Skocz do zawartości

Budowa Mustang P51 Balsa 1000mm


still23er
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Od zawsze chciałem zbudować samolot RC i w końcu się doczekałem tego momentu - przyszła jesień nuda wieczorami więc trzeba mieć jakieś zajęcie.

Jako że nigdy tego nie robiłem, na cel poszedł gotowy model cięty laserowo z balsy zamówiony na aliexpress.

 

Model przyszedł do mnie dosyć szybko bo w niecałe 2 tygodnie i od razu wziąłem się za klejenie.

W tym temacie mam zamiar przedstawiać całą fotorelację z budowy i oczywiście dopytywać Was w kwestiach w których nie mam pojęcia jak to ugryźć.

 

Z tego co już udało mi się gdzieś wyczytać i na czym  się wzoruję to podobna budowa modelu P51 o tych samych wymiarach na silniku:

- Redox Brushless 900/1200

 

I taki będę chyba chciał użyć.

 

Totalnie nie mam pojęcia jakich serwomechanizmów użyć i jak rozmieścić sterowanie, ale do tego momentu dojdę i będę prosił o poradę bo nawet instrukcja dołączona do modelu jest bardzo okrojona i pozostaje kilka niewiadomych.

 

Jeśli chodzi o aparaturę to już w ogóle nie mam pojęcia ale pewnie 4-ro kanałowa - zanim do tego momentu dojdzie to jeszcze się zdążę oczytać co wybrać więc narazie nie poruszam tego tematu.

 

Poniżej fotki z tego co już udało mi się wykonać - kolejne będę wrzucał na bieżąco.

post-21572-0-30222500-1540819778_thumb.jpg

post-21572-0-97088000-1540819794_thumb.jpg

post-21572-0-48132800-1540819815_thumb.jpg

post-21572-0-58499700-1540819848_thumb.jpg

post-21572-0-51437700-1540819950_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że Mustang czy ogólnie warbirdy latają szybko i dynamicznie. Nie wypracowawszy właściwych odruchów na jakimś górnopłacie Twój lot zakończy się najdalej po kilkunastu sekundach, a jak przeleci 120 metrów to pobijesz rekord świata. 

 

A jeśli chodzi o dobór aparatury... Robisz model który ma klapy i chowane podwozie. Choćby z racji tego potrzebujesz przynajmniej 6 kanałów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poćwiczysz na symulatorze, a potem przy pierwszym locie rozbijesz Mustanga. Symulator, nawet taki Real Flight nie przygotuje Cię tak, żebyś mógł zaczynać od warbirda. Sorry, trzeba umieć latać, żeby się za nie zabierać. Rozbić nie jeden, nie dwa. 

 

Zacznij o jakiejś pianki. Bixler, może funcub. Polatasz, pokleisz, znów polatasz, znów pokleisz, a potem sięgaj po Mustanga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza że robisz model lekki. On będzie szybko latał, bo jak nie bezie miał prędkości to spadnie. Ale jednocześnie będzie bardzo podatny na wiatr, mały powiew może nim szarpąć i tyle z tego będzie jeśli nie masz odruchów. Tak, wiem, są stabilizatory. Wracamy do początu tego postu - on będzie leciał szybo Nawet sobie nie wyobrażasz jak szybko... 

 

Na filmach to wygląda tak, że sobie latają i fajnie jest. W praktyce samolot po sekundzie jest zupełnie gdzie indziej, i jeśli leci tam gdzie chcesz to spoko, jeśli leci niezgodni z Twoim planem, to masz może jeszcze jedną sekundę na reakcję. A może już nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce wygląda to tak:

Kolega z lotniska lata już cho, chooo i to różnymi modelami. Całkiem nieźle.

Nie latał do tej pory "myśliwcem"

Zrobił, przywiózł na lotnisko. Sprawdziliśmy wyważenie, ustawienia. Wszystko o.k.

Wielkość podobna do Twojego, ok. metrówka.

Wystartował. Model przeleciał jakieś 7-8 metrów, zrobił pół beczki i zanurkował z trzech metrów.

No co? zdziwił się z naszej reakcji, myśliwiec, dolnopłat.

Skwitował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że masz zajawkę na Mustanga.

Na początek symulator lub kolega modelarz, który da Ci polatać "po kablu". W Wawie jest kilka miejsc, gdzie latają. Umów się. Jak kolega modelarz uzna, że masz skil w łapach, to kup/zbuduj 1 trenerka, a potem buduj warbirda, tylko lepiej większego, tak minimum 1,2-1,4m. Jak takiego 1m zbudujesz lekko, to też będzie dobrze latał i dasz radę, ale to trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas budując model RC, podświadomie marzy o lataniu.


Z tych wszystkich wypowiedzi jedynie kol. zalesvw zauważył, że kol.still23er chce coś zbudować, bo jesień.


Buduj, jak pomyślisz o lataniu, to posłuchaj pozostałych wypowiedzi.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na taki model bo mi się podoba - rozbije to wtedy powiem że jednak jest za trudny i zacznę od górnopłatu:)  A tak poważnie to zacząłem i go skończę ale oczywiście wezmę pod uwagę Wasze rady i może równolegle zacznę budowę np. cesny na pierwsze latanie, zobaczymy jak czas pozwoli. Jak narazie temat dotyczy budowy Mustanga i będę kontynuował budowę i fotorelację - najwyżej mustang poczeka na swoje latanie a na pierwszy ogień pójdzie cesna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że Mustang czy ogólnie warbirdy latają szybko i dynamicznie. Nie wypracowawszy właściwych odruchów na jakimś górnopłacie Twój lot zakończy się najdalej po kilkunastu sekundach, a jak przeleci 120 metrów to pobijesz rekord świata.

 

A jeśli chodzi o dobór aparatury... Robisz model który ma klapy i chowane podwozie. Choćby z racji tego potrzebujesz przynajmniej 6 kanałów

W tym modelu akurat nie ma chowanego podwozia ani klap, jedna wielka lotka i koła na stałe

 

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

O kurczę to niewiele :)

Troszke tylko mniejszy od mojego ale za to masz gotowe elementy do sklejania na szczęście juz powoli kończę swojego.

Jeszcze raz powodzenia w budowie :)

No dokładnie taki był zamysł aby był z gotowych elementów gdyż będzie po prostu łatwiej zacząć. Fajnie będę miał kogo dopytać o jakieś rozwiązania jak utknę gdzieś ze swoim

 

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.