Skocz do zawartości

Arduino, TX-RX, anteny


hornet2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już wspomniałem w innym temacie kupiłem sobie koptera Bayangtoys X21 .

 

50bc26f17f4e60d9med.jpg

 

Chciałbym móc sterować pochyleniem kamery z pozycji apki . Coś takiego 

 

Gościu podał linki do Aliexpress a ja chciałbym kupić te elementy w Bg . Tylko że nie wiem które arduino i które RF 433MHz ?

 

Które z nich ?

 

https://www.banggood.com/Wholesale-New-Ver-Pro-Mini-ATMEGA328-328p-5V-16MHz-Arduino-Compatible-Nano-Size-p-68534.html?rmmds=buy

https://www.banggood.com/Pro-Micro-5V-16M-Mini-Leonardo-Microcontroller-Development-Board-For-Arduino-p-1077675.html?rmmds=buy

https://www.banggood.com/3_3V-8MHz-ATmega328P-AU-Pro-Mini-Microcontroller-Board-With-Pins-p-916211.html?rmmds=buy

https://www.banggood.com/Pro-Mini-ATMEGA328P-3-3V-8M-Interactive-Media-Upgrade-Version-For-Arduino-p-1077691.html?rmmds=buy

 

Linki podane przez gościa do Alie 

 

https://www.aliexpress.com/item/CP210...

 

https://www.aliexpress.com/item/433M-...

 

Chyba na Bg takich samych nie mają ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam do Was pytanie . A właściwie dwa pytania odnośnie tego Arduino . Pierwsze tyczy się anten zewnętrznych nadajnika i odbiornika 433MHz . Zrobiłem je z drutu miedzianego z kabla do anteny sat . o przekroju 0,9mm . Drut o długości 17cm zwinąłem w spiralę . Nie za krótki ?

 

d7a314f98891b89emed.jpg

 

Drugie pytanie tyczy się połączenia płytki odbiornika z płytką Arduino . Mianowicie, czy te dwa środkowe piny zaznaczone na czerwono mają być ze sobą połączone ? Czy trzeci ma być wolny ?

 

c22ee264de452fdfmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie dobrej anteny nie jest proste, co prawda z każdą Tx - Rx będą działać, ale tylko z odpowiednimi antenami zyskają optymalny zasięg. Poniżej wymiary anteny helikalnej na 433 MHz (zassałem gdzieś od Chińczyków):

 

post-18069-0-04619600-1533240533_thumb.jpg

 

... nawijasz 23,5 zw. na wiertle 5,5 mm na odcinku 32mm drutem 0,8 mm (może być (0,9) - długość tej "sprężyny" ma być z dokładnością +/- 1mm. Natomiast zwróć uwagę, że początkowa część anteny (odcinek 4,5mm i zagięty 2,5mm) mają być wykonane z dokładnością: +/- 0,1 mm. :rolleyes:

 

PS Nie używam modułów Arduino w swoich projektach - bezpośrednio programuję AVRy, jak chcę ich użyć i montuję na uniwersalce, ale może jeszcze się nimi zainteresuję. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie dobrej anteny nie jest proste, co prawda z każdą Tx - Rx będą działać, ale tylko z odpowiednimi antenami zyskają optymalny zasięg. Poniżej wymiary anteny helikalnej na 433 MHz (zassałem gdzieś od Chińczyków):

 

attachicon.gifantena-HPD215T-E-433.jpg

 

... nawijasz 23,5 zw. na wiertle 5,5 mm na odcinku 32mm drutem 0,8 mm (może być (0,9) - długość tej "sprężyny" ma być z dokładnością +/- 1mm. Natomiast zwróć uwagę, że początkowa część anteny (odcinek 4,5mm i zagięty 2,5mm) mają być wykonane z dokładnością: +/- 0,1 mm. :rolleyes:

 

PS Nie używam modułów Arduino w swoich projektach - bezpośrednio programuję AVRy, jak chcę ich użyć i montuję na uniwersalce, ale może jeszcze się nimi zainteresuję. ;)

 

To czym zastąpić te moduły Arduino ? Jak zrobić zdalne sterowanie osią pitch gimbala z pozycji apki ? Ta sprężyna ma mieć średnicę 5,5mm czy być nawinięta na wiertle 5,5mm ? Bo tak to przy grubości drutu 0,8mm trzeba by od tych 5,5mm odjąć 2x 0,8mm , czyli 1,6mm . A to by wyszło że wiertło 3,9mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie pytanie tyczy się połączenia płytki odbiornika z płytką Arduino . Mianowicie, czy te dwa środkowe piny zaznaczone na czerwono mają być ze sobą połączone ? Czy trzeci ma być wolny ?

Ze zdjęć w sieci wygląda, że te dwa piny są ze sobą zwarte na płytce, więc obojętnie który z nich podłączysz. Ale sprawdź to miernikiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Ta sprężyna ma mieć średnicę 5,5mm czy być nawinięta na wiertle 5,5mm ? Bo tak to przy grubości drutu 0,8mm trzeba by od tych 5,5mm odjąć 2x 0,8mm , czyli 1,6mm . A to by wyszło że wiertło 3,9mm .

 

... no fakt, dzięki za zwrócenie uwagi! Wygląda na to, że jest to średnica podziałowa ("sprężyny"), a więc drutem 0,8-0,9 na wiertle: 4,8. Ja tak nawinąłem swoje wstępne anteny do TEJ APARATURY (tylko krótsze na 868MHz), ale zasięgu jeszcze nie badałem - na pewno trzeba będzie pobawić się w amatorskie "strojenie". W necie jest sporo opisów takich anten, różniących się nieznacznie gabarytami:

 

post-18069-0-79932700-1533287689_thumb.jpg

 

post-18069-0-78149000-1533287804_thumb.jpg

 

i bez testów i czasochłonnych eksperymentów się nie obejdzie, jeśli chce się to dobrze zrobić i uzyskać jaki taki zasięg.

 

Jeśli chodzi o większy zasięg na 433MHz, to moduł ma ograniczoną moc z konkretnych (wielu) powodów, a ja nie będę otwierał tej "puszki Pandory"! :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 433MHz przy zwijanej masz ok. 3 cm "sprężynki", a przy pręcie ćwierćfalowym ok. 17 cm drutu!

 

Pytam bo na sąsiednim forum dostałem taką odpowiedź 

 

 

 

Znowu kombinujesz.

Na takich antenkach będziesz miał kiepski zasięg;

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ode mnie taka wiadomość a teraz.......

 

Zapowiada się kolejny fajny temat na kolejne kilka stron:)

 

Aby rozwiać wszystkie twoje obawy zrobiłem pewne doświadczenie.

Wykonałem antenkę w/g twojego pomysłu tz: drut z przewodu antenowego fi 0,9mm o długości 17 cm zwinięty w sprężynkę.

Tak jak na zdjęciu.

Wrzuciłem to na analizator anten. Sprawdziłem wiele parametrów ale tutaj przedstawię tylko ten najważniejszy SWR.

433MHz – poza zakresem analizatora

787MHz – 1.2.

 

post-7189-0-53691700-1533369281_thumb.jpg

 

Do twojego zastosowania nie nadaje się :(

 

 

drugi test. Ten sam drut 17 cm ale prosty.

 

433MHz – 2,5.

375 Mhz 1,1

 

post-7189-0-47629800-1533369356_thumb.jpg

 

już może być :)

 

Kolejny test. Ten sam drut strojony pod 433MHz wyszło w tym egzemplarzu 16,2cm.

433MHz – 1,08.

 

Idealnie i przy takiej antenie nie może być lepiej:)

 

 

Jeszcze jeden.

Oryginalna chinolska sprężynka.

 

433 Mhz – 5,3

489 Mhz – 1,6

 

post-7189-0-48472000-1533369399_thumb.jpg

 

Też kiepska.

 

Reszta należy do ciebie:)

 

 

 

EDIT

 

2 minuty szukania

https://www.gemischtwaren-haendler.de/shopdateien/5299_1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie dobrej anteny nie jest proste, co prawda z każdą Tx - Rx będą działać, ale tylko z odpowiednimi antenami zyskają optymalny zasięg. Poniżej wymiary anteny helikalnej na 433 MHz (zassałem gdzieś od Chińczyków):

 

attachicon.gifantena-HPD215T-E-433.jpg

 

... nawijasz 23,5 zw. na wiertle 5,5 mm na odcinku 32mm drutem 0,8 mm (może być (0,9) - długość tej "sprężyny" ma być z dokładnością +/- 1mm. Natomiast zwróć uwagę, że początkowa część anteny (odcinek 4,5mm i zagięty 2,5mm) mają być wykonane z dokładnością: +/- 0,1 mm. :rolleyes:

 

PS Nie używam modułów Arduino w swoich projektach - bezpośrednio programuję AVRy, jak chcę ich użyć i montuję na uniwersalce, ale może jeszcze się nimi zainteresuję. ;)

 

Coś tutaj mi się nie zgadza . Nie wiadomo czy te 32 mm długości ma być przy ciasno zwiniętych zwojach ? Czy 23,5 zwoje i rozciągnięta sprężyna do 32mm ? Bo przy ciasno zwiniętych zwojach wyszłoby ok. 19mm. długości ( 24 x 0,8 = 19,2mm ).

 

Na elektrodzie znalazłem coś takiego

 

 6396113600_1297608912.jpg

 

Dobrze , już wiadomo o co chodzi . Te 23,5 zwoju drutu o przekroju 0,8mm zwiniętego na pręcie fi 3,9mm daje przewód o długości 1/2 fali , czy 33,26cm . Na to wygląda że nawiniętą spiralę trzeba rozciągnąć do długości tak jak pisze 32mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ode mnie taka wiadomość a teraz.......

 

Zapowiada się kolejny fajny temat na kolejne kilka stron:)

 

Aby rozwiać wszystkie twoje obawy zrobiłem pewne doświadczenie.

Wykonałem antenkę w/g twojego pomysłu tz: drut z przewodu antenowego fi 0,9mm o długości 17 cm zwinięty w sprężynkę.

Tak jak na zdjęciu.

Wrzuciłem to na analizator anten. Sprawdziłem wiele parametrów ale tutaj przedstawię tylko ten najważniejszy SWR.

433MHz – poza zakresem analizatora

787MHz – 1.2.

 

attachicon.gifIMG_20180804_092055.jpg

 

Do twojego zastosowania nie nadaje się :(

 

 

drugi test. Ten sam drut 17 cm ale prosty.

 

433MHz – 2,5.

375 Mhz 1,1

 

attachicon.gifIMG_20180804_092408.jpg

 

już może być :)

 

Kolejny test. Ten sam drut strojony pod 433MHz wyszło w tym egzemplarzu 16,2cm.

433MHz – 1,08.

 

Idealnie i przy takiej antenie nie może być lepiej:)

 

 

Jeszcze jeden.

Oryginalna chinolska sprężynka.

 

433 Mhz – 5,3

489 Mhz – 1,6

 

attachicon.gifIMG_20180804_090523.jpg

 

Też kiepska.

 

Reszta należy do ciebie:)

 

 

 

EDIT

 

2 minuty szukania

https://www.gemischtwaren-haendler.de/shopdateien/5299_1.pdf

 

Powiedzmy że zamiast zwijania w spiralę dam tak jak piszesz prosty drut o długości 16,2cm . Jak go zmieścić w apce bez zginania ? W kopterze na upartego można by go wyprowadzić na zewnątrz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na rysunku. Zwoje w tych antenach nie mogą się zwierać. Tak małe anteny muszą być wykonane precyzyjnie.

 

Przykład anteny helikalnej f-my Texas Instruments z elementami dopasowania do 50 Ohm SMA widocznymi na PCB (fider, balun z indukcyjnościami SMD muszą mieć określone wymiary i wartości):

 

post-18069-0-57723800-1533391925_thumb.jpg

 

Na pewno coś więcej praktycznego napiszę o antenach, po przeprowadzeniu testów (różnych zestawów), jak wrócę do wątku o "aparaturach RC typu: zrób to sam".

 

Obecnie (sierpień) urządzam W KOŃCU pracownię techniczną (minimodelarnię) w piwnicy (pewnie też naskrobię coś na ten temat  ;)  ). O mojej pracowni elektronicznej pisałem TUTAJ  , jednak żeby dalej realizować moje projekty (nie tylko elektroniczne) muszę wreszcie "zainstalować" się w takim miejscu, gdzie bez problemów mogę zgrzewać/spawać/hałasować i kurzyć elektronarzędziami/smrodzić lakierami i farbami itd. itp. Mam dosyć wyciągania za każdym razem narzędzi z pudeł i ostrożnego "działania" co by nie nakurzyć w chałupie - wszystko ostatecznie stanie na swoim miejscu - gotowe w każdej chwili do pracy, aż się cieszę na tę myśl! :P Chwilę to jeszcze potrwa, bo wszystko staram się zrobić sam, po optymalnych kosztach (tak jak to było z "pracownią" elektroniczną). :rolleyes:

 

PS Dla zaintereswanych antenami: AN058 -- Antenna Selection Guide.pdf - ciekawe materiały f-my TI na temat minianten (macie tam linki do dokumentów ze strony TI ze szczegółami budowy konkretnych anten).

 

... i literatura do przemyślenia o "małych" antenach (stąd pochodzi powyższa fotka):

 

Ukryte_anteny.pdf

 

Zbyszek, zmień tytuł tematy, na: "Arduino, TX-RX, anteny", żeby inni jeszcze z tego skorzystali (bo tak jest sugestia, że tylko o arduino się tu gada, co nie jest prawdą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na rysunku. Zwoje w tych antenach nie mogą się zwierać. Tak małe anteny muszą być wykonane precyzyjnie.

 

Przykład anteny helikalnej f-my Texas Instruments z elementami dopasowania do 50 Ohm SMA widocznymi na PCB (fider-linie paskowe i indukcyjności SMD muszą mieć określone wymiary i wartości):

 

attachicon.gifhelical-wire-antenna13-TI.jpg

 

Na pewno coś więcej praktycznego napiszę o antenach, po przeprowadzeniu testów (różnych zestawów), jak wrócę do wątku o "aparaturach RC typu: zrób to sam".

Obecnie (sierpień) urządzam W KOŃCU pracownię techniczną (minimodelarnię) w piwnicy (pewnie też naskrobię coś na ten temat  ;)  ). O mojej pracowni elektronicznej pisałem TUTAJ  , jednak żeby dalej realizować moje projekty (nie tylko elektroniczne) muszę wreszcie "zainstalować" się w takim miejscu, gdzie bez problemów mogę zgrzewać/spawać/hałasować i kurzyć elektronarzędziami/smrodzić lakierami i farbami itd. itp. Mam dosyć wyciągania za każdym razem narzędzi z pudeł i ostrożnego "działania" co by nie nakurzyć w chałupie - wszystko ostatecznie stanie na swoim miejscu - gotowe w każdej chwili do pracy, aż się cieszę na tę myśl! :P Chwilę to jeszcze potrwa, bo wszystko staram się zrobić sam, po optymalnych kosztach (tak jak to było z "pracownią" elektroniczną). :rolleyes:

 

PS Dla zaintereswanych antenami: attachicon.gifAN058 -- Antenna Selection Guide.pdf - ciekawe materiały f-my TI na temat minianten (macie tam linki do dokumentów ze strony TI ze szczegółami budowy konkretnych anten).

 

Interesująca antena do użycia w TX 433MHz - tzw. "halo", czyli dipol zwinięty w koło i w tym przypadku zasilany bocznikowo transformatorem "gamma"- prosta do zrobienia - łatwe dopasowanie do 50 Ohm SMA i nieduża konstrukcja:

 

attachicon.gifhalo-432MHz.jpg

 

... i literatura do przemyślenia o "małych" antenach (stąd pochodzi powyższa fotka):

 

attachicon.gifUkryte_anteny.pdf

 

Zbyszek, zmień tytuł tematy, na" "Arduino, TX-RX, anteny", żeby inni jeszcze z tego skorzystali (bo tak jest sugestia, że tylko o arduino się tu gada, co nie jest prawdą).

 

Do nawinięcia spirali użyłem drutu nawojowego podwójnie lakierowanego o fi 0,8mm . Chyba że z innego powodu spirala musi być rozciągnięta ? Antenę zrobiłem idealnie jak na zdjęciu . Tylko na razie nie rozciągałem jej do podanej długości 32mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tak nawinąć aby na odcinku 32 mm (długości sprężyny) zmieściło się 23,5 zw. , a jak to zrobisz, to już twoja sprawa (mamy na myśli moją pierwszą fotę). Dokładność długości sprężyny +/- 1mm nie problem osiągnąć w warunkach amatorskich. Zbyszek, nie ma co bić piany. Po prostu coś rób -  wykonaj "pewną ilość"  :)  antenek i testuj zasięg jak masz czas. Krytyczna jest część pod "sprężyną" i sam sposób lutowania anteny, bo ma wpływ na długość newralgicznych odcinków anteny (strojenie z dokładnością +/- 0,1 mm), dla tego potrzeba tych antenek "trochę" nawinąć i solidnie "pobawić" się - kilka antenek to stanowczo za mało (jak pokazał już Marek) ;) Z tego powodu wiele osób wymięka (bo przy okazji można "usmażyć" TX/RX, jak nie mamy tam gniazd, tylko pady do lutowania anten). :P

 

Interesująca antena do użycia w TX 433MHz - tzw. "halo", czyli dipol zwinięty w koło i w tym przypadku zasilany bocznikowo transformatorem "gamma"- prosta do zrobienia - łatwe dopasowanie do 50 Ohm SMA i nieduża konstrukcja:

 

post-18069-0-97990300-1533401348_thumb.jpg

 

Tak sobie dumam, że dla TX użyć solidniejszego dipola (np. jak z fotki powyżej - nie byle kawałka przewodu), a dla RX, gdzie nie mamy zbyt wiele miejsca (w modelu) na antenę użyć może malutkiej ceramicznej anteny chipowej na 433MHz (wykonanej precyzyjnie w procesie przemysłowym - np. f-my Mitshubisi: ceramic chip antennas), dobrze spasowanej z RX-em, jak w rozwiązaniu f-my Texas Instruments:

 

post-18069-0-81931600-1533401879_thumb.jpg

 

(próbował ktoś takiego rozwiazania?).

 

PS Zbyszek, nie cytuj całych wypowiedzi, moich, czy Marka, bo to zaburza treść naszej dyskusji. Cytuj tylko to o co się pytasz (resztę kasuj w cytacie). Ty się ciągle pytasz o nawinięcie sprężyny  :rolleyes:  , a zwróć uwagę ile ciekawych zagadnień, związanych z antenami do analizy i testów na przyszłość już poruszyliśmy. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tak nawinąć aby na odcinku 32 mm (długości sprężyny) zmieściło się 32,5 zw. , a jak to zrobisz, to już twoja sprawa (mamy na myśli moją pierwszą fotę). Dokładność długości sprężyny +/- 1mm nie problem osiągnąć w warunkach amatorskich. Zbyszek, nie ma co bić piany. Po prostu coś rób -  wykonaj "pewną ilość"   :)  antenek i testuj zasięg jak masz czas. Krytyczna jest część pod "sprężyną" i sam sposób lutowania anteny, bo ma wpływ na długość newralgicznych odcinków anteny (strojenie z dokładnością +/- 0,1 mm), dla tego potrzeba tych antenek "trochę" nawinąć i solidnie "pobawić" się - kilka antenek to stanowczo za mało (jak pokazał już Marek)  ;) Z tego powodu wiele osób wymięka (bo przy okazji można "usmażyć" TX/RX, jak nie mamy tam gniazd, tylko pady do lutowania anten).  :P

 

Chyba wkradł Ci się błąd ? Nie 32,5 zw. a 23,5zw. Zrobiłem anteny wg. rysunku .

 

96198339e9c96234med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw poskładam to wszystko na "sucho" i będę sprawdzał . Kopter ma zaprogramowane blokady dla wysokości 160m i odległości 400m z groszami . Gdyby dało się zdjąć blokadę wtedy mógłby się wznieść nawet na 6000m . Ale to tylko tak na marginesie . Osiągnąć 200m dla tego Arduino chyba będzie raczej nierealne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.