Skocz do zawartości

podłączenie dwóch pakietów do rozgałęziacza


J-23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

czy da się podłączyć dwa takie same pakiety 3s równocześnie

do takiego rozgałęziacza, żeby były ładowane jako jeden pakiet 6s

i było widoczne napięcie na wszystkich 6 celach jednocześnie podczas ładowania ?

i żeby mi to nie wybuchło ...

 

1.jpg

 

2.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się zrobić stosowną przejściówkę ale ma to swoje wady.

1. Większe pakiety zapomnij że będziesz ładować dużym prądem gdyż max moc ładowarki 80W.

2. Pakiety nie równo rozładowane ładują się dłużej gdyż pierwsza bateria szybciej dochodzi do pełna 4.2v na cele a druga dalej ma 4V (balancer rozładowuje naładowany pakiet by wyrównać wszystkie cele a to trwa).

Początkowo tak ładowałem pakiety a skończyło się na zakupie kolejnych ładowarek i obecnie pracują 3 na raz i wszystko trwa szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie bardzo rozumiem po co powstał taki rozgałęziacz ?

większe pakiety mógłbym ładować mniejszym prądem, ale równocześnie miałbym podgląd wszystkich napięć na raz.

2. pkt to już w ogóle jakaś teoria spiskowa

jak wracam po rozładowaniu pakietów, to od razu je wprowadzam w storage - więc są cele równo naładowane.

a jak dwa pakiety zostaną rozpoznane jako jeden 6s, to balanser nic nie będzie rozładowywał tylko

będzie pilnował żeby równo cele ładować z trybu storage na full

czyli jak jedna będzie miała mniej niż inne, to będzie mocniej doładowywał tą jedną aby wyrównać napięcie

 

próbnie raz ładowałem 2 pakiety 3s w tym rozgałęziaczu i naładowały się źle, ich wydajność spadła

a zostały rozpoznane jako jeden pakiet 3s i były widoczne tylko napięcia trzech cel, ale bardzo skakały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytka która posiadasz to płytka do ładowania równoległego. Podłączajac do niej pakiety budujesz jeden większy o takim samym napięciu ale o pojemności równej sumie pojemności pakietów.

 

O ładowaniu równoległym dużo było tutaj:

http://pfmrc.eu/index.php/topic/76026-ładowanie-pakietów-równolegle/

 

Ładowanie szeregowe tez jest możliwe ale dużo mniej wygodne. Po prostu w takim pakiecie 6s złożonym z 2 "identycznych" pakietów 3s ładowarka musi balansowac każde ogniwo oddzielnie. Problem jest wtedy gdy masz pakiet nominalny 1300 a fizycznie cele mają 1350 i 1250. Nadmiar energii z ogniw 1350 musi być rozładowany aby nie doszło do przeładowania ogniw 1250.

 

Przy ładowaniu równoległym nawet różne ogniwa po połączeniu maja wypadkową pojemność 2600 i same na wzajem się balansuja. Ładunek odpowiednio się rozplynie między 1350 a 1250. Obydwa ogniwa tak długo jak są połączone będą miały takie samo napięcie - nie trzeba monitorować każdego z osobna.

 

Dlatego właśnie ładowanie szeregowe chociaż jest możliwe nie zdobyło popularności w odróżnieniu do ładowania równoległego.

 

Edit: niestety za zabójstwo pakietów w równej mierze co zużycie odpowiada ładowarka. Chińskie klony ładowarek mają kiepskie balansery i to one mogą powodować przedwczesny zgon pakietów. Ładowanie szeregowe ani równolegle nic tutaj nie pomoże.

 

 

Edit2: żeby było jasne. Ładowarka w przypadku różnych napięć na ogniwa nie będzie "bardziej doladowywac" słabszego ogniwa. Bo niby skąd ma to wiedzieć że jest słabsze? I jak ma doprowadzic wiecej ładunku do tego niedoladowanego ogniwa? Przewodem balansera? Otóż nie. Balanser mierzy napięcia na poszczególnych ogniwach i w przypadku wykrycia ze napięcie przekracza ustawione 4.2V przestaje ładować cały pakiet i fizycznie rozladowuje to ogniwo - zwiera przez mały rezystor wewnątrz ładowarki i wytraca nadmiarowa energie. Czyli w skrajnym przypadku gdy w pakiecie 6s masz 5 ogniw 1250 i 1 ogniwo 1300 to te 5 ogniw które naladuja się szybciej będzie rozladowywane co chwile aby doładować ogniwo 1300 do pełnego poziomu. I to trwa - czasami bardzo długo, szczególnie w tanich ładowarkach z kiepskim balanserem (nie dokładny, mała moc rozładowania / balansowania). Powiedziałem ze to nie jest wydajny system...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje wyjaśnienie mnie przekonuje - dzięki

już nie ładuję pakietów razem i ich wydajność powróciła do poprzedniego poziomu

dlatego pytam bo myślałem, że może coś sam zbroiłem. 

na jakimś zdjęciu z neta widziałem podłączone 2 pakiety 3s i było widać na ładowarce

sześć cel z aktywnym poziomem napięcia dlatego to mnie zastanawiało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje wyjaśnienie mnie przekonuje - dzięki

już nie ładuję pakietów razem i ich wydajność powróciła do poprzedniego poziomu

dlatego pytam bo myślałem, że może coś sam zbroiłem.

na jakimś zdjęciu z neta widziałem podłączone 2 pakiety 3s i było widać na ładowarce

sześć cel z aktywnym poziomem napięcia dlatego to mnie zastanawiało

Nie ma niczego złego w lądowaniu równoległym. Mam kilkadziesiąt (ok 60) pakietów i gdybym miał ładować je normalnie to na weekendowe latanie musiałbym szykować się już w poniedziałek.

 

Tak jak wspominalem są takie przejściówki na 6s. I nawet niedawno ktoś na forum sprzedawał taki adapter. Tylko ze to ma sens jak łączysz 2-3 pakiety max. Przy łączeniu równoległym ładuje 6 pakietów na raz - tyle ile się mieści na płytce. Ale moje ładowarki mają po 200 - 300W na jeden kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Maciek - dowolna ładowarka która skorzysta z takiego adaptera ma możliwość ładowania szeregowego:

 

RM5459-1-7da3-GxJG.jpg

 

https://www.rcmoment.com/p-rm5459.html

https://pl.aliexpress.com/item/Brand-G-T-POWER-RC-Lipo-Battery-Balance-Charger-Twins-Adapter-for-2-2S-Lipo-Battery/32755254466.html

 

Można zrobić sobie taki adapter ręcznie:

https://antibore.wordpress.com/tag/balancing/

 

https://www.electric-skateboard.builders/t/charging-2-x-3s-lipos-in-series-please-look-over-my-schematic/734

 

0d165e17b0a0f987036f3ba4f49d6149d1bd5547

 

Jednak jak widać sprzęt ten już nie występuje - po prostu rynek zweryfikował ładowanie szeregowe vs równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za piątaka jest tego pełno, tylko inaczej wyszukiwać trzeba

https://www.aliexpress.com/item/Hot-3X2S-2X3S-Balance-Charger-Adapter-Cable-Board-Imax-B6-B6AC-B8-For-RC-Battery-Wiring/32948345030.html?

ale trzeba wziąść pod uwagę, że to musi być zasilane 6s 22.2V

nie wiem czy przetwornica w ładowarce da radę i jakim napięciem zasilać ładowarkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak. Ale czemu tego nie znajdziesz w zwykłym sklepie? Żeby tak ładować pakiety muszą być DOKŁADNIE tej samej pojemności. A jak nie są to balansowanie będzie trwało wieki. W przypadku połączenia równoległego pakiety częściowo balansują się siebie na wzajem i proces trwa krócej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.