Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Powrót do braci modelarskiej po 2 letniej przerwie i temat ku przestrodze

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#21 Chuck Yeager

Chuck Yeager
  • Modelarz
  • 123 postów
  • SkądWyry
  • Imię:Łukasz

Napisano 07 grudzień 2018 - 00:33

Domek Jarku rzeczywiście genialny w swojej prostocie. Podoba mi się ten styl ale ja chyba zbyt bardzo asekuracyjny jestem i mało odważny w kwestii designu.

Marku, przy nowym domu też już mam 20 cm grafitowego styropianu, pod dachem 35 cm natrysku z piany poliuretanowej a fundamenty naokoło i pod podłogą to 14 cm styroduru.

W rezultacie zużycie gazu za ostatni cały miesiąc to łącznie ciepła woda + ogrzewanie w 212 m2 domu do 24,5 stopnia (zmarzluch jestem) na poziomie 130 m3 gazu (około 200 PLN), a temperatura nocą bywała już grubo poniżej zera na zewnątrz. Bez ogrzewania w sezonie od maja do końca września tylko ciepła woda - ok 25 m3 gazu/miesiąc.

W poprzednim domu o bardzo podobnej wielkości ale nieco gorszą izolacją (ok 25% gorszą) wychodziło nam średnio przez 5 lat około 3500-3800 PLN za gaz za cały rok włącznie z ciepłą wodą użytkową przy temperaturze wewnątrz rzędu właśnie te 24,5 C. Oczywiście są pewnie jeszcze lepsze rezultaty z pompą ciepła itp. ale uważam to za przyzwoity wynik dla domu powyżej 200 m.

Masz rację z tym kupowaniem z  najwyższej półki na jaką Cię stać. Kiedyś widziałem w lokalnym sklepie ogrodniczym rodzinę, która przymierzała się do zakupu kosiarki. Wyglądali mocno skromnie i przyjechali tak około 15 letnim citroenem, który tu i ówdzie stracił już zawartość stali w stali. Sprzedający polecał im najtańsze modele na co Pan będący głową rodziny odrzekł "Panie, ja jestem za biedny, żeby kupować ten najtańszy szmelc". Pamiętam, że się uśmiechnąłem i mocno utkwił mi ten obrazek w pamięci. Święta racja!

• 0

#22 jarek996

jarek996
  • Modelarz
  • 509 postów
  • SkądMalmö
  • Imię:Jarek

Napisano 07 grudzień 2018 - 07:00

Dom to klasyczny KLOCEK , w troszke nowszym wykonaniu ;)  . Tutaj gdzie kupilem dzialke na szczescie nie bylo ograniczen z architektura , a jedynym byla wysokosc.

Sciany to tylko YTONG 420 mm BEZ zadnego docieplania. Murowany na ( a raczej klejony )na klej sysytemowy . Na to tynk na siatce z wlokna , a w srodku tynk gipsowy i szpachlowanie . Kawalek elewacji jest drewna cedrowego. Dach ma  50 cm welny

( konstrukcja drewniana - belki z klejonej wielokrotnie sklejki 400x56 mm ,   8,5 m dlugie w rozstawie co 120 cm , na tym plyta 28 mm , papa podkladowa , i na pape TZW membrana ( spawana specjalna zbrojona papa ) jako pokrycie ostateczne . 

Wszystko policzone ne sniegi i inne "katastrofy" , choc snieg w pd.Szwecji to ja rzadko widze. Okien duzo i duzych . Od strony polnocnej 3 szybowe , witryny stale 3 szybowe , a balkony i okna otwierane 2 szybowe . Gorne okna sie przekrecaja ( obracaja ) w celu umycia. Popularne w Skandynawii. Te okna to ciekawa rzecz ( dunskie VELFAC : tanie to niestety nie sa  ) . One maja bardzo duzy stosunek szklenia do calej powierzchni . Montuje sie je w obrobiony wegarek , bo rama ( ta otwierana ) konczy sie 15 mm od pow. wegarka ! Dzieki zastosowanej technologii dostaje sie za to DUZO swiatla ! 

Mam rowno 200m2 powierzchni i za najzimniejszy miesiac zaplacilem 1800 SEK za prad. A caly dom jest "napedzany " pradem , bo mam podlogowke ktora zasila pompa ciepla ( gruntowa ) z zasobnikiem 200 L cieplej wody uzytkowej . Do tego rekuperacja . 

Czyli za ogrzewanie domu , ciepla woda uzytkowa , caly prad "oswietleniowo-uzytkowy ( w tym plyta w kuchni ) zaplacilem okolo 700 zl w najzimniejszym miesiacu odkad mieszkam !!!    Nie oszczedzamy wody ( 2 prysznice i wanna ) , ani ciepla.

Jasne , ze mozna byloby jeszcze "cieplej" zbudowac  ( zawsze mozna ) ,ale i tak jestem zadowolony z rezultatu. 

Załączone miniatury

• VELFAC.jpg
  • v1.1527150689.8067.jpg
  • ladda ned.jpg

• 0

#23 BRoman

BRoman
  • Modelarz
  • 953 postów
  • SkądPrądnik
  • Imię:Roman

Napisano 09 grudzień 2018 - 07:21

Skoro masz takie niemiłe i kosztowne doświadczenie za sobą to na pewno wykonując jakiś element z laminatu uwzględnisz skurcz syciwa .

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych