Skocz do zawartości

Hummer


paweln7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Hummer powstał na podstawie planów  Billa Wintera i Johna Huntona

post-497-0-49098300-1538852718.jpg

zamieszczonych na stronie https://outerzone.co.uk/index.asp oryginał jest motoszybowcem  napędzanym  elektryczną szczotkową 600 

tak latał oryginał

  https://www.youtube.com/watch?v=G--QWcwbAtU

ja troszkę pozmieniałem, płat w technologi styro-balsa i napęd w postaci ASP 32 i wyszedł modelik który lata tak

https://www.youtube.com/watch?v=mCk2FsODVIE

na filmiku jest jeszcze silnik podczas pierwszych lotów z śmigłem 10x4 które później zmienym na M-A  9x7 i to jest to śmigiełko które pasuje temu modelikowi ,filmik po zmianie śmigła ( sory ale ostrość aparatu nie nadąża za kaczką )

 

https://www.youtube.com/watch?v=d502Nd8fU4o

modelem wylatałem  około 70-80 lotów i w ubiegłą sobotę ,podczas nurkowania na pełnym gwizdku ( nie pierwszy raz )

przy wyjściu z nurkowania złamałem statecznik poziomy , efekt 2cm wgłębienie w pasie lotniska od silnika i 1cm od skrzydeł

Z  modelu został silnik odbiornik pakiet i dwa serwa reszta to puzzle 3D 

po posprzątaniu pasa już na lotnisku podjęta została decyzja o budowie  nowego modelu z  kilkoma poprawkami.

Plan jest taki aby wersja II poleciała w tym roku.

Skrzydło dostało mniejszy wznios taki jak w planach ( w pierwszym modelu troszkę zwiększyłem )

zastosowałem 4 zawiasy na lotkę  zwiększyłem wychylenia lotek -był bardzo leniwy na lotki .W modelu zwiększyłem w porównaniu z planem po pierwszym locie kont zaklinowania statecznika wysokości o 3mm

pomimo problemów z czasem ,wystrugałem drugie skrzydełko i statecznik poziomy wzmocniony rurką węglową 5x5mm

post-497-0-06305100-1538853121_thumb.jpg

post-497-0-84070700-1538853214_thumb.jpg

 teraz czekam na zamówienie z sklepu i zalaminujemy łączenia płata i zabierzemy się za kadłub.

 

 

CDN

 

P.S.plany oryginału https://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=10235

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam

wkleiłem w płat ocalałe z poprzedniego modelu gniazda mocowania serw,

post-497-0-60402300-1539888163_thumb.jpg

z kawałka styropianu wystrugałem garb kadłuba

post-497-0-21717800-1539888249_thumb.jpg

z kawałka styroduru wyciosałem kabinkę którą pokryłem "węglem "

post-497-0-73817200-1539888398_thumb.jpg

na dzień dzisiejszy wygląda tak

post-497-0-94182700-1539888297_thumb.jpg

 

monologiem się nie martwię ;)

śmigło stałe 9x7 Master Airscrew G/F 3

 

Hummer jest nietypowym modelem o rzadko spotykanym układzie skrzydeł  jak na model RC  w moim wykonaniu jest szybki , pewny i precyzyjny w pilotażu  w całym zakresie prędkości ,nie wpada w korka a jedynie obniża dziób i po odzyskaniu prędkości leci dalej .

Kilka razy zgasiłem silnik  lecąc na pełnej prędkości  nad pasem bo zawadziłem o niego śmigłem ,lub po locie nad trawą model był oklejony sieczką  z trawy.

Niestety model ze względu na swój kształt wymaga pilnowania w powietrzu z uwagi na to że" leci do tyłu" trzeba mieć to cały czas na uwadze ,(koledzy obserwujący loty na lotnisku nieraz po locie mówili  że się pogubili w jakiej pozycji model się znajdował )

jak ja się pogubię to od razu to widać bo obroty na min. ( a on lata praktycznie czały czas na max.)

 

 

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dzisiaj tylko chwilkę porobiłem przy skrzydełku.

wkleiłem z balsy zamknięcia gniazd serw lotek

post-497-0-36289400-1540055648_thumb.jpg

z sklejki 6mm dorobiłem wzmocnienie pod śrubę mocowania płata

post-497-0-51502800-1540055787_thumb.jpg

z sklejki 3mm i balsy dorobiłem wzmocnienie kołka ustalającego płat

post-497-0-95549200-1540055829_thumb.jpg

teraz płat  gotowy do zalaminowania ,ale to w przyszłym tygodniu

 

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam

odgrzejemy "schabowego"

przedstawiona w relacji kaczka po niedługim czasie poległa ( taki los kaczek )

Została zbudowana Kaczka Mk III która latała dwa lata co było ogromnym sukcesem

Tutaj film z oblotu

 

Lot krótki ponieważ flatter wytrzepał zęby  w serwie wysokości  po wymianie serwa na inne latała dalej

pewnego razu przegiąłem i kaczka poległa

Została zbudowana Kaczka Mk IV z kilkoma zmianami co do planów

Zmieniłem profile Canarda z płaskiej płytki na płasko wypukły , skrzydła z Clark na symetryczny12 %

zniknęła kabinka z kadłuba  i płaty zostały zalaminowane w całości  niestety masa wzrosła o 300g

Została oblatana w Niedziele

 

 

Daje taką samą frajdę jak poprzedniczki ale jest zdecydowanie szybsza , kamera za nią nie nadąża bo zasuwa  ok 180 km/h dlatego filmik musiał być cięty.

Pozdrawiam Paweł N

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.