Skocz do zawartości

Katana X-lite 1,4 m-(budowa )-wspólny temat.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość slawekmod

A nie możesz kupić kabiny od Katany PL w artexie? Pasuje niemal idealnie i do tego masz zaoszczędzone mnóstwo czasu i nerwów związanych z robieniem kopyta i tłoczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 446
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Oczywiście, że mogę kupić i tak chyba zrobię :) Wykreśliłem na papierze, statecznik poziomy i zabrałem się za sklejenie wszystkiego do "kupy" Jestem zadowolony z siebie, że udało mi się to tak ładnie zrobić :D Potem tylko zostało szlifowanie, pył z balsy był wszędzie. Zmieszałem trochę z wikolem, który posłużył mi do wypełnienia małych ubytków klejenia.

Postanowiłem, że SK będzie napędzany na linkach, a SW bowdenem 1,5mm który umieszczę w rurce węglowej 2mm. także myślę, że sztywność zachowa potrzebną do tego, aby sie nic nie wyginało. :wink:

dsc08936h.jpg

dsc08940.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem, że SK będzie napędzany na linkach, a SW bowdenem 1,5mm który umieszczę w rurce węglowej 2mm. także myślę, że sztywność zachowa potrzebną do tego, aby sie nic nie wyginało.

 

Musisz "przychwycić" rurkę w kilku miejscach wzdłuż kadłuba, inaczej będzie do niczego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki, usterzenie pionowe i poziome już jest. Teraz pora zabrać się za skrzydła i tutaj mam duże obawy, aby wszytko wyszło prosto, nie było skręcone i podobne historie. Plany już mam wykreślone, teraz trzeba to poskładać i skleić. Jak wiadomo żeberka Katany po obu stronach są wypukłe więc całe żebro nie będzie przylegać do stołu montażowego.

Czy może mi ktoś pomóc w tym temacie, jakimś opisem, zdjęciami nawet na e-maila maksiu1616@wp.pl . co mam po kolei składać?? i jak :?: Szukałem na forum podobnych tematów, ale jest ciężko znaleźć, a jak znalazłem to jest inny profil...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zrobiłem tak, że przygotowałem prostokątne listwy natarcia i spływu z wyznaczoną linią środka. Na krawędziach żeberek, do nich przylegających, również zaznaczyłem punkty środka. W planach są listwy pomocnicze, które wyciąłem i na nich podparłem wszystkie żeberka, dzięki czemu całość była dokładnie w poziomie. Potem używając starych akumulatorów żelowych ustawiłem żeberka w pionie, docisnąłem natarcie i spływ, sprawdziłem przymiarem w kilku miejscach czy na pewno wszystko jest w linii i pozalewałem klejem.

Po wyschnięciu, przykleiłem do natarcia bezbarwnym poxipolem deskę balsową zamykając keson. Dopiero wtedy zestrugałem nadmiar z krawędzi natarcia. Na gotowo wykończyłem stosując wzorniki profilu, wykonane ze sklejki 4mm i przykręcone do zewnętrznych żeberek.

Oczywiście wszystko odbywało się na rozłożonym planie. Dokładność wykonania dwóch skrzydeł zaskoczyła nawet mnie samego, ponieważ odległość wyznaczonych punktów na zamontowanych skrzydłach do punktu na stateczniku pionowych wyniosła 1mm :D

Niestety nie posiadam zdjęć, ponieważ ich nie robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Na klejenie skrzydeł mam kilka sposobów ale szkoda czasu żeby je opisywać. W planach katany są listwy pomocnicze do montażu skrzydeł a w żeberkach wpusty 3x3mm. Zauważyłem ze wielu kolegów mylnie traktuje te właśnie wpusty jako miejsca na listwy 3x3mm i takowe tam wkleja co oczywiście jest błędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składałem tę katanę. Najwygodniej jest tak jak pisze Sławek, czyli wykorzystać listwy, które są w planach. Ja przyklejam te listwy do mojego "przenośnego" stołu czyli kawałka pancernej szyby, potem układam żebra, wklejam dźwigary, natarcie i spływ. Prosto, przyjemnie i szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.