Skocz do zawartości

Sukhoi 33 1 000 mm


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Projektu rosyjskiego księcia jednocześnie najpiękniejszego myśliwca 4 generacji z rodziny Su 27 dojrzewał we mnie od długiego czasu powstawały różne koncepcje co do wersji i wymiarów. Ostatecznie będzie robiony Su 33 ze względów wizualnych - podobają mi się canardy. Nie będzie to model redukcyjny, nie skupiam się na oddaniu każdego detalu, ma co do zasady w locie być łudząco podobny do oryginału.

Rzadko korzystam z gotowych planów więc i tym razem powstanie moja własna wersja. 

post-20703-0-04970300-1545141105_thumb.jpg

Rozpiętość 1 000 mm (profil KFM), długość około 1 560mm, waga z osprzętem do lotu max 1400 g

technika wykonania: płatowiec z foambordu, kadłub styropian cięty gorącym drutem, ustrzeżenie i pow. sterowe i imitacja wlotów powietrza depron 5 mm.

Całość zamierzam zalaminować tkaniną poliestrową na klej polimerowy (będę robił pierwszy raz także zobaczymy jak wyjdzie)

sterowanie: lotki, ster wysokości i kierunku (przedni canard nieruchomy.... chyba)

 

Planowany oblot koniec stycznia ;)

post-20703-0-52383600-1545141485_thumb.jpg

post-20703-0-75378300-1545141510_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 2 tygodnie później...

Może koledzy coś doradzą w sprawie powierzchni sterowych. Zamysł był aby zrobić lotki i ster wysokości oddzielnie. Jednak spędziłem trochę czasu na research'u stosowanych rozwiązań i stwierdzam, że modele wyposażone w elevony i ster kierunku latają bardzo poprawnie i bez problemu wykonują większość akrobacji. Za takim rozwiązaniem przemawia również prostota wykonania, mniejsza masa oraz to, że jest zastosowane w oryginalne.

Dodatkowo za elevonami przemawia fakt, że po wycięciu ustrzeżenia poziomego cały element ma ponad 60 cm szerokości i wydaje mi się, że do jego napędu będzie potrzebne dość mocne (czytaj drogie) serwo. Co o tym myślicie?

   

       

post-20703-0-72011900-1546086639_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiscie stosowalem(stosuje) jedynie usterzenie delta w odżutowcach, czyli 2 tylne stery. Po zauważeniu, że na takim rodzaju steru moge robić co chce i zachowanie modelu jest bardzo naturalne, przestałem myślec o innych rodzajach usterzeń. Jeśli ma być latanie na żyletke, to dorobić tylko ster kierunku, a lotki skrzydła główego przeznaczyć na klapolotki do powolnych stromych lądowań - ten plan z klapolotkami chciałem właśnie zrealizować do lądowań na własnym podwórku, z tym, że plan jest odłożony do wymyślenia cichego napędu(dzieki czemu nikt nie zadzw na policje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1400g jak na skrzynkowego piankowca to dużo, myślę, że bedzie sporo mniej.

Co do sterowania to oprócz elvona w oryginale lotki również pracują, jak i kanard. Ale faktycznie tylko stery płytowe i ster kierunku wystarczą. Serwa wystarczą takie ok 2.5kg.(używam takiego HK939MG w MiG-29)

Przemyśl dwie sprawy. Pierwsza - przy takiej wielkości modelu warto pokusić się o bardziej redukcyjne podejście, a drugie to ruchome canardy. Sprzężone ze sterem wysokości dały by dużo przy lotach high-alfa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam kolegów, w temacie budowy się dużo przez święta i nowy rok nie wydarzyło. Powycinałem w styropianie górną część kadłuba i wloty powietrza. Podjąłem decyzję, że idę w sterolotki i ruchome canardy. 

Na wlotach powietrza robię też imitację zaoblenia w miejscu gdzie w oryginale prostokątny wlot przechodzi o okrągły silnik. Generalnie postaram się zrobić model dość zbliżony do oryginału.

Co do profilu myślę, że KFM zrobi robotę i będzie kompromisowym rozwiązaniem.

Kilka fotek: post-20703-0-86469300-1547068105_thumb.jpgpost-20703-0-66900000-1547068121_thumb.jpgpost-20703-0-48916600-1547068154_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli, idę dalej z projektem. Wkleiłem sosnowe dzwigary usztywniające skrzydło, które jednocześnie są schodkiem profilu KFM. Prawa strona zrobione z dwóch podkładów 5 mm wstępnie oszlifowana. Rozwarstwienie na krawędzi natarcia zostanie zaklejone po nadaniu finalnego kształtu. NIe kleje tego przed szlifowaniem bo klej się grudzi przy szlifowaniu połączenia. Połączenie kadłuba ze skrzydłem zostanie ładnie zaoblone aby zbliżyć się optycznie do oryginału. Canardy zostały wycięte i myślę aby umieścić je na wspólnej osi aby można było napędzić je jednym serwem ukrytym pomiędzy silnikami.post-20703-0-54664700-1547465829_thumb.jpgpost-20703-0-13731400-1547465840_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z Was podzieli się wiedzą - chodzi mi o sterowanie canardami przy lotach High Alfa. Widziałem na YT ciekawy filmy z RC Powers gdzie Canard przy lotach HA ustawiał się jak na poniższym zdjęciu:

post-20703-0-25383300-1547568275_thumb.jpg

 

Poprawcie mnie jeśli się mylę ale takie ustawienie będzie możliwe tylko raczej przy użyciu i odpowiednim wytrymowaniu żyroskopu?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dalej w las tym więcej drzew. Postanowiłem zmienić koncepcję i za radą Robertusa pójść bardziej w model redukcyjny bo dotychczasowe postępu nie spełniał moich oczekiwań, a projekt jest na takim etapie, że można to jeszcze poprawić i mocno pójść w detal. Posiedziałem nad planami i je przeprojektowałem:

post-20703-0-35877700-1547804104_thumb.jpg
 

Nie będzie KFM tylko profil wzorowany na Clark'u 7%, z max grubość 25-28% cięciwy kształtki kadłuba zostały dopasowane aby płynnie przejść w skrzydło. Skrzydło zostanie pokryte 1mm podkładem pod panele i zalaminowane klejem polimerowym na tkaninę poliestrową. Wloty powietrza zostaną zrobione jak w oryginale z okrągłymi dyszami wylotowymi. W pierwotnym projekcie elevony był na wysokości skrzydła teraz zostaną, zgodnie z oryginałem, przeniesionie niżej. 

 

Zastanawiam się co do techniki wykonania kadłuba. Czy wyciąć go ze styropianu co mam dobrze opanowane, czy zastosować klasyczną technikę wręgi i kratownica?    

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do planów to z chęcią Wam wszystkim udostępnie za darmo. Myślę o silniku na żądle ale boję się o wyważenie - zakładam, że pakiet mocno musiałby iść do przodu, a skupinie bebechów w okolicach SC da większą dowolność co do wielkości pakietu etc.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.