek na raz należy zmieniać modyfikacja TYLKO JEDNEGO PARAMETRU!!

Takie coś jak Dif jest najlepszym rozwiązaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.