Skocz do zawartości

Jaka żywica do styropianu.


JakubR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów.

Mam pytanie: jaka żywica będzie odpowiednia do zalaminowania i przyklejnia forniru do styropianu? Próbowałem Epidianem 53, ale doszło do reakcji i wytopił dziurę.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam kolegów.

Mam pytanie: jaka żywica będzie odpowiednia do zalaminowania i przyklejnia forniru do styropianu? Próbowałem Epidianem 53, ale doszło do reakcji i wytopił dziurę.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Po taniości to Epidian 5 (żywica niemodyfikowana): za gęsty do przesączania tkanin, ale w sam raz jako klej.

 

Jak chcesz też zywicę do laminowania to lepiej kupić LH160 u Havla.

 

Epidian 53 to Epidian 5 modyfikowany (rozcieńczony) styrenem, który "zjada" styropian.

Jest też Epidian 52 który nie zjada styro.

 

BTW fornir mozna przykleić klejem poliuretanowym (Chemolan, Soudal 66A).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LH160 jest tańsza i gorsza. Łatwo się krystalizuje w przechowywaniu, niekiedy niedotwardza, często wymaga wygrzewania.

 

Jeżeli szukasz żywicy o najlepszym stosunku jakości do ceny polecam GRM LG285, lub jej nowszą wersję LG385. Bardzo udane podróbki MGS L285. Z utwardzaczami 5 i 6 kompozyt nie wymaga wygrzewania i jest gotowy praktycznie na następny dzień. Przy "najdłuższym" utwardzaczu raczej trzeba grzać, lub czekać ze 3 dni.

 

Natomiast jeśli chodzi o klejenie forniru do styropianu polecam zdecydowanie klej poliuretanowy Soudal. Znacznie łatwiej osiągnąć dobre efekty, niż z żywicą, którą w dodatku trzeba zagęszczać aerosilem itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że pod fornir mam zamiar położyć jeszcze tkaninę szklaną i taki soudal chyba raczej nie nadałby się do tego?

Może zadam inne pytanie. Czym i w jaki sposób wykonać skrzydło styro-fornir, mając do dyspozycji tylko negatywy z rdzeni? Ma być to model szybowca o rozp.4 metrów.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W założeniu mam położyć tkaninę 80 pod fornir i 40 na wierzch. Chyba, żeby przykleić fornir na goły styropian, a na wierzch podwójna tkanina? Co koledzy proponują, przepraszam za głupie pytania, ale jak narazie robiłem tylko konstrukcyjne skrzydła.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W założeniu mam położyć tkaninę 80 pod fornir i 40 na wierzch. Chyba, żeby przykleić fornir na goły styropian, a na wierzch podwójna tkanina? Co koledzy proponują, przepraszam za głupie pytania, ale jak narazie robiłem tylko konstrukcyjne skrzydła.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Skoro już tyle tkanin idzie to może lepiej wywalić fornir i zrobić normalnie skrzydło metodą laminowania w worku próżniowy?

 

Jak koniecznie chcesz użyć forniru to najpierw przylaminuj tkaniny do forniru na gładkiej powierzchni (np. szyba do luster), potem przyklej ten fornir laminatem na zewnątrz tak że uzyskasz ładną powierzchnię skrzydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym zastosować fornir, tym bardziej że nie mam pompy próżniowej, a jak już to zostawić tylko jedną tkaninę? Nie chciałbym, żeby skrzydła się poskładały przy większej prędkości . Dźwigar to sosna 8x3 z rowingiem węglowym, wypełniona balsą 8mm. Czy fornir 0.6mm i jedna warstwa tkaniny 80 na wierzch byłaby wystarczająca?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym zastosować fornir, tym bardziej że nie mam pompy próżniowej, a jak już to zostawić tylko jedną tkaninę? Nie chciałbym, żeby skrzydła się poskładały przy większej prędkości . Dźwigar to sosna 8x3 z rowingiem węglowym, wypełniona balsą 8mm. Czy fornir 0.6mm i jedna warstwa tkaniny 80 na wierzch byłaby wystarczająca?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Puchacz ma niezbyt duże wydłużenie ~16 i jak dasz gruby profil >12% to spokojnie styknie jedna warstwa 80g/m2, lub jedna 48g/m2. Przy kadłubie daj trójkąt podwójnej warstwy.

 

Dźwigar to już musisz policzyć albo zrobić taki jak w podobnym modelu. Może da się w necie znaleźć plany Foxa w podobnej skali jako punkt odniesienia?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak dasz gruby profil >12% to spokojnie styknie jedna warstwa 80g/m2, lub jedna 48g/m2. Przy kadłubie daj trójkąt podwójnej warstwy.

 

Dźwigar to już musisz policzyć albo zrobić taki jak w podobnym modelu. Może da się w necie znaleźć plany Foxa w podobnej skali jako punkt odniesienia?.

Skrzydła nie są mojego projektu, w założeniu dźwigar to sosna 6x3 wypełniona balsą 6mm, pogrubiłem go do 8mm. Skrzydło jest na trzech profilach: HN-956,HN-974,HN-980 w takiej kolejności od nasady do końcówki. W celu zwiększenia powierzchni, na której będą przenoszone siły z bagnetu wykonałem skrzynkę, którą mam zamiar wypełnić żywicą z mikrobalonem.b9996a79b5e3e4374eef975a5151c635.jpg40335adf726caec076591f347b584162.jpg

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat trochę ucichł, ale mam jeszcze parę pytań . Czy ten klej to Soudal 66a? I gdzie kupujecie fornir?, potrzebuję arkuszy o długości co najmniej 200cm i szerokości (idealnie by było) 40-45cm, na pewno więcej jak 20cm.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fornir najlepiej kupić w sklepach z artykułami drzewnymi.

Poszukaj w swojej okolicy producentów fornirów lub sklepów dla warsztatów stolarskich.

W ostateczności - online, ale przesyłka może być skomplikowana - ryzyko uszkodzenia dużej, łamliwej płyty. Ale Allegro ma sporą ofertę, nie mówiąc o sklepach i hurtowniach producentów.

Nie będzie też głupotą podzwonić po okolicznych tartakach.

 

Warto też pamiętać, że do naszych celów wystarczają forniry z pospolitych drzew krajowych.

Np. fornir topolowy. Nie trzeba zaraz kupować ozdobnej egzotyki. Arkusz ok. 120x35 cm, to koszt ok 30 zł.

Warto wybierać fornir gładki, bez sęków, czekot itd. elementów ozdobnych, ale ograniczających wytrzymałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na forum sprzedają fornir 0.6mm w dobrej cenie. Kupujesz w formie zwinietego rulonu o średnicy 30 - 40cm w pudełku wielkości ekspresu do kawy. Widze natomiast problem. Szerokością jednego liścia. Najczęściej dostępne są liście o szerokości 20 - 30cm max. Nie pozostaje nic innego jak łączenie. Fornir się albo zszywa jak w meblarstwie albo klei na styk używając kleju do drewna i taśmy na zewnątrz. Tak jak deseczki balsowe. Po przyklejaniu forniru do płata sciagam taśmę a fornir ładnie się trzyma zarówno do skrzydła jak i między sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.