Skocz do zawartości

Rozruszniki zrób to sam czyli.....


pietka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj miałem chwilę i okular z kamerką i nagrałem filmik z testem rozrusznika  ręcznego do silników nitro i benzynowych. Niestety model z silnikiem benzynowym 30 ccm mam w przeróbce ale wierzajcie na słowo, kręci niemal tak samo, troszkę wolniej. Nie mam dostępu do np. 50- 80 ccm , a chętnie bym sprawdził. Może będzie okazja w sobotę na pikniku  w Radawcu

Na filmie model Dauntlessa z silnikiem Saito .72 FS. Bateria 4400  4s. Z akusa żelowego w skrzynce startowej było gorzej, no... szczerze powiedziawszy to nie był ładowany od zeszłego sezonu...

https://www.youtube.com/watch?v=iQ80FQtWLDA&feature=youtu.be

 

Jutro przychodzą zębatki  do rozrusznika elektrycznego na Turnigy 30 ccm, na pasek zębaty, pokażę jak zrobię.

Będzie sporo toczenia w Alu zapewne

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

No i działa. 

 

 

Na marginesie... ręczny  kręci tą 30ką jak  szalony :-), a bateryjka tylko 2650 mAh 3s.  Ciekaw jestem jak sobie poradzi z 50ką? Nie wiem czemu filmik się nie zapisał, jutro zrobię jeszcze raz i wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś w trzy godziny powstałrozrusznik ręczny wersja 2 czyli z kielichem i gumą do silników 50cm i wyżej. Zostało jeszcze zrobić pojemnik na jakiś mocny aku. No i testy oczywiście na min. 50ce. Jeśli wersja 1 kręci 30ką jakby jej nie było to chyba może być ok????post-2373-0-33709100-1533162875_thumb.jpgpost-2373-0-47198500-1533163013_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożony z 2 części meblowych, oprócz tego kupione kable wysokoprądowe, Gniazdo XT- 60 , silnik z przekładnią, guma, przycisk startowy, przekaźnik 50A,

śrubki M3 i M8, nakrętki, materiał na kielich, zaślepki meblowe 40x40 mm. Najwięcej pracy z wytoczeniem gniazda na gumę. Koszt materiałów- niecałe 200 zł.

Jak sobie porównam ten chiński ( koszt ok 100 $ + KW) klejony z resztek , z przyciskami mocowanymi na trytki to chyba mój nie jest najgorszy, nie? :)

Muszę jeszcze zrobić jakiś elegancki pojemnik na akusa. Chociaż zakładam, ze prądy będą wysokie i trzeba będzie zasilać ze zwykłego akumulatora. Zobaczymy.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Rozrusznik juz dawno chodził mi po głowie, dostałem dwa razy śmigłem po łapach i mocno chciałem mieć coś takiego aby uruchamiać model nie dotykając śmigła.

Szczególnie silnik 55ccm, bo silnik 30ccm bardzo łatwo przełamać ale 55ccm to już gorsza sprawa.

No i w końcu kupiłem wkrętarkę , nawet na pikniku dwie osoby pytały o tą wkrętarkę w roli rozrusznika.

Nie  używam kołpaka więc musiałem sobie zrobić sprzęgło jednokierunkowe które łapie za piastę.

Koszt to 300zł ale używam jej do wszystkiego , nie tylko do uruchamiania modelu.

Jest to Parkside Performance kłopot w tym że jest dostępna tylko w niemieckim lidlu , choć i na allegro sprzedają , no ale juz nie za 300zł :(.

Za to parametry są doskonałe, moc ogromna, sądzę że kręciła by i silnikiem 120ccm.

Trzyfazowy bezszczotkowy silnik, konstrukcja silnika dobrze znana modelarzom , mocy jest więcej niz trzeba, no i najlepsze że wrzeciono kręci 2000obr/min.

Nie chciało mi sie robić od zera to można by powiedzieć że kupiłem gotowca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys jus dawałem  takie foto, ale może komuś podpasuje 

przekładnia z czasów  jak na bazarach  królowały  ruskie   maszyny, to jest chyba od jakiegoś  ruskiego struga o ile pamietam + pasek na wymiar, bo org był za dłógi 

na 4S  radził sobie z Saito Fg 57 

83354959.png

82786034.png

dsc00336ll.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożony z 2 części meblowych, oprócz tego kupione kable wysokoprądowe, Gniazdo XT- 60 , silnik z przekładnią, guma, przycisk startowy, przekaźnik 50A,

śrubki M3 i M8, nakrętki, materiał na kielich, zaślepki meblowe 40x40 mm. Najwięcej pracy z wytoczeniem gniazda na gumę. Koszt materiałów- niecałe 200 zł.

Jak sobie porównam ten chiński ( koszt ok 100 $ + KW) klejony z resztek , z przyciskami mocowanymi na trytki to chyba mój nie jest najgorszy, nie? :)

Muszę jeszcze zrobić jakiś elegancki pojemnik na akusa. Chociaż zakładam, ze prądy będą wysokie i trzeba będzie zasilać ze zwykłego akumulatora. Zobaczymy.....

 

Super jest ten Twoj rozrusznik!

 

 

Rozrusznik juz dawno chodził mi po głowie, dostałem dwa razy śmigłem po łapach i mocno chciałem mieć coś takiego aby uruchamiać model nie dotykając śmigła.

Szczególnie silnik 55ccm, bo silnik 30ccm bardzo łatwo przełamać ale 55ccm to już gorsza sprawa.

No i w końcu kupiłem wkrętarkę , nawet na pikniku dwie osoby pytały o tą wkrętarkę w roli rozrusznika.

Nie  używam kołpaka więc musiałem sobie zrobić sprzęgło jednokierunkowe które łapie za piastę.

Koszt to 300zł ale używam jej do wszystkiego , nie tylko do uruchamiania modelu.

Jest to Parkside Performance kłopot w tym że jest dostępna tylko w niemieckim lidlu , choć i na allegro sprzedają , no ale juz nie za 300zł :(.

Za to parametry są doskonałe, moc ogromna, sądzę że kręciła by i silnikiem 120ccm.

Trzyfazowy bezszczotkowy silnik, konstrukcja silnika dobrze znana modelarzom , mocy jest więcej niz trzeba, no i najlepsze że wrzeciono kręci 2000obr/min.

Nie chciało mi sie robić od zera to można by powiedzieć że kupiłem gotowca :)

 

Ha! Prosty pomysl, a jakze efektywny. Mozna o jaka fotke tego sprzegla prosic? Bo ja akurat mam dobra wkretarke, wiec pomysl jak znalazl, szczegolnie biorac pod uwage moje skromne mozliwosci dostepu do obrabiarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da290fc5fc0a9031.jpg

 

3a089e20d1cec89a.jpg

 

Może wygląda niechlujnie , ale daję słowo że pasuje do piasty idealnie, obraca sie w osi idealnie, i dokładnie łapie za obie śruby , bo działa na tej zasadzie że łapie po przekątnej za śruby imbusowe mocujące śmigło.

A jak tylko silnik się uruchomi, od razu sprzęgiełko jest zrzucane z piasty.

Szału nie ma bo nie napracowałem sie jak Piotr robiąc cos od zera, ale moje palce są bezpieczne, i to jest najważniejsze.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.