Skocz do zawartości

Zdjęcie

Spitfire Mk IX 1:4,2 (2,6m)

Spitfire warbird samolot

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
90 odpowiedzi w tym temacie

#21 Modelarz 2123

Modelarz 2123
  • Modelarz
  • 91 postów
  • SkądZielona Góra
  • Imię:Marcin

Napisano 19 lipiec 2018 - 22:35

Zawsze byłem pełen podziwu dla modelarzy "makieciarzy".Często tutaj zaglądam i cieszę oczy. :D Ja chyba nigdy nie odważę się na budowę tak cennego ( fizycznie i historycznie) modelu. To za wysoka
półka.Ten myśliwiec jest według mnie, najpiękniejszy jaki powstał. Widziałem te modele w powietrzu i przy odpowiednim dźwięku silnika to obłęd. Życzę Tobie pomyślnego spełnienia marzenia zbudowania cacka i udanego pilotażu. :)Tyle lądowań co startów. ;)
Nawiasem mówiąc, podziwiam Waszą wiedzę w drążeniu historii tego samolotu. Fajny temat. :)

Dziękuje za miłe słowa :-)
  • 0

#22 Andrzej Klos

Andrzej Klos
  • Modelarz
  • 494 postów
  • SkądBrisbane, Australia
  • Imię:Andrzej

Napisano 20 lipiec 2018 - 08:02

Dla jasności. Na poniższym zdjęciu nie jest Vb, tylko współcześnie odrestaurowany IX. Zumbach nigdy na takim nie latał.

post-15056-0-76191900-1531910227_thumb.j

W razie potrzeby służę mini-monografią "Donaldy Zumbacha". Troszkę temat zgłębiłem budując ten model :)

GSXRW7R.jpg

Adam,

Czy jestes pewien, ze ten Spitfire to MkIX?  Wyglada na MkVB; ma mala chlodnice na lewym skrzydle, krotki dziob i charakterystyczne owiewki na silniku po lewej stronie podobnie jak model plastikowy ponizej.  Czyli wyglada raczej na MkVB...

Marcin,

Jak wstawisz silnik 4-suwowy to bedzie nie tylko super wygladal ale takze brzmial!

A

• 0

#23 Boogie

Boogie
  • Modelarz
  • 252 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Krzysiek

Napisano 20 lipiec 2018 - 10:14

Jeśli jednak zdecydujesz się na Mk. IX to polecam książkę Paula H. Monfortona. Lepszej dokumentacji chyba nie ma. Sam ją kiedyś kupiłem, bo na pewno w którymś momencie powstanie u mnie taka maszyna.

https://www.monfortonpress.com/

• 0

#24 Modelarz 2123

Modelarz 2123
  • Modelarz
  • 91 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 20 lipiec 2018 - 10:46

Marcin,
Jak wstawisz silnik 4-suwowy to bedzie nie tylko super wygladal ale takze brzmial!

A

Silnik na pewno będzie 4 suwowy.

Jeśli jednak zdecydujesz się na Mk. IX to polecam książkę Paula H. Monfortona. Lepszej dokumentacji chyba nie ma. Sam ją kiedyś kupiłem, bo na pewno w którymś momencie powstanie u mnie taka maszyna.

Dzięki za info, na tą książkę się nie natknąłem jeszcze.

Tym czasem malowania ciąg dalszy

DSC_0246.JPG

DSC_0247.JPG

Było wiele prób, żeby znaleźć odpowiednie odcienie, na początku chciałem malować humbrolami w sprayu pojemności 150 ml, ale to było zanim miałem model w rękach, jak go zobaczyłem to zrezygnowałem z tego pomysłu i pojeździłem po sklepach gdzie mieszają bazy do malowania samochodów, i za chyba 3 razem trafiłem odpowiednie odcienie (niestety nie zawsze wychodziły takie jak na próbnikach).

• 0

#25 dukeroger

dukeroger
  • Modelarz
  • 1398 postów
  • SkądHamburg
  • Imię:Piotr

Napisano 20 lipiec 2018 - 11:30

a masz jakies zapisy z tych mieszalnikow? w sensie na jakiej farbie jakie byly skladniki zeby wyszedl kolor?

• 0

#26 Modelarz 2123

Modelarz 2123
  • Modelarz
  • 91 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 20 lipiec 2018 - 11:43

Jedyne co jestem w stanie podać to te zapisy na puszkach, nie umiem ich sam rozszyfrować, ale człowiek u którego to mieszałem jak mi zabrakło, to wiedział o co chodzi.

Załączone miniatury

• DSC_0005.JPG

• 0

#27 stema

stema
  • Modelarz
  • 1787 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Stefan

Napisano 20 lipiec 2018 - 11:53

... Sam ją kiedyś kupiłem, bo na pewno w którymś momencie powstanie u mnie taka maszyna.

No Krzychu to ja czekam.

Relacja obowiązkowa.

• 0

#28 Andrzej Klos

Andrzej Klos
  • Modelarz
  • 494 postów

Napisano 20 lipiec 2018 - 12:11

Krzysiek,

Wlasnie kupilem.  Fantastyczna ksiazka!  Sa tez do kupienia plany CAD (do laser) w podobnej cenie. 

• 0

#29 Iras 11

Iras 11
  • Modelarz
  • 405 postów
  • SkądRumia
  • Imię:irek

Napisano 20 lipiec 2018 - 12:19

Silnik na pewno będzie 4 suwowy.

Dzięki za info, na tą książkę się nie natknąłem jeszcze.

Tym czasem malowania ciąg dalszy
DSC_0246.JPG
DSC_0247.JPG

Było wiele prób, żeby znaleźć odpowiednie odcienie, na początku chciałem malować humbrolami w sprayu pojemności 150 ml, ale to było zanim miałem model w rękach, jak go zobaczyłem to zrezygnowałem z tego pomysłu i pojeździłem po sklepach gdzie mieszają bazy do malowania samochodów, i za chyba 3 razem trafiłem odpowiednie odcienie (niestety nie zawsze wychodziły takie jak na próbnikach).

Ja tez mialem ten problem z Focke wulfem co innego na probnikach co innego na samolocie i wreszcie poprosilem kolege zeby mi zrobil farby na bazie i dopasowal idealnie ale tylko dlatego ze on produkuje farby dla plastikowcow . Jezeli chcesz to dam ci namiary wtedy nie bedziesz mial zadnej wtopy . Ten kolega mieszka w Gdyni to Tomek Bilkiewicz a firma to Bilmodel
  • 0

#30 Modelarz 2123

Modelarz 2123
  • Modelarz
  • 91 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 20 lipiec 2018 - 13:34

Ja tez mialem ten problem z Focke wulfem co innego na probnikach co innego na samolocie i wreszcie poprosilem kolege zeby mi zrobil farby na bazie i dopasowal idealnie ale tylko dlatego ze on produkuje farby dla plastikowcow . Jezeli chcesz to dam ci namiary wtedy nie bedziesz mial zadnej wtopy . Ten kolega mieszka w Gdyni to Tomek Bilkiewicz a firma to Bilmodel

Dzięki na pewno jak będę kiedyś robił podobny projekt w przyszłości to się odezwę,żeby uniknąć tego 2 tygodniowego szukania odcieni :angry:, które swoją drogą gdy źle się dobierze potrafią zepsuć cały efekt końcowy, widziałem czasami jak przeglądałem zagraniczne fora pomalowane takimi "niepasującymi" kolorami samoloty i szkodziło im to bardzo,u mnie już udało się znaleźć barwy które na moje oko odpowiadają, a model już pomalowany i polakierowany dwuskładnikowym półmatem, więc zostanę przy tych  kolorach które mam.

• 0

#31 Boogie

Boogie
  • Modelarz
  • 252 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Krzysiek

Napisano 20 lipiec 2018 - 15:43

Krzysiek,
Wlasnie kupilem. Fantastyczna ksiazka! Sa tez do kupienia plany CAD (do laser) w podobnej cenie.

Jeszcze innym źródłem świetnej dokumentacji jeat aircorps library. Mają zeskanowaną oryginalną dokumentację znacznej liczby warbirdów. Nie wiem jak teraz, ale kiedyś dostęp kosztował 5usd i można go było po miesiącu anulować. Wystarczyło to na ściągnięcie odpowiedniej dokumentacji do danego samolotu (chociaż niektóre samoloty mają nawet po kilka/kilkanaście tysięcy plików, a trzeba je ściągać pojedynczo).

No Krzychu to ja czekam.
Relacja obowiązkowa.

No to jeszcze musisz się pewnie z kilka lub kilkanaście lat wstrzymać, bo raczej prędzej nie powstanie ;)
  • 0

#32 stema

stema
  • Modelarz
  • 1787 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 lipiec 2018 - 16:39

...
No to jeszcze musisz się pewnie z kilka lub kilkanaście lat wstrzymać, bo raczej prędzej nie powstanie ;)

Bardzo jestem ciekawy takiego modelu w Twoim wykonaniu to poczekam. (Jak dożyję  :D )

Czym teraz mieszasz powietrze?

• 0

#33 karambolis8

karambolis8
  • Modelarz
  • 238 postów
  • SkądSiechnice
  • Imię:Adam

Napisano 21 lipiec 2018 - 00:09

Adam,
Czy jestes pewien, ze ten Spitfire to MkIX? Wyglada na MkVB; ma mala chlodnice na lewym skrzydle, krotki dziob i charakterystyczne owiewki na silniku po lewej stronie podobnie jak model plastikowy ponizej. Czyli wyglada raczej na MkVB...

Marcin,

A

Co do owiewek na skrzydłach to takie były na skrzydle b, c i nawet e. Bez ujęcia z góry ciężko wyrokować które to. Na zdjeciu jest silnik z jakim V nie latał - 6 rur wydechu na stronę, 4-łopatowe śmigło. Co do chłodnic, na telefonie zdjęcie jest za małe żebym potrafił rozpoznać.
  • 0

#34 Andrzej Klos

Andrzej Klos
  • Modelarz
  • 494 postów

Napisano 21 lipiec 2018 - 08:05

Co do owiewek na skrzydłach to takie były na skrzydle b, c i nawet e. Bez ujęcia z góry ciężko wyrokować które to. Na zdjeciu jest silnik z jakim V nie latał - 6 rur wydechu na stronę, 4-łopatowe śmigło. Co do chłodnic, na telefonie zdjęcie jest za małe żebym potrafił rozpoznać.

Adam,

Samolot ten mial  ciekawa historie, jest ona opisana ponizej:

http://www.touchdown...mk-vb-ab910.php

http://www.warbirdre...fire-ab910.html

http://www.aerialvis...hp?Serial=64384

Na ostatnim link’u jest jego najstarsze znane zdjecie, jeszcze z czasow wojny; zwroc uwage, ze tez mial 4-lopatowe smiglo i 6-rurowy kolektor.  Byc moze jest to jakas pozna wersja.      

PS

Nie chce aby ta dyskusja przerodzila sie w jakas klotnie w sumie o kawalek metalu ale ja nie pisalem o owiewkach na skrzydlach a na kadlubie.  Czesto sie zdaza, ze koledzy nie przeczytaja post’a do konca..         :rolleyes:

• 0

#35 karambolis8

karambolis8
  • Modelarz
  • 238 postów
  • SkądSiechnice

Napisano 21 lipiec 2018 - 14:10

Andrzej - dzięki za linki. Sprawa jasna. Ja nie mam problemu z tym, że mogę się mylić :) Nie miałem na celu rozpętywania żadnej kłótni. Po prostu nie doczytałem dokładnie na telefonie o 1 w nocy :) Na kolejnych zdjęciach z twoich linków widać skrzydło. To jest jednak zdecydowanie skrzydło b. W jednym myślę, że będziemy zgodni od początku do końca - ten konkretny egzemplarz nie jest podobny do żadnego z kilku Vb Zumbacha :)

• 0

#36 Modelarz 2123

Modelarz 2123
  • Modelarz
  • 91 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 23 lipiec 2018 - 14:20

Tak prezentuje się model jeszcze przed naniesieniem oznaczeń

DSC_0250.JPG

a tu podczas nanoszenia oznaczeń

21362146_2119132984980897_2088413463_o.jpg

21362250_2119132844980911_1667299019_o.jpg 21298888_2119133284980867_219344615_o.jpg DSC_0296.JPG

Teraz został tylko do nałożenia lakier zabezpieczający, będzie satynowy.

• 0

#37 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 554 postów
  • SkądRybnik

Napisano 23 lipiec 2018 - 14:59

Ładnie ,malujesz kompresorem ?

• 0

#38 Miałczek

Miałczek
  • Modelarz
  • 641 postów
  • SkądSulechów
  • Imię:Tomek

Napisano 23 lipiec 2018 - 15:04

Coraz lepiej wygląda nie moge się doczekac efektu końcowego i zobaczenia go na żywo 

• 0

#39 Modelarz 2123

Modelarz 2123
  • Modelarz
  • 91 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 23 lipiec 2018 - 15:53

Ładnie ,malujesz kompresorem ?

Bazy, czyli zielony i dwa odcienie szarego są z nabijanych na zamówienie sprayów a oznaczenia maluje malutkim modelarskim pistoletem a lakier dużym samochodowym, przy użyciu kompresora.
  • 0

#40 stema

stema
  • Modelarz
  • 1787 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 lipiec 2018 - 18:18

Przepraszam, ale RF jest nie taka czcionka  ja oryginał.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Spitfire, warbird, samolot

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych