Skocz do zawartości

Imadełko-uchwyt maszynowy na przegubie kulowym z Lidla


ssuchy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj (poniedziałek: 4 czerwca) w Lidlu pojawiły się w cenie 45 PLN takie imadełka z wymiennym uchwytem maszynowym w komplecie i z przeznaczeniem do "lekkich" prac (w sam raz modelarskich):

 

post-18069-0-23888600-1528148806_thumb.jpg

 

... w komplecie nakładki gumowe do łapania delikatnych elementów (np. płytek elektronicznych PCB)

 

rozstaw szczęk: max.55mm, szerokość szczęk: 74mm (z nakładkami: 50 x 78). Waga ok. 0,9kg

 

Kupiłem, bo brakowało mi małego imadełka na przegubie kulowym. Niżej kilka fotek mojego egzemplarza:

 

post-18069-0-89773100-1528149373_thumb.jpg

 

post-18069-0-68275600-1528149384_thumb.jpg

 

post-18069-0-52046500-1528149394_thumb.jpg

 

post-18069-0-86804100-1528149553_thumb.jpg

 

post-18069-0-96372800-1528149572_thumb.jpg

 

post-18069-0-40249900-1528149588_thumb.jpg

 

post-18069-0-16589000-1528149608_thumb.jpg

 

PS Jak na mój gust i wyrób niemiecki ;)  odlewy szczęk ze stopów alu. mogłyby mieć trochę mniejsze luzy, ale generalnie i do tego, do czego ma to być używane ujdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mimo wszystko takich rzeczy jednak nie powinno sie kupowac w sklepach typu Lidl. Na fotce widac dokladnie, w ktorym miejscu luzy sa niejako zaprogramowane. Taka konstrukcja.
 
Moim zdaniem lepiej troche dolozyc i od razu zaopatrzyc sie w cos takiego, jak na drugim zdjeciu. Zupelnie inne prowadzenie szczeki, wiec jakikolwiek luz jest niewyczuwalny. Takze przegub jest dosyc duzy i mocno trzyma. U nas mowia, ze kto kupuje zbyt tanio, kupuje dwa razy...

post-5988-0-14204000-1528200620.jpg

post-5988-0-17460500-1528201286.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obydwa to Proxona w wersji z przystawką.

Pierwsze to coś w rodzaju zabawki pomocnika do drobnych lekkich mało precyzyjnych prac.

Drugie można kupić za ok 140 zł warte tych pieniędzy często używam bardzo dobre godne polecenia. Ale obydwa klasy do drobnych (nie siłowych prac).

Luz na tym z Lidla niezrozumiałe dlaczego tak duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luz na tym z Lidla niezrozumiałe dlaczego tak duży.

 

Z jednej strony to jest odlew, a odlewy z metalu podczas stygniecia sie kurcza. Niektore stopy dosyc wyraznie. To trzeba uwzglednic przed wykonaniem formy. Natomiast kierunek i wielkosc skurczu zaleza od formy elementu i jego wymiarow, a dokladne wyliczenie wielkosci takiego skurczu jest klopotliwe. Dlatego w porzadnych narzedziach powierzchnie wspolpracujace powinny byc jeszcze obrabiane skrawaniem, celem osiagniecia odpowiedniego wymiaru i minimalnego luzu (ja juz nawet pomijam kwestie pozniejszej mozliwosci regulacji). Tutaj prawdopodobnie zaoszczedzono sobie tego trudu i chcac uniknac ewentualnych problemow podczas montazu, w odlewie przewidziano od razu wiekszy luz. Producent poszedl na latwizne, ale za te pieniadze nie spodziewalbym sie czego innego.

 

Z drugiej strony prowadzenie szczeki w tym imadelku z Lidla jest stosunkowo waskie, a jego odleglosc od szczek niezbyt mala, co powoduje dodatkowe powiekszenie luzu na szczekach.

 

Mam jedynie nadzieje, ze Jurek sie za te krytyke nie pogniewa. Pisze to dlatego, by kazdy sam mogl osadzic, czy zakup tego imadla z Lidla jest naprawde oplacalny.

 

 

W imadelku firmy Proxxon jest to pomyslane zupelnie inaczej. Prowadnice to dwa prety stalowe, umieszczone w sporej odleglosci od siebie, a w otworach ruchomej szczeki tkwia tuleje, bodajze z mosiadzu (przynajmniej jest tak w moim egzemplarzu, ktory ma juz ponad 25 lat i nadal nie wykazuje wyczuwalnych luzow), ktore redukuja luz do niezbednego minimum. Takze uchwyt przegubu jest tutaj zupelnie inaczej rozwiazany. Sruba mocujaca znajduje sie w pewnej odleglosci od przegubu, co wydatnie zwieksza sile docisku przegubu. Z pozoru malo istotne drobiazgi, ale jednak przemyslane.

 

Jedynym mankamentem imadelka Proxxon jest pewien luz na srubie dociskajacej szczeki. Ale ten da sie w prosty sposob zlikwidowac poprzez zastosowanie odpowiednio grubej podkladki. Ja grubosc tej podkladki w moim egzemplarzu tak doszlifowalem, ze luz na srubie rowniez nie jest w praktyce wyczuwalny - wynosi moze kilka stopni. To proste uzupelnienie bardzo ulatwia mocowanie elementow w imadelku, szczegolnie, jesli ich polozenie trzeba kilkakrotnie poprawiac.

 

A jak kto szuka naprawde dobrego imadla, to takie polecam:

https://www.amazon.de/LEINEN-Parallel-Schraubstock-B%C3%BCgel-Farbe-gr%C3%BCn/dp/B0046YGXN4/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1528268066&sr=8-9&keywords=schraubstock+leinen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Moim zdaniem nie ma lepszego imadła niż produkowane w latach 60-tych polskie imadło PWJp 63. Moje służy mi już ok. 50 lat. Ostatnio "upolowałem" na allegro prawie nówkę sztukę za 100 zł z przesyłką.

 

Mirek

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek , ale Jurek pisal OD ZAWSZE , ze jego modelarnia ma byc budzetowa , a Ty mu podsylasz linki do imadel po 300 EUR  ;)

 

Sam mam tez Proxxona ( zreszta 90 % moich narzedzi to Proxxon ) , ale niestety nie napisze czy ono jest dobre , bo z niego za rzadko korzystam. Jak juz zaczne budowac prawdziwego SKYROCKETA ( a zaczne ! ) , to pewnie bede korzystal czesciej . Na razie niestety przewaznie "skladaki" , a do nich to nawet imadlo niepotrzebne !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och jak chcialoby sie zyc na "rozwiazaniach bezkompromisowych"  :rolleyes:

Znam wielu takich, dla ktorych tylko najlepsze jest wystarczajaco dobre. Jakby sie lepiej przyjrzec, nawet na tym forum moznaby sie doszukac takich kolegow.

Jarek, gdyby nie ta zolta mordka obok Twojej wypowiedzi pomyslalbym, ze sie nudzisz i zaczepki szukasz, ale tego ostatniego akurat po Tobie bym sie nie spodziewal. Znikam stad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 O nie, Jarku. Akurat w tym zdaniu nie odnioslem sie bezposrednio do Jurka, lecz ogolnie do tych, ktorzy szukaja rozwiazania bezkompromisowego.

Czyli do tych, których w tym temacie

"Imadełko-uchwyt maszynowy na przegubie kulowym z Lidla"

jest całe mnóstwo :D

Czytaj tematy ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do tych, których w tym temacie

"Imadełko-uchwyt maszynowy na przegubie kulowym z Lidla"

jest całe mnóstwo :D

Czytaj tematy ze zrozumieniem.

 

Alez jak by moglo byc inaczej! Gdzie tylko dyskusja zaczyna odbiegac od tematu watku, natychmiast pojawia sie Piekos i dolewa ojelu do ognia. Aby tylko nie przeoczyc najmniejszej okazji dokopania komukolwiek. Typowy przyklad patologii internetu - slowem dno i piec metrow mulu.

Teraz, jak przystalo na przedszkolaka, jeszcze szybciutko poskarz sie moderatorowi!

 

Ja w temacie tego watku napisalem juz wyzej wystarczajaco duzo, a Ty, jak dotad nic. Zapamietaj wiec raz na zawsze: ja na szukajacego zaczepki becwala zawsze reaguje alergicznie. Nie zaczepiaj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co my Polacy mamy w sobie takiego, że o duperele armaty wytaczamy...

 

Właśnie zajrzałem do Biedronki, po coś do zjedzenia na podrabiany obiadek, a tam co? Imadło.

Obejrzałem i muszę powiedzieć, że za te niecałe 4 dychy to ono całkiem niezłe jest.

Jakby tak jeszcze szczęki dało się obrócić, żeby gładkie były to wg mnie może to być całkiem gustowne imadełko.

Ma ktoś?

A.C.

 

 

 

post-197-0-64943600-1547479946.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kupiłem, bo brakowało mi małego imadełka na przegubie kulowym.

 

 

Panowie też mam 2 fajne imadełka i może bym się nimi pochwalił ale do cholerki ssuchy napisał że szukał imadełka na PRZEGUBIE KULOWYM   .

Tytuł tematu też mówi o tym wyraźnie .

Dlatego też nie chwalę się swoimi bo na takowym przegubie nie są .

To nie jest casting kto ma najlepsze, najfajniejsze,najtańsze czy najdroższe małe imadełko tylko chodzi o konkretny typ imadła,przynajmniej ja tak rozumiem ideę tego tematu.

Dlatego skończcie te przepychanki, bo są bezsensowne  :)

 

P.S. czasem mi takiego właśnie na przegubie brakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.