Skocz do zawartości

Dronem między autami


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

[...]  komentarze pod filmem, arogancja, cwaniactwo i beztroska w czystej postaci.

Poddaję się ....

W sumie nic nowego... Rzeczywiście, można wymięknąć na widok takich prawd o naszym Narodzie. Ale nie poddawaj się, ci ludkowie są po prostu zagubieni, nie wiedzą jak żyć. Nie otrzymali od rodziców właściwych wzorców ani dobrych instrukcji do życia. Co trzecie słowo na "k" itp. to polska norma. Ale pocieszę Cię - jak przyjażnie takiemu wyjaśnić (noo... nie każdemu  :(), że to niewłaściwy sposób wyrażania siebie, to jednak skutek jest. Wniosek - podawać wzorce, bo jeszcze nie wszyscy są straceni. To dłuższy temat i nie na to miejsce.

 

Przemek, w podlinkowanym temacie (dzięki  :) !) zamieściłeś fajną grafikę uświadamiającej ulotki w #167. Skąd ją można by skopiować, bo z posta mi nie pójdzie chyba...? Na "fejsie" znają moje hobby, nie będzie zgrzytu jak tam ją wrzucę z prośbą o rozpowszechnienie. Czas ku temu właściwy, pod choinkami było pewnie sporo takich latających prezentów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, w podlinkowanym temacie (dzięki  :) !) zamieściłeś fajną grafikę uświadamiającej ulotki w #167. Skąd ją można by skopiować, bo z posta mi nie pójdzie chyba...? Na "fejsie" znają moje hobby, nie będzie zgrzytu jak tam ją wrzucę z prośbą o rozpowszechnienie. Czas ku temu właściwy, pod choinkami było pewnie sporo takich latających prezentów. 

 

Andrzej,

 

Właśnie problem z polskim prawem jest taki, że ludzie nie wiedzą czym fizycznie grozi łamanie prawa.

Stronę wcześniej podawałem przypadki z USA  (widziałem takie osobiście będąc czasami na delegacji). Jest powiedziane wprost - np za parkowanie na miejscu dla inwalidy - 250 zielonych - zaryzykujesz? Za potrącenie robotnika przy pracy 7500 zielonych + 15 lat więzienia. Noga sama schodzi z pedału gazu.

Gdyby na oryginalnej ulotce z ULC była informacja o 5 lat więzienia to by od razu co poniektórych oszołomów odfiltrowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie dlatego do każdego sprzedawanego  latającego "G" powinna być dołączana informacja na piśmie z czym to się wiąże. Niedługo wejdzie obowiązek rejestracji operatorów. Za latanie czymkolwiek bez rejestracji/kwitów/ OC / niezgodnie z prawem  powinna być jeszcze sroga kara. Widać bez pały  się nad niektórymi jełopami nie zapanuje. Nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,

 

Właśnie problem z polskim prawem jest taki, że ludzie nie wiedzą czym fizycznie grozi łamanie prawa.

Stronę wcześniej podawałem przypadki z USA  (widziałem takie osobiście będąc czasami na delegacji). Jest powiedziane wprost - np za parkowanie na miejscu dla inwalidy - 250 zielonych - zaryzykujesz? Za potrącenie robotnika przy pracy 7500 zielonych + 15 lat więzienia. Noga sama schodzi z pedału gazu.

Gdyby na oryginalnej ulotce z ULC była informacja o 5 lat więzienia to by od razu co poniektórych oszołomów odfiltrowało.

Tak właśnie mam zamiar zrobić, dopisać co za to grozi. W takim jednym kółku wzajemnej adoracji (dość średnio kulturalnym, co mnie własnie skłoniło do włączenia sikawki  ;)) ludki omawiały polski zestaw linku RC 433 MHz do FPV, dość "żywa" wymiana poglądów była. Jak tylko nieśmiało przebąknąłem coś o przepisach prawnych w temacie FPV, to dyskusja od razu umarła jak uciął. Więc jednak nie mają tego prawa gdzieś - ale od chwili namierzenia lewych zamiarów. To też można wykorzystać dla dobra ogólnego.

 

 

Czy to znaczy że już sobie legalnie, samolotem, w zasięgu wzroku, nie polatam na łące parę kilometrów za miastem lub na opuszczonym lotnisku przy pobliskiej wsi ?

Podejrzewam, że polatasz bez problemu i bez ŚK. Rynek kopterów w Polsce jest na tyle wartościowy, że tej kury nikt nie zarżnie.

A nawet jak będziesz chciał polatać gdzieś bliżej aglomeracji, to zdobycie Świadectwa Kwalifikacji jest nietrudne. Daje sporo - wiem z praktyki. Zależy rzecz jasna kto, ile, czym i po co lata. Byłbym za wprowadzeniem takiego obowiązkowego "prawa jazdy" na BSP, ale z odgórnym zlimitowaniem kosztów kursu i egzaminów. Ośrodkom się opłaci, bo kursantów przybędzie.

Niewykluczone, że kiedyś realia skłonią Nas (lub zmuszą) do wprowadzenia transponderów z emisją indywidualnych znaków rozpoznawczych BSP i operatora. Póki co, to stopień trudności tej zabawy chroni przed rojami bezzałogowców na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą. Nikomu kto ma zdrowy rozsądek nie jest potrzebna zmiana prawa na bardziej restrykcyjne.

Myślę jednak , że modelarze Rc  zaczynają być mniejszością w związku z ekspansją "dronów".

To jest rynek, z którego "każdy"  będzie próbował coś uszczknąć dla siebie i pod to zmieniać przepisy.

Ewentualne incydenty będą tylko napędzały ten proces. Rykoszetem dostaniemy my.

Sam się zastanawiam, w którym kierunku to pójdzie za kilka lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.