Skocz do zawartości

Formowanie aku NiMH


hornet2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba czy nie trzeba formować nowo zakupionych aku NiMH ?  Dzisiaj kupiłem 4szt. aku GP ( zielone ) NiMH 2700mAh . Jaka jest prawda ? Teraźniejsze aku NiMh mają czy nie mają efekt pamięci ? Bo różnie o tym piszą . Jest konieczność formowania ich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Trzeba czy nie trzeba formować nowo zakupionych aku NiMH ?  Dzisiaj kupiłem 4szt. aku GP ( zielone ) NiMH 2700mAh . Jaka jest prawda ? Teraźniejsze aku NiMh mają czy nie mają efekt pamięci ? Bo różnie o tym piszą . Jest konieczność formowania ich ?

 

Akumulatorki NiMH nie mają efektu pamięci natomiast trzeba (należy) je uformować - najlepiej 3-4 krotnie naładować do pełna  i rozładować do 0,9V na ogniwo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulatorki NiMH nie mają efektu pamięci natomiast trzeba (należy) je uformować - najlepiej 3-4 krotnie naładować do pełna  i rozładować do 0,9V na ogniwo 

 

 

Jakim prądem rozładowywać i ładować w cyklu D/C ?  1A i 1C ( 2,7A ) ? Czy są to za duże prądy ? Lepiej mniejszym prądem rozładowywać i ładować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim prądem rozładowywać i ładować w cyklu D/C ?  1A i 1C ( 2,7A ) ? Czy są to za duże prądy ? Lepiej mniejszym prądem rozładowywać i ładować ?

 

Raczej pradem 0.1-0.2C czyli 0.2-0.3A. Ładując to pradem 1A zajedziesz je.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób tak jak pisze Zbyszek !!!

Ja kupiłem sobie do eneloopów taką ładowarkę

https://www.emag.pl/ladowarka-profesjonalna-everactive-nc-1000-plus-nc1000plus/pd/D6R46YBBM/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_term=&utm_campaign=DSA_All_Website&cmpid=60056&gclid=EAIaIQobChMIra3EsI6f3AIVB-EbCh37HQmFEAAYAyAAEgI1I_D_BwE

 ma wszystko co trzeba :)  i jestem z niej zadowolony.Nie patrz na cenę bo tylko pokazałem jak wygląda i jakie ma możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób tak jak pisze Zbyszek !!!

Ja kupiłem sobie do eneloopów taką ładowarkę

https://www.emag.pl/ladowarka-profesjonalna-everactive-nc-1000-plus-nc1000plus/pd/D6R46YBBM/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_term=&utm_campaign=DSA_All_Website&cmpid=60056&gclid=EAIaIQobChMIra3EsI6f3AIVB-EbCh37HQmFEAAYAyAAEgI1I_D_BwE

 ma wszystko co trzeba :)  i jestem z niej zadowolony.Nie patrz na cenę bo tylko pokazałem jak wygląda i jakie ma możliwości.

 

Tzn. ja mam Imaxa B6 SkyRC  50W .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze sposobu gromadzenia energii w NiMH-ach wynika, że efekt pamięciowy nie za bardzo ma jak wystąpić... 

Jacku, jak widzisz "zatkanie" pojemności stopu uwodornionego ? No nie mogę sobie tego wyobrazić, to jest możliwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, zgadza się, że w Enelopach występuje efekt pamięci, ale jest on bardzo mały w porównaniu do ogniw wodorkowych innych producentów. W zasadzie po uformowaniu ogniw eneloop wystarczy je doładowywać i ewentualnie co jakiś czas rozładować do końca i ponownie naładować. Użytkuję te ogniwa od 7 lat i nadal wchodzi mi 2000 mAh do całkowicie rozładowanego ogniwa eneloop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 8 ogniw Eneloop w nadajniku JR PCM 9X II Limited i nigdy do końca ich nie rozładuję bo nadajnik mi się prędzej sam sam wyłączy. Ile wychodzi? Nie mam pojęcia. Nie potrzebuję takich informacji. Od czasu do czasu używam funkcji w Pulsarze rozładowanie-ładowanie i mam końcową informację, że "weszło" 2000-2100 mAh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 8 ogniw Eneloop w nadajniku JR PCM 9X II Limited i nigdy do końca ich nie rozładuję bo nadajnik mi się prędzej sam sam wyłączy. Ile wychodzi? Nie mam pojęcia. Nie potrzebuję takich informacji. Od czasu do czasu używam funkcji w Pulsarze rozładowanie-ładowanie i mam końcową informację, że "weszło" 2000-2100 mAh.

Nie wiem, jak długo pracuje Twój nadajnik z jednego ładowania, ale sądzę, że powinien około 20 godzin lub dłużej. Zerknij do instrukcji, może coś tam jest na ten temat.

Z zasady żywotność łagodnie eksploatowanych NiMH-ów dobrej jakości przekracza 1000 cykli... Ale niespodziankę potrafią zrobić, zwłaszcza w łańcuchu szeregowym. To bardzo rzadki przypadek, ale zasilanie nadajnika to element krytyczny, więc na zimne wolę podmuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak postępować z aku NiMH podczas normalnego ładowania gdy jest już po formowaniu tak by zachować jak najdłuższą jego żywotność ? Czy ładować je przy dowolnym stopniu rozładowania ? Czy jednak najpierw rozładować je na maxa , tzn. do 0,9V ? Jakiego używać prądu do ładowania ? 1C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak postępować z aku NiMH podczas normalnego ładowania gdy jest już po formowaniu tak by zachować jak najdłuższą jego żywotność ? Czy ładować je przy dowolnym stopniu rozładowania ? Czy jednak najpierw rozładować je na maxa , tzn. do 0,9V ? Jakiego używać prądu do ładowania ? 1C?

Najzdrowiej dla NiMH-a jest ładować go prądem około 0,1C, czas ładowania zwykle ca. 14 godzin. Tak, 14 nie 10, bo NiMH ma kiepską sprawność energetyczną, zaledwie ok.60...65% (dobra Li-ion w łagodnym cyklu: powyżej 90%).

Wielu wytwórców podaje, że przy tak małym prądzie ładowania nie grożą ujemne następstwa przeładowania powyżej tych 14 godzin, ale jednak zalecałbym unikanie takiego zbyt długiego ładowania.

Ładowany zbyt długo prądem 1C NiMH zacznie się intensywnie grzać, gdy już nie będzie miał gdzie pomieścić wodoru. Wzrośnie też mu ciśnienie wewnętrzne, wszystko zmierza do eksplozji. Przy większym prądzie ładowania może do niej dojść w przeładowaniu, przy 3C dojdzie niemal na pewno. Dlatego już przy 0,5C stosuje się czujniki temperatury, indywidualnie dla każdej jednostki. Przydają się także przy rozładowaniu dużymi prądami.

 

Ładowałem NiMH-y Sanyo, Panasonic, Ansmann, SAFT, brand Toyota i Peugeot, Nissan (chyba Panasonic maczał w tym elektrody  ;) ) i inne no-name w dowolnym stopniu rozładowania i nie zauważyłem, aby przejawiły efekt pamięciowy. Jeżeli przejawiałyby, to nie nadawały by się do aut i lokomotyw hybrydowych - a były i są nadal tam powszechnie stosowane. Nawet razu onego tramwaj na NiMH-ach jeżdził po Warszawie...

 

Jeżeli wykorzystujesz zespół szeregowy, to nie wysysaj go do maxa bez kontroli indywidualnej ogniwek, bo grozi to przebiegunowaniem i całkowitym zniszczeniem aktualnie najsłabszego ogniwa w łańcuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju,

 

Tu masz wykresy ładowania i rozładowania Eneloopów 2000mAh, które zrobiłem testując te akumulatory.

 

Ładowanie prądem 1C, czyli 1,9A (taką mają pojemność), oczywiście z odpowiednio ustawionym Delta Peak.

Rozładowanie prądem 6A.

 

Ładowanie:

 

post-730-0-65850800-1531773768_thumb.jpg

 

 

 

Rozładowanie:

 

post-730-0-47514000-1531773779_thumb.jpg

 

 

 

Drobna uwaga: w nagłówkach wykresy są podpisane odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.