Skocz do zawartości

Katana X-lite 1,4 m-(budowa )-wspólny temat.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 446
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Sławku jakiej grubości balsę masz zamiar dawać na krawędzie spływu i natarcia w skrzydle wg planu jest 3mm z groszami ale chyba lepiej dać grubszą a później odpowiednio wyprofilować ?

 

"Ile kosztuje wycięcie tej katanki?"

 

Ja dodatkowo oprócz wycięcia zamówiłem taki zestaw

 

5 x LISTWA SOSNOWA 7*7

10 x LISTWA SOSNOWA 4*4 1M

5 x LISTWA BALSOWA 4*4 1M

7 x BALSA STANDARD 2MM

1 x BALSA STANDARD 6MM

1 x BALSA STANDARD 7MM

1 x BALSA STANDARD 8MM

2 x MP ZAWIAS STERU MAŁY /2500W

3 x ORAC. STAND. BIAŁA /10/

2 x KOŁO PIANKOWE 60MM

 

Oczywiście to nie wszystko co będzie potrzebne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na natarcie pasuje balsa 9 mm żeby nie rozdrabniać się w 2mm i 7mm.Ja zastosuję 10 mm i zrobię nacięcia na żeberka o głębokości 1mm.Listwa przy spływie wg. pomniejszonego planu jest 4,5mm a ja zastosuję 6 mm bo taką mam i nacięcia po 1,5mm na żeberka.Ta metoda wydaje się słuszna i tą właśnie zastosuję u siebie.

 

dsc0027jc9.jpg

 

dsc0028hd8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to i ja wrzuce swoja dawno katankę niestety już jej nie ma bo sprzedałem ale zdjęcia pozostały

Dane:

Rozpiętość 115cm

Długość 115cm

Waga do lotu 1700gram (jak dobrze pamiętam)

Silnik OS max 40la

 

112br2.jpg

w773.png

111zi4.jpg

w773.png

 

Modelik latał świetnie no i możne lata do tej pory tylko w rekach innego pilota bo ja sprzedałem z powodu braku kasy. Statyczny w locie, przy max wychyleniach bardzo czuły na stery. Myślę ze dobry pilot potrafi zrobić z tym modelem wszystko. przy dobrym środku ciężkości nie ma tendencji do przepadania no i w miarę tolerancyjny na środek ciężkości

Taka moja uwaga co do konstrukcji to wzmocnić statecznik poziomy ja musiałem to zrobic po przez zastrzały ale polecam zrobić to obrazu listewka tak jak to Sławek napisał kilka postów wyżej.

 

Jeśli dobrze pamiętam z modelu zostały mi formy kabinki i owiewki silnika wiec jesli ktos robi właśnie rozpiętość 115cm to mogę wytłoczyć w wolnym czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam szczesliwych posiadaczy katany:):)chcialbym do Was dolaczyc ale... jest wlasnie to ale.nie mam dostepu do dobrych planow tego modelu czy ktos z Was moze mi w tym pomoc w znalezieniu takich planow lub moze ktos ma je do odsprzedania,bylbym wdzieczny za informacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie jak myślicie rozwiązać system mocowania skrzydła wg planów jest to śruba nylonowa i nakrętka zakręcana w kadłubie, jak dla mnie rozwiązanie trochę mało praktyczne a już szczególnie w wypadku zerwania się takiej śruby.Nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem były by haczyki i do tego guma modelarska ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof.

Na pewno szybsze jest założenie gumki :wink: niż szukanie śrubki , która przypadkiem upadła w najgęstszej trawie. :D

 

Z punktu mechaniki nie ma to znaczenia, ani dobrze wkręcona śruba ,ani gum nie pozwoli na wyrwanie skrzydła z kadłuba.

W mojej Artexowej latam z powodzeniem na gumce (a dokładniej 3 gumkach złożonych na pół) z haczyj=kami z wygiętego drutu 1,5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się Marku wypadało by na początku sezonu założyć nowe.

Nowe w sensie nowo wyprodukowane, bo wiadomo że zmiana starych na nowe - sparciałe da jeszcze gorszy efekt. :D

Po za tym właśnie lepiej jest dać kilka krótkich gumek niż jedną czy dwie splątanych bo wszystkie naraz nie pękną .

Po za tym siły rozciągające są minimalne.

Pewnie nie jeden z nas już ma za sobą lot bez śrub czy gumek. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie to wyszło, ważyłeś może jedną połówkę ?.

 

Witaj Sławku

Owszem to co widać na zdjęciu plus odciąłem kawałki foli zważyłem razem i niestety wychodzi ciężko bo aż 230g jedna połówka płata (nigdy więcej balasy standard) druga sprawa to jednak waga dźwigarów przy węglowych masa spadła by co najmniej o 30 g. Skrzydło w tej wersji wychodzi tak naprawdę pancerne u mnie już tak zostanie trudno ale można zrobić znacznie lżej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w oryginalnej katanie 50s jedna połówka skrzydła waży 130g :)

 

Hym to trochę dziwne Katana S 50E RTF bez baterii podają wagę 2250g to jak skrzydła ważą raptem 260g to znaczy że kadłub z wyposażeniem waży 1990g :shock: i mowie o elektryku coś mi się tu nie zgadza o katanach CMP nawet nie wspominam bo te już ważą po 2800g.

Oczywiście nie twierdze ze nie da się zrobić lżej :) moim podstawowym błędem był zakup balsy standard i w dodatku grube listwy spływu (balsa 7mm) .

Ale że to mój pierwszy model tego typu no nie licząc extrima to jak na moje umiejętności w pilotażu waga nawet 2400 będzie ok do nauki 3D następna będzie już dużo lżejsza :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.