Skocz do zawartości

Elektroniczny włącznik zasilania


oki188
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim, to idea stosowania takiego układy źle wyjaśniona. Generalnie nie chodzi tu o śniedzenie styków w przełącznikach (bo przecież te mikrowłączniki / wtyczki / czy inne małe złącza tu użyte też mogą śniedzieć i zawieść w rezultacie). Istotą układu jest możliwość włączania / wyłączania przy użyciu mini / mikroprzełączników obwodów elektrycznych, gdzie płyną bardzo/duże prądy. Tak jak pisze Marek ważne jest dobranie w takim układzie odpowiednich mosfetów (o bardzo małym RDon uzyskanym przy jak najmniejszym Ugs). Ma to znaczenie szczególnie w układach przełączników niskonapięciowych (1S). Trochę pisałem o tym: TUTAJ. Jeżeli chcemy odłączać od układu elektrodę dodatnia aku (a nie ujemną - masową, jak w opisywanym tu wariancie), to należy użyć mosfeta z kanałem p (Marek o tym wspominał) i zamienić zasilanie:

 

post-18069-0-07607000-1551219444.jpg

 

... ale trzeba pamiętać, że ze względu na swoją strukturę wewnętrzną, mosfety p-kanałowe maja gorsze RDon od n-kanałowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jurku oczywiście się z tobą zgodzę i do układów od początku brałem pod uwagę parametry o których napisałeś.

Zastosowane układy mają bardzo niskie RDon w porównaniu do fabrycznych takich konstrukcji gdzie parametr zastosowanych układów był wyższy do 30mΩ. Układy o których teraz myślę będą miały RDon na poziomie 3 - 4mΩ przy niskim Vgs.

Owszem można rozłączać + ale skoro układy mają gorsze RDon to faktycznie nie ma sensu. w sumie bez różnicy czy odłączamy + czy -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... w sumie bez różnicy czy odłączamy + czy -

 

... czy aby na pewno?  ;) Kopii o to kruszyć nie będziemy, bo ani na to miejsce, ani pora. Schemat może być przydatny dla posiadaczy PMOSFETów (nie muszą już główkować jak je włączyć).  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.