Skocz do zawartości

Problem z napędem.


gucio72
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam model FunCub z silnikiem:

E-max GT2820/05

śmigło APC 12x6E 

zasilanie 3s 2200mAh

 

Problem polega na tym, że pomimo dużego skłonu po dodaniu gazu model zaczyna mocno zadzierać.

Czy można to jakoś zniwelować ? 

 

P.S.

Dopiero się uczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pewnie przez sprawdzenie kąta zaklinowania statecznika poziomego, bo obecne zachowanie jest dobre raczej do motoszybowca. W motoszybowcu pełny gaz sam z siebie praktycznie powinien wznosić model bez użycia SW i przy utrzymaniu prędkości powyżej prędkości przeciągnięcia. Tutaj raczej gaz powinien powodować nieznaczne wznoszenie, ale głównie przyrost prędkości, który dopiero w dalszej kolejności można przeznaczyć na wznoszenie. BTW nie za duże to śmigło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziera jak dam gaz powyżej połowy, bo jeżeli latam na minimalnym gazie, to jest OK.

Ja bym zrobił tak: podczas lotu mając gaz np. w połowie czy w 2/3 (jak Ci wygodnie), trymerem ustawiłbym sobie ster wysokości tak, żeby dodanie gazu powyżej tej granicy powodowało wznoszenie w granicach komfortu, a po wylądowaniu oceniłbym czy to trymowanie powoduje, że w neutrum ster widać jako mocno czy słabo wychylony. Jeżeli musiałeś dać sporo trymera żeby uzyskać to, co chcesz, to lepiej podłożyć podkładkę pod statecznik z odpowiedniej strony, skasować trym i powtórzyć procedurę aż będzie ci odpowiadać. Chyba nie ma innej metody niż metoda prób i błędów.

A wszystko się zgadza z planami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest model FunCub https://abc-rc.pl/FunCub-Multiplex (pianka firmy Multiplex) i nic ze statecznikiem nie zrobię.

Skrzydło jest przykręcane dwoma śrubami nylonowymi.

Kąt zaklinowania liczy się między skrzydłem a statecznikiem, jak nie możesz ruszyć statecznika to może podłóż coś pod krawędź spływu skrzydła. A środek ciężkości prawidłowo? No rzeczywiście ciężko coś na piankowca poradzić, szczególnie że nie znam planów, ale to generalne reguły, może któraś z nich Ci się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy miał ten model i latał elegancko, może faktycznie sprawdź środek ciężkości? klapy są na równo ze skrzydłem?, lotki też były na równo przed trymowaniem? Niby głupie przykłady podałem ale zawsze można coś przeoczyć. Sam go składałeś czy ktoś? 

PS. sprawdź jeszcze silnik czy jest dobrze przykręcony, czasem śruby lubią się poluzować i podczas dodawania gazu będzie go lekko podnosić (w przypadku jak by dolna śruba się poluzowała), może sama wręga ma luzy, złap silnik i poruszaj góra dół. 

 

I jeszcze jedno pytanie. Model zaliczył kreta? był klejony? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model kupiłem gotowy.

Nie miał kreta.

Lotki na równo.

Klapy na równo.

Silnik sztywny.

Pod skrzydło mogę coś podłożyć przed przykręceniem do kadłuba.

Czy nadmiar mocy nie ma wpływu na zadzieranie ?

 

Model (poza zadzieraniem przy wyższych obrotach) lata naprawdę bardzo ładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czołem pozwólcie ze się wtronce z mojego skromnego doswiadczenia jesli srokek ciężkości jest ok to ten akurat model lata ok jest to model gornoplata a wiec sama konstrukcja powoduje wznoszenie za duzy motor moze powodowac wznoszenie sa dwa sposoby albo przyzwyczaisz sie i po dawaniu gazu bedziesz oddawal wysokosc albo zmiksujesz w radiu gaz z wysokością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.