Skocz do zawartości

Istotne dla rozwoju oraz regulaminowego funkcjonowania Modelarstwa w Polsce.


f2cmariusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pytania do Przewodniczącego oraz Komisji Modelarskiej.

 

1. W 2017 roku Mistrzostwa Polski we Włocławku odbyły się z naruszeniem regulaminu Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI - osobiście nie uczestniczyłem w żadnych  losowaniach przed biegami. We wszystkich wyścigach wyznaczony byłem jako trzeci czyli ostatni zawodnik. Patrz film:              

 

https://youtu.be/TXRaMBTc7xI

                                            

- pytanie: czy zasady rozgrywania zawodów obowiązujące na terenie Polski regulują wewnętrzne, poza regulaminowe zapisy, ustalane na bieżąco przez sędziów bądź organizatora  zawodów?

2. Po publikacji powyżej zamieszczonego filmu dowiedziałem się od młodzieży , że koledzy Modelarze z Wierzawic w kategorii F2A dopuścili się startu jednym modelem robiąc wynik na poziomie Mistrza i Vice-Mistrza Polski (Mistrzostwa Polski 2017 Włocławek). Został zdyskwalifikowany tylko jeden zawodnik z dwóch używających tego samego modelu  w trakcie jednych zawodów.                                         

- pytanie: czy obowiązuje nowy regulamin?

3. Zapoznałem się wnikliwie ze sprawozdaniami z obrad Komisji Modelarskiej za rok 2017 na stronie komisjamodelarskaap.pl i poza zatwierdzeniem Rekordu Polski w kategorii F2C zespołu Wacław Golisz - pilot Wojtek Lesiuk - mechanik, nie ma zmian w regulaminie rozgrywania zawodów, nie poruszone zostały tematy inne, równie ważne dla Modelarstwa jak i reprezentacji Polski.                               

 -  pytanie: czy działania, zadania Komisji Modelarskiej polegają jedynie na „zaszczytnej” i stronniczej działalności?  Nie poruszono kwestii z punktu pierwszego i drugiego.

4. Do tej pory startowałem w Pucharze Warszawy rozgrywanym w Kijowie. Kolega organizator robił bardzo dobrą robotę na rzecz Pucharu Warszawy w Kijowie. Teraz, startowałem w Pucharze Bułgarii w Kijowie.

 - pytanie: dlaczego Puchar Warszawy wypadł ze Światowej tury pucharów? Nikt konkretnie do tej pory nie udzielił mi odpowiedzi na to pytanie, a zadawałem je wielokrotnie kolegom Modelarzom, dlaczego tracimy tak ważne miejsce w promocji polskiego modelarstwa.

Zwracam się z prośbą o potraktowanie moich zastrzeżeń jako istotnych w rozwoju modelarstwa w Polsce.

W związku z powyższym, jednocześnie proszę o potraktowanie sprawy jako pilnej oraz udzielenie odpowiedzi do czasu spotkania na zgrupowania Kadry Narodowej w Wierzawicach, publicznie pod moim postem.

 

Mariusz Brożek F2C (numer licencji POL-6662 dawniej SP-2125)

 

 

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy składałeś protest w trakcie trwania zawodów?

Kto się podpisał po wynikami, jako sędzia główny?

 

Jako F2C macie swojego przedstawiciela w składzie KM. Wojtek jest jednocześnie Asystentem TKN ds. modeli na uwięzi. Dużo silniejszego przedstawiciela Waszych interesów mieć już nie można. Rozmawiałeś z nim o swoich wątpliwościach? To on powinien być najwłaściwszą osobą do załatwiania takich spraw.

Może KM nie zajmuje się F2, bo nie ma takowych wniosków? Skąd ludzie w KM mają wiedzieć, że w którejś kategorii się "źle dzieje", skoro nikt ich o tym nie informuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sesji plenarnej CIAM 2016 roku w punkt ogólny 4.C.6.1. „Losowanie… itd. „ Ważne jest stwierdzenie na koniec że losowania dalsze „ przy użyciu matrycy”. A to oznacza że nie ma możliwości aby w biegach eliminacyjnych mieć najgorsze stanowisko startowe (trzy razy żółte)  a tym bardziej (punkt 4.C.6.2.) półfinałowe losowania gdzie ponownie dostaję najgorsze stanowiska startowe ( dwa razy żółty).

 W trakcje pierwszego dnia  zawodów rozmawiałem z Wojtkiem o swoich wątpliwościach na temat losowań i jedyne co pamiętam to zdziwiony uśmiech i to samo było z Remkiem (Sędzia główny zawodów). Także zrobił zdziwioną minę. 

 Dla mnie niestety Wojtek Asystent Trenera Kadry Narodowej i członek Komisji Modelarskiej nie jest właściwą osobą skoro przechodzi na Mistrzostwach Polski 2017 dyskwalifikacja tylko jednego zawodnika za użycie tego samego modelu przez dwóch zawodników podczas tych samych zawodów a na Komisji Modelarskiej słowa o tym nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... przykro mi to słyszeć. Nie chciałbym nic więcej pisać, dopóki nie wypowie się sam Wojtek, wolałbym uniknąć obgadywania nieobecnego. 

Z pewnością możesz zgłosić wniosek do KM sam, bez udziału Asystenta TKN w swojej kategorii, nawet jeśli on ma zdanie przeciwne. Jeśli przekonasz do swoich racji resztę członków KM, wygrasz w głosowaniu. Pytanie tylko o co? Anulowanie wyników MP? Dyscyplinarka dla sędziego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście są to dylematy na temat co z tym zrobić bardzo konkretne. Jesteśmy niewielką grupą osób zajmujących się modelami na uwięzi znających się bardzo dobrze od wielu lat. W 2014 roku na Mistrzostwach Polski we Włocławku dochodzi do konkretnej nieprawidłowości w stosowaniu do regulaminu FAI. W imię wyższej konieczności dobra kategorii F2C dochodzi do zobowiązań że więcej nigdy więcej nie będzie łamania regulaminu. Mija rok 2015 i 2016 i wszystko jest OK. Niestety rok 2017 burzy tą idyllę mimo zdobycia historycznego drużynowo trzeciego miejsca na Mistrzostwach Europy. Ja cały czas mam nadzieję że działaczom chcącym zajmować się uwięzią dalej się będzie chciało z pasją oddawać modelarstwu zgodnie z etyką fair–play.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, nie czekaj aż ktoś zacznie walczyć o Twoje prawa. Zrób to sam. Działacze w sporcie są po to, żeby załatwiać sprawy zawodnikom. Nawet jeśli pełnią tę funkcję społecznie, są po to, żeby działać. Zmobilizuj ich do tego, uruchom procedury. Tyle, że zdecydowanie skuteczniej robi się to poza forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiedz Wojtka na mój post na mlik.pl

 

Mariusz,
Twoje pytania świadczą jak mało interesujesz się tym co wokół Ciebie się dzieje w kwestii bycia członkiem stowarzyszenia, członkiem kadry narodowej i jak słabo znasz obowiązujące przepisy i procedury a chciałbym Ci przypomnieć, że co roku poświadczasz przy składaniu wniosku o LSFAI, że się z nimi zapoznałeś.

Skoro zadałeś sobie tyle trudu że napisałeś tego posta po zgłębieniu zawiłości modelarskich przepisów, to trzeba było jeszcze zerknąć, gdzie się wysyła wnioski i zapytania dotyczące Polskiego Modelarstwa a nie skrobać żale na forum dyskusyjnym...

Z wyrazami szacunku

 

odpowiedz moja:

 

Wojciechu,

właśnie od tego jest forum dyskusyjne a dialog polega na wymianie swoich spostrzeżeń z szacunkiem do stron. Stąd spłycenie zadanych przeze mnie pytań do "skrobania żali" jest mocno niestosowne i niekulturalne. Od lat siedemdziesiątych jestem modelarzem i akurat to nie ja tłumaczyć się powinienem z nadużyć wykazanych w czterech punktach a konsultowanych z modelarzami.
Co do pierwszej części Twojej wypowiedzi przypominam, że modelarstwo nie polega jedynie na znajomości procedur czy afiszowaniu swojej pozycji. Polega przede wszystkim na prostej zasadzie fair play, którą my, jako dojrzali modelarze zobowiązani wręcz jesteśmy przekazywać jako najistotniejszą zasadę młodym modelarzom. 
Stąd przykro mi, że moją wypowiedz potraktowałeś w taki sposób i starasz się wykazać jedynie moją "niewiedzę" zamiast zająć się wnikliwie sprawą, odpowiedzieć nam w sposób merytoryczny na moje cztery pytania.
To, co zostało do tej pory wypracowane w modelarstwie i do czego z pełną świadomością twierdzę, że między innymi i Ty się przyczyniłeś ulega degradacji, tworzy niedopowiedzenia między modelarzami i odbiera mi chęć brania udziału w krajowych zawodach.
Wojciechu, to Ty jesteś Członkiem Komisji Modelarskiej i to do Ciebie należy decyzja jak wypełnisz swoje obowiązki. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd.

odpowiedz Wojtka:

"Mariusz,
nie mam zamiaru Ci odpisywać - szkoda mojego czasu - nie na tym form, nie w ten sposób i daleko po czasie...

Jak będzie zgrupowanie w F2, to możemy wrócić do tematów - może posłuchasz większości, skoro nie przyjmujesz tłumaczeń kolegów."

odpowiedz moja:

"Wojciechu,

żeby nie przekroczyć niepotrzebnie cienkiej linii negatywnych emocji, przypominam Tobie, że od kilku tygodni jak nie miesięcy, temat mojego wystąpienia omawialiśmy pośród kolegów w modelarni, również w Twojej obecności chociażby na zakończeniu sezonu co oznacza, że problem od dłuższego czasu jest Tobie dobrze znany - więc skąd zdziwienie, skąd tak mocno osadzone Twoje stanowisko - na nie?
Powiadomiłem Ciebie o wątpliwościach na temat nie przestrzegania regulaminu jakiś czas temu, mając jednocześnie nadzieję, że postąpisz zgodnie z kodeksem etyki oraz nakładanymi na nas regulaminowymi zasadami tym bardziej, że to Ty jesteś Członkiem Komisji Modelarskiej i Asystentem Trenera i tym bardziej, że jesteśmy jednymi ze starszych modelarzy, na których spoczywa obowiązek aby pielęgnować przede wszystkim czyste zasady, zasady fair play - na nas patrzą młodzi modelarze (podczas rozmów na ten temat, mimo moich zastrzeżeń nie zająłeś stanowiska i mimo świadomości zaistniałej sytuacji nie poczyniłeś żadnych kroków wyjaśniających).Dodam, że nigdy w sporcie nie jest „daleko po czasie” na analizowanie decyzji sędziów czy sportowej rywalizacji. Na przykład w ciężarach Szymon Kołecki oraz Marcin Dołęga odebrali w 2017 roku medale za igrzyska olimpijskie z 2008 roku. Czyli po prawie dziesięciu latach !!! 
Sport to nie polityka, w sporcie obowiązują czyste zasady, a łamania ich nie da się zamieść „pod dywan”. p.s. napisałem na forum, bo mogłem licząc się z konsekwencjami i chciałem, żeby koledzy modelarze mieli możliwość chociażby zajęcia stanowiska w sprawie."

 

odpowiedz Wojtka:

"Mariusz,

skoro masz odmienne zdanie od sędziów, kolegów i mojego to czym mam się zajmować? - kto Cię przekona? - KM oprze się na faktach a nie na Twoich domysłach i przekonaniach - w ten sposób odpowiedziałeś sobie sam na swoje pierwsze pytanie - co do tego ma etyka? - raczej zdrowy rozsądek i przepisy tutaj mają większe znaczenie.
Wyjaśnień na drugie pytanie oczekuj od tego kolegi, co Ci "nawinął makaron na uszy" o nieprawidłowościach, bo zapomniał Ci dodać "przy kolacji", że wszystko zostało od razu wyjaśnione na MP.
Na trzecie pytanie również oczekuj odpowiedzi od kolegi z pytania drugiego - bo był na tym spotkaniu KM i niczego nie referował, chociaż okazję miał. Twoje uwagi do pracy Komisji F2C w ramach MP nie były omawiane, bo nikt niczego oficjalnie nie zgłosił a ja nie widziałem i nie widzę podstaw do kwestionowania podjętych decyzji.
Na czwarte pytanie - zapytaj o odpowiedź kolegę z Radomia z F2B - zapewne będzie na MP i Wierzawicach - podejdę z Tobą.

Z uwagi na RODO, nie wpisałem personaliów osób icon_smile.gif

Tyle w tym temacie - pozdrawiam"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim odczuciu to mało poważne, kiedy dwóch dojrzałych facetów, Z JEDNEJ MODELARNI, wyrzuca do siebie osobiste żale na forum publicznym.

 

A wystarczyło spojrzeć w obowiązujące przepisy F2C: https://www.fai.org/sites/default/files/documents/sc4_vol_f2_controlline_18.pdf

 

 

4.3.5.
Organisation of Races
a) The three teams in each round of qualifying and semi - final races shall be determined by a blind draw. Contest organisers shall, where necessary, determine the mechanism that ensures that there is only one team of any nation in the same qualifying or semi - final race. Races with fewer than three teams will be put at the end of the draw, in order to allow a 3 - team race with teams that have been granted a re - flight in that round.

 

Nie ma słowa o "matrycy". Więc Mariusz, Twoje pretensje wydają się nieuzasadnione.

 

Zadałem sobie trudu i zacząłem szukać w dokumentach z CIAM Plennary Meeting 2016 zapisów na ten temat. Znalazłem coś pod innym punktem niż podawałeś, jednak to są tylko PROPOZYCJE zmian w obowiązującym regulaminie. Jak widać w powyższym cytacie, nie weszły w życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.