Skocz do zawartości

Stabilizator lotu HSM-132 - jak to ogarnąć?


madrian
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem niedawno tenże wynalazek, z myślą o stabilizacji Sky Surfera, w czasie lotów FPV.

https://abc-rc.pl/Stabilizator-samolotu-3D-HSM-132

 

Instrukcja jednak jest jak na mój gust, nader mało pomocna.

Chciałbym sprawdzić czy dobrze kombinuję.

 

1 - Stabilizator należy umieścić jak najbliżej środka ciężkości.

2 - Warto zapewnić mu jakąś izolację od wibracji.

3 - Stabilizator musi być ustawiony w swoich trzech osiach, zgodnie z osiami modelu. Czyli nie może być skrzywiony.

 

To takie główne założenia.

Mam jednak kłopot z podłączeniem.

 

4 - Stabilizator musi być ustawiony tak by jego przód i góra, pokrywały się z przodem i górą modelu.

I tu pierwszy zonk - instrukcja nic o tym nie mówi. 

 

Gdzie w takim razie może być przód i góra tego stabilizatora? Domyślam się, że przód jest od strony wyjść serw, a góra to strona z napisami. Ale czy mam rację?

 

Podłączenie.

Do stabilizatora są dwa kabelki. Jeden - zwykły przedłużacz serwa, drugi - zmodyfikowany. Wszystkie 3 przewody z wtyczki, są podłączone do 3 innych wtyczek w miejsce przewodów sygnałowych.

Domyślam się, że skoro jedno z wyjść input, jest opisane jako AILE IN, a drugie jak ELE, RUD, S W, to przewód normalny, podłączam do AILE IN, i do kanału lotek. Zapewnia on też zasilanie stabiliazatora i reszty serw. Natomiast ten zmodyfikowany, podłączam do kanałów SK i SW, pobierając z nich tylko sygnał. Zagadką jest trzecie wejście "S W". Czy to może być przełącznik uruchamiający/wyłączający zdalnie stabilizator?

W domyśle "Switch"?

 

Wyjścia, czyli OUT, są opisane normalnie - sygnał, +, -. Tu podłączam odpowiednie serwa.

 

Czy moje przemyślenia są sensowne, czy całkiem nierozsądne?

Jeżeli ktoś użytkował ten stabilizator i mógłby sprostować moje ścieżki rozumowania, to byłbym wdzięczny za mądre słowo.

 

PS - Nie jest to docelowa stabilizacja. Raczej kupiłem to eksperymentalnie, żeby sprawdzić jak model z tym lata. Potem może przełożę do innego modelu.

 

Docelowo myślę nam normalnym autopilotem do Sky Surfera, z GPS i związanymi z tym możliwościami. Na oku map APM-a. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ściągnąłem instrukcję i tam jest opisane wejście SW. Nie ma też znaczenia ustawienie "góra-dół" czy "lewo-prawo" bo reakcję serwa ustawiasz rewersami. Patrz instrukcja :-)

PS. Nie mam tego stabilizatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jeżu malusieńki, co za badziew.

To się w pale nie mieści, by nie oznaczyć na obudowie lub w instrukcji tak podstawowej rzeczy dla stabilizatora lotu jak kierunek montażu?

Ciągle mnie te chińczyki zadziwiają, kopiują super rozwiązania potentatów światowych w różnych dziedzinach i robią to coraz lepiej, ale potykają się na banalnej wydawało by się sprawie instrukcji/strony www z sterownikami, opisem, dzięki którym ich produkty byłyby pierwszorzędne...

Nie do pojęcia...geniusze i jednocześnie kompletne matołki marketingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.