Skocz do zawartości

Zdjęcie

RELACJA ULTIMATE 1500mm, 30cc

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#81 enter1978

enter1978
  • Modelarz
  • 1275 postów
  • SkądOkolice Hrubieszowa
  • Imię:Wiesiek

Napisano 06 grudzień 2018 - 20:55

Wczoraj z modelu 3D wyszukiwałem żeberka po jednym i układałem jedno na drugim (stąd wyłapałem że z jednym jest cos nie tak, nie miało otworku) po czym skleiłem stertę żeberek taśma malarską i tak czekały na dzisiejszy montaż, montowałem jedno po drugim więc muszą być na swoim miejscu, ale na pewno przed klejeniem na stałe wszystko będzie dokładnie sprawdzone jeszcze raz.

A dźwigary  skrzydła to listwy sosnowe?

• 0

#82 SlawekADW

SlawekADW
  • Modelarz
  • 401 postów
  • SkądWarszawa/Ostrowiec Św.
  • Imię:Slawek

Napisano 06 grudzień 2018 - 21:11

Sosnowe 6x4mm. 

• 0

#83 enter1978

enter1978
  • Modelarz
  • 1275 postów

Napisano 08 grudzień 2018 - 18:33

Małe pytanie mam.

Dolne skrzydła mam poskładane, nie ma tylko wzmocnień pod zawiasy, i nie wiem z której strony ma być wzmocnienie z cienkiej sklejki do mocowania skrzydła z kadłubem, rozszyfruję to choć przyznam że lepiej bym się czuł jak zamiast tego cienkiego wzmocnienia ze sklejki było małe wzmocnienie  z cienkiego laminatu.

Ale mam pytanie czy do sklejenia takiego skrzydła potrzeba robić jakieś czary mary aby go odpowiednio złożyć?

Chodzi o to aby idealnie przylegało do kadłuba , bo niewielka odchyłka podczas sklejania spowoduje że będzie szpara większa lub mniejsza pomiędzy skrzydłem a kadłubem, jest jakiś patent aby skleić skrzydło i po montażu na modelu aby skrzydło ładnie przylegało do kadłuba?

fbd60be5c0a67ba9.jpg

Mam też chęć na razie zaprzestać kompletowania modelu, zostało mi górne skrzydło.

A dobrze by było teraz posklejać to co juz jest rozszyfrowane.

Chodzi o miejsce jakie potrzeba na przechowywanie takich szkieletów złożonych na sucho , z miejscem słabo a model trochę zajmuje.

Posklejane elementy stawiam pod ścianą, chowam w szafce, czy gdzie nie położę tam będzie, takie delikatne konstrukcje nieposklejane  trochę przeszkadzają bo trzeba uważać aby przypadkiem czegoś nie uszkodzić, a ostatnio to dzieciaki w piłkę nożną grali w domu.

Więc chyba zacznę model teraz sklejać, tylko chciał bym aby mi skrzydła pasowały do kadłuba, a może żebro przy kadłubowe przykleja się na kadłubie?

• 0

#84 SlawekADW

SlawekADW
  • Modelarz
  • 401 postów

Napisano 08 grudzień 2018 - 21:21

Najlepiej wydrukować sobie plan skrzydła nakleić na prostą deskę i zmontować skrzydło na takim planie przyklejając stopki do planu i do deski. Po oklejeniu pokryciem skrzydło już nie zmieni geometrii. Tego po prostu nie da się skleić bez planu w taki sposób żeby pasowało potem idealnie.

• 0

#85 enter1978

enter1978
  • Modelarz
  • 1275 postów

Napisano 10 grudzień 2018 - 21:56

Plan wydrukowany i posklejany , drukowałem skrzydło z tego pliku w którym są formatki i masa rzutów , przekrojów itp .

Ale znowu mam problem :).

Sławek masz może namiary na mocowanie statecznika do kadłuba? w obrazie 3D nie ma tego mocowania , w pliku 2D tym z formatkami jest sporo istotnych rzeczy , wiele obrazów z składowymi częściami tego co się w danej chwili robi, np kabinka, skrzydła itp ale takiego mocowania nie zlokalizowałem.

Sam z siebie odnalazłem jedną część tego mocowania , jest to część która ma wypusty, na jeden statecznik idzie jedno takie coś z wypustami, no i mocowanie nakrętki kłowej , ale to za mało coś tam jeszcze musi być, ale co?

Namierzyłem część z balsosklejki która wygląda jak litera U , czuję że to będzie do statecznika ale wolę zapytać , może masz jakiś przekrój takiego mocowania?

• 0

#86 SlawekADW

SlawekADW
  • Modelarz
  • 401 postów

Napisano 10 grudzień 2018 - 22:14

Pokaż zdjęcia tego elementu albo wskaż na planie.

Znajdź wszystkie elementy z tego rysunku. Musisz nauczyć się pracy z planami. Elementy z wypustami są na formatkach, jedne ma chyba przesunięty otwór. Nie wiem czy mam rysunek 3D bo generalnie mnie nie potrzebny więc mogło być tak że go nie robiłem.  

Edit: znalazłem Celowo usunąłem kilka elementów żeby lepiej było widać.

Załączone miniatury

• stateczi.JPG
  • statecznik poziomy ver 2.JPG

• 0

#87 enter1978

enter1978
  • Modelarz
  • 1275 postów

Napisano 11 grudzień 2018 - 21:53

Element z przesuniętym otworkiem namierzyłem jeszcze wczoraj, nie byłem pewny czy to to samo ale w końcu pomyślałem że po prostu otworek jest źle wycięty , to akurat nie ma znaczenia, ważne że wiem co to jest, wytnę takie coś nowe.

Mnie przytłacza drobnica nad którą nie panuje i nie wiem co jest czym, ale jakoś powoli rozszyfrowuję , ale jak mam poważne wątpliwości (co często ma miejsce) wtedy pytam w temacie , Sławek wyjaśnia i jakoś tam brnę.

Ogólnie to juz mam prawie wszystko mniej więcej opanowane, prócz tych mocowań i poszyć, w wolnym czasie zacznę demontować to co mam poskładane , teraz trzeba fotografować rozbiórkę i zacznę pewnie sklejanie.

A górne skrzydło poczeka na swoją kolej , na razie chcę zbudować to co mam złożone , a to całkiem spora część modelu, a nim poskładam to co juz rozszyfrowałem to i najdzie mnie wena twórcza na górne skrzydło.

Poniżej część w kształcie U którą podejrzewam że może mieć coś wspólnego z mocowaniem statecznika, no i część z źle wyciętym otworkiem.

02c9b06521cd8799.jpg

• 0

#88 SlawekADW

SlawekADW
  • Modelarz
  • 401 postów

Napisano 11 grudzień 2018 - 22:35

Niestety, nie trafiłeś. Otóż: wszystkie elementy które są w ramkach na rysunku głównym należą do elementów  głównych takich jak kadłub, stateczniki itp. Są pogrupowane. Jasno z tego rysunku wynika że ten element należy do kadłuba. Nie kojarzę gdzie. Zielone elementy to balsa 6mm. Kiedyś Ci wspomniałem że w boczki kadłuba nalezy wkleić balsę żeby folia się nie zapadała. 

Jedynym rozwiązaniem jest połączenie przez team viewer  i muszę Ci wskazać co jest co na planach. Dziś już nie ma na to szans, jutro po 17 godzinie powinno się udać, wcześniej nie ma szans bo mam jutro odbiory automatyki i KD.

Na  wcześniejszym screenie widać jasno jak jest zrealizowane mocowanie stateznika i tego się trzymaj.

A to co pokazałeś U to jest jedna strona mocowania kabiny w kadłubie.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych