Skocz do zawartości

Programowanie aparatury Spektrum DXe A


Tomac
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam aparaturę (sam nadajnik) Spektrum DXeA. Jest to okrojona wersja aparatury DXe. Jej zdjęcia można zobaczyć tutaj: https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2796461-Spektrum-DXeA-7-9-channel-DSMX-transmitter-Programming-Cable i tutaj: https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2489216-Spektrum-DXe/page218

Jednak zachowuje się ona dziwnie. Przyłączałem ją do symulatora PhoenixRC i niektóre kanały są pozamieniane i zanegowane, ale to część problemu. Głównym problemem jest to, że gaz jest dwustanowy. Dla wychyleń od zera do połowy daje pełny sygnał, dla wychyleń od 50% do pełnego - daje sygnał zero. Nie ma stanów pośrednich (tylko zero albo full throttle).

Myślę, że to kwestia przeprogramowania. Jednak nie jestem pewien. Przypuszczam, że do zaprogramowania tej aparatury służy ten sam kabelek, co dla normalnej aparatury DXe, jednak nie mam tego kabelka. Nie chcę go kupować w ciemno, bo z jednej strony kosztuje on więcej niż warta jest ta moja aparatura, a z drugiej strony - nie wiem, czy będę w stanie coś z tym zrobić (czy programowanie nie różni się jakoś od aparatury w wersji nieokrojonej). Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów spotkał się z tą aparaturą i mógłby mi coś podpowiedzieć? A może ktoś z okolic Bytomia ma kabelek do programowania i byłby w stanie mi pomóc?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cześć.

Po podłączeniu kabelkiem do telefonu z obsługą OTG interfejsu FTDI232

post-685-0-52676200-1548796993.jpg

 

Otrzymałem taką informację w programie do konfiguracji dxe

post-685-0-35128100-1548797012_thumb.png

 

Wygląda na to że oryginalny kabalek to zwykłe FTDI a przewód SPMA3081

post-685-0-62092700-1548797150.jpg

 

Jest tylko przejściówką RX/TX/GND do wtyczki słuchawek 4 pinowej którą wkładasz w aparaturę.

Niestety nigdzie nie podają na którym pinie jest TX/RX/GND, ale mając aparaturę szukasz GND a reszta to już z górki :)

W ten sposób można samemu zrobić programator.

Jak coś zapraszam do Gliwic możemy to przetestować :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dzięki za odpowiedź. Dopiero teraz odpisuję, bo w przez tydzień pracy miałem urwanie głowy i nie miałem kiedy usiąść do komputera.

Jutro też będę w pracy, ale myślę, że znajdę czas, żeby rozkręcić aparaturę i spróbować zidentyfikować, gdzie idą piny z gniazda do programowania. Dzisiaj natomiast zmierzyłem napięcia na pinach nadajnika i jest tak (piny od lewej): 0, +6,31V, +3,18V. Myślę, że na pierwszym pinie będzie masa, na drugim - napięcie z baterii, a na trzecim - jakaś fala prostokątna. To raczej nie będzie GND, TX, RX...

Jeśli masz z tym doświadczenie i mógłbyś się ze mną nim podzielić to chętnie bym do Ciebie do Gliwic przyjechał. Ale w pierwszej kolejności chyba sprawdzę oscyloskopem przebieg na pinie 3 - może on pozwoli na wyciągnięcie jakichś wniosków.

Zastanawiają mnie te kable. Kabel USB pewnie ma jakąś elektronikę - może konwerter USB/serial, ale nie rozumiem tego kabelka audio. Czy jego się przypina do gniazdka słuchawkowego w telefonie?

Pozdrawiam!

 

Znalazłem jeszcze zdjęcie całego kabelka SPMA3081: https://store.flitetest.com/spektrum-rc-audiointerface-as3x-receiver-programming-cable-spma3081/p409762. Wygląda na to, że nie jest to po prostu kabel pin-pin, ale zawiera on jakąś elektronikę. Oprócz tego znalazłem taki moduł bluetooth: https://germanrc.pl/pl/p/Spektrum-modul-programujacy-BlueTooth/8945. Wygląda na to, że przez niego też da się zaprogramować ten nadajnik, a sądząc po nadrukowanym na nim opisie - poszczególne piny to własnie masa, + zasilania i sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

W twoich pomiarach brakuje jednego wyprowadzenia zauważ że wtyczka ma 4 piny a nie 3 jak standardowy jack stereo 3,5. Zrób jeszcze raz pomiary na wtyczce 4 pinowej. Możesz na wolnej chwili podjechać to możemy spróbować to podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do nadajnika podłączamy tę wtyczkę 3-pinową (taka, jak do serwa). Gniazdo programowania to nie jack, tylko 3 piny w rzędzie. Wtyczka 4-pinowa (jack) jak rozumiem jest przeznaczona do podłączenia do telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie na wyjściu z konwertera trzeba dodać.

attachicon.gifindeks.png

I wszystko by się zgadzało mamy komunikacje w dwie strony po 1 przewodzie.

Tak, to ma szansę działać. Ale prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będę miał dostęp do oryginalnego interfejsu Spektrum, więc temat na razie mogę zawiesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak pisałem - mam dostęp do kabelka (SPMA3065). Wygląda na to, że jest zbudowany na FTDI (urządzenie się nazywa USB interface AS3X programmer, ale plik drivera nazywa się ftdibus.inf). Odnośnie problemów z kanałami, o których pisałem - wygląda na to, że po prostu w posiadanej przeze mnie aparaturze ktoś próbował zrobić rewers kanałów przelutowując kabelki na potencjometrach... W każdym razie już to ogarnę.

 

Przy okazji: Gdyby ktoś z okolic Bytomia miał potrzebę zaprogramowac taką aparaturę, a nie miał kabelka, to może się do mnie zgłosić - pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram i kładę,się spać.

Nie bardzo rozumiem sens tego wpisu. Czy mamy ten wpis po prostu zignorować, czy też kolega chciałby, żeby spróbować coś szerzej wyjaśnić osobom, dla których elektronika jest czarną magią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.