Skocz do zawartości

Zdjęcie

Replika Polskiego silniczka SIM 2b - ambitny projekt

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
90 odpowiedzi w tym temacie

#81 mike217

mike217
  • Modelarz
  • 2211 postów
  • SkądBydgoszcz
  • Imię:Michał

Napisano 08 listopad 2018 - 08:05

Ja robię sobie "sztywne zero w osi Z" np na górze tej płyty w narożniku ( przez płytkę wzorcową) . Po wymianie/ złamaniu freza bazuje się na zero w tym wybranym przeze mnie fragmencie detalu. Z macha przed wymianą freza spisuje numer lini, ponownie puszczam " start from here"  i leci dalej. Tak samo postępuje jak mam programy na kilka narzędzi. Funkcja start from here wymaga niestety  zapoznania się bo działa dziwnie. Co do trzymania zera przez maszynę w nocy jak nie pracuje, mam maszynę na serwach z hamulcami i nie mam problemu. Na krokowcach przy ciężkiej osi może być problem i lepiej rano ponownie zabazować się albo na detal albo na czujnik Home ( poprzednio koniecznie spisać koordynaty w minusie)

• 0

#82 f2cmariusz

f2cmariusz
  • Modelarz
  • 88 postów
  • GG:
  • SkądWarszawa
  • Imię:Mariusz

Napisano 08 listopad 2018 - 08:11

widać jeszcze mało umiem w tym programie. Wiem że wczoraj skończyłem frezować na poziomie minus 3 mm. I dzisiaj płaszczyznę Top mam zapisaną jako minus 3 a płaszczyznę Bottom minus 4,5 mm.

Uwzględniając  "Stock to Leave"  po promieniu i osi wartości 0,5 mm daje pierwszą obróbkę do poziomu minus 4 mm co krok 0,16 mm.

Screen Shot 11-08-18 at 08.06 AM.JPG

Screen Shot 11-08-18 at 08.07 AM.JPG

Tak w tej chwili umiem ten program obsługiwać ale oczywiście czekam na lepsze,sugestie, rozwiązania.

• 0

#83 mike217

mike217
  • Modelarz
  • 2211 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 08 listopad 2018 - 08:12

Ja liczę zawsze od góry, ZERO detalu w osi ZET jest święte i każda kolejna modyfikacja programu ( np zmiana średnicy freza ) przelicza program od płaszczyzny ZERA. Bottom ofset to dla mnie jest pod detalem i stosuję tylko w przypadku wycinania detali np z płyt aluminium.

• 0

#84 f2cmariusz

f2cmariusz
  • Modelarz
  • 88 postów
  • GG:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 listopad 2018 - 08:42

oczywiście u mnie ZERO jest także święte bo nie zmieniam w przestrzeni obróbczej położenia detalu. Importuję rysunek 3D w formacie igs z Rhino3D do Fusion 360. Dzielenie programu obróbki zgrubnej na poszczególne poziomy ( w moim przypadku co 1 mm) wynika tylko z potrzeby ostrzenia freza bo skrawa w stali o twardości 32 HRC (Wytrzymałość 300HB tj. ok 1000 N/mm2). Do tej pory pracując w duralu EN AW 7075 na mojej frezareczce do głowy mi nie przyszło przerywać zgrubną a później wykańczającą obróbkę. Stal się rządzi swoimi prawami. 

• 0

#85 mike217

mike217
  • Modelarz
  • 2211 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 08 listopad 2018 - 10:08

Teraz już rozumiem, podzieliłeś sobie obróbkę na etapy.

• 0

#86 f2cmariusz

f2cmariusz
  • Modelarz
  • 88 postów
  • GG:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 listopad 2018 - 16:26

poziom minus 6 zrobiony. 

Wnioski na bieżąco są takie że to samo idzie. Zaczęło frezować po 8.00 i niedawno skończyło. W połowie czyli na poziomie minus 5 wymieniłem freza i puściłem dalej. Po za paroma razami wynikającymi raczej z chęci filmowania nic więcej przy tym nie robiłem. Samo pomyka ;-) 

Ale uruchomienie chłodzenia na nowo coraz bliżej bo wiem że to niezbędne. Tak jak i zbudowanie na nowo przyrządu do ostrzenia freza cztero-ostrzowego z mocowaniem fi6. 

Załączone miniatury

• IMG_7055.JPG

• 0

#87 f2cmariusz

f2cmariusz
  • Modelarz
  • 88 postów
  • GG:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 listopad 2018 - 22:18

https://youtu.be/tn-J359t10E

osiągnięty poziom minus 14. Do tej pory maszyna z komputerem zużyła 7,44 kWh x ~0.6 zł/1kWh = 4,5 zł za frezowanie zgrubne plus koszty jednego freza zużytego i ostrzonego. Ubyło go ze 4 mm i jeszcze zostało dużo. Jutro koniec obróbki zgrubnej. Pozostaje nauczyć się obróbki: resztek i wykańczającej w nowym jak dla mnie programie CAM  Autodesk Fusion 360.

• 0

#88 Grzesiek

Grzesiek
  • Modelarz
  • 896 postów
  • SkądMęcinka/Dolnyśląsk
  • Imię:Grzegorz

Napisano wczoraj, 10:32

Ja tak zapytam z innej beki w jaki sposob odbywa sie odpalanie silnika ?Chodzi mi o podgrzawanie swiecy.Dzieje sie to tak błyskawicznie .Chodzi mi o klase F2C.Przepraszam za offtopa ale to pytanie mnie nurtowalo zawsze.

• 0

#89 Paweł Praus

Paweł Praus

Wujek Samo Zło

• Modelarz
  • 1677 postów
  • SkądŚląsk
  • Imię:Paweł

Napisano wczoraj, 12:13

Myślę że Twoje pytanie Grzegorzu zasługuje na własny temat...
  • 0

#90 f2cmariusz

f2cmariusz
  • Modelarz
  • 88 postów
  • GG:
  • SkądWarszawa

Napisano wczoraj, 14:44

nie jestem mechanikiem F2C ale z tego co wiem to podana odpowiednia doza paliwa bezpośrednio pod tłok daje możliwość uruchomienia silnika w kategorii F2C od pierwszego pociągnięcia czy uderzenia śmigła. 

https://www.facebook...22975541094402/

https://www.facebook...7607738/?type=3

ale również można uruchamiać silnik podczas tankowania a to już naprawdę fajnie wygląda

https://youtu.be/nzib8rdq_x8

i zapomniałem dopisać w tej kategorii widziałem tylko samozapłony (brak świecy zapłonowej czy żarowej)  a jak nazwa silnika podpowiada następuje samozapłon. Na skutek szybkiego sprężenia mieszanki paliwowej. Temperatura mieszanki powietrzno-paliwowej pod koniec sprężania jest tak wysoka, że możliwy jest zapłon. Czyli start i jak jest odpowiednia doza paliwa na kółko startowe to nie ma problemu ze startem od początku na pełnym gazie bez parkotu.

• 0

#91 f2cmariusz

f2cmariusz
  • Modelarz
  • 88 postów
  • GG:
  • SkądWarszawa

Napisano wczoraj, 16:26

co dalszego frezowania to po raz koleiny brak postępów wynika tylko z nawału innych prac.

Ale obróbka wykańczająca w Fusion 360 wygenerowała się bez problemu

sama obróbka zaplanowana na poziom minus 7 mm bo miałem dzisiaj 5 godzin czasu zdechła po 2 milimetrach. Zdecydowanie więcej frezów i więcej dzieleń ścieżki potrzebne do tej obróbki. Ale od czego jest jutrzejszy dzień wolny !!!

Załączone miniatury

• Screen Shot 11-11-18 at 10.00 AM.JPG
  • Screen Shot 11-11-18 at 09.59 AM.JPG
  • 45852359_2197886243818416_4565471547552169984_n.jpg

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych