Skocz do zawartości

Zdjęcie

AN-28/PZL M28

Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 skazoo

skazoo
  • Modelarz
  • 12 postów

Napisano 18 październik 2011 - 19:49

Zmiana koncepcji jeśli chodzi o konstrukcję, zainspirowany konstrukcjami Papy Kilowat postanowiłem przejść na styrodur, wycinarka w trakcie składania. Kilka poprawek i będzie można zacząć wycinanie.

EDIT 18.11.2011
Wycinarka zrobiona, oprogramowanie prawie "ogarnięte", styrodur zakupiony, zaczynamy :)

#2 JaNoT

JaNoT
  • Modelarz
  • 40 postów

Napisano 14 sierpień 2011 - 21:08

dla was moze nie ale dla mnie duzo "mama stawia" ale jeszcze kilka lat i bede sobie sam zarabiac :rotfl:

#3 madrian

madrian
  • Modelarz
  • 2023 postów

Napisano 14 sierpień 2011 - 12:30

ile to bydle bedzie kosztowac "same serwa jak dla mnie majatek" a gdzie reszta :crazy: :crazy:

Takich projektów nie mierzy się "ile to będzie kosztować".

Szykuj miarkę "Co z tego wyjdzie".

Koszty w tym hobby to sprawa drugorzędna. :wink:

#4 skazoo

skazoo
  • Modelarz
  • 12 postów

Napisano 14 sierpień 2011 - 11:39

A czy cena jest istotna? ;)

#5 JaNoT

JaNoT
  • Modelarz
  • 40 postów

Napisano 13 sierpień 2011 - 19:24

ile to bydle bedzie kosztowac "same serwa jak dla mnie majatek" a gdzie reszta :crazy: :crazy:

#6 skazoo

skazoo
  • Modelarz
  • 12 postów

Napisano 13 sierpień 2011 - 08:23

Post pod postem :D ale po roku chyba wolno mi tak napisać ;)

Dalszy proces projektowania:
1. Skala 1/5 (4,4m rozpiętości, 2,7m długości, 0,9m wysokości)
2. Masa startowa do 25kg.
3. Moc napędu 2x3kW.
4. Śmigło 5 łopatowe 24cale, pierwsza wersja stała (łopatki składane i 5 łopatkowa drabinka), następna wersja ze zmiennym skokiem.
5. Zasilanie 15Ah 12S3P (może zostać skorygowane w trakcie wyważania modelu), ok 5kg akumulatorów.
6. 2 lub 3 odbiorniki po 10 kanałów każdy, każdy odbiornik z oddzielnym zasilaniem A123 2S1P lub 2P.
7. 24-30 serwomechanizmów.
8. Funkcje RC: Lotki, klapy, sloty, przerywacze, wysokość, kierunek, obroty silników (+skok śmigła), hamulce, drzwi desantowe, zrzut desantu, oświetlenie (pozycyjne, lądowania).
9. Płat trójdzielny (część centralna z gondolami silników), kadłub dwudzielny za krawędzią drzwi desantowych, statecznik poziomy z częścią ogonową, oddzielne stateczniki pionowe.
10. Podwozie główne amortyzowane, hamulce mechaniczne, podwozie przednie sterowane i amortyzowane.
11. Konstrukcja klasyczna (sklejka, balsa, sosna), poszycie wzmocnione tkaniną szklaną 25-50 g/dm^2.

W razie kolejnych szczegółów będę dodawał kolejne punkty.

#7 skazoo

skazoo
  • Modelarz
  • 12 postów

Napisano 06 marzec 2010 - 20:15

Pamiętaj Cat że mamy dwa modele o podobnej wielkości (Flybaby i Piper) i wagę mają znacznie odbiegającą od siebie ;) (podpowiem: piper jest o 5 kg lżejszy ;)). Niemniej sam projekt jest w stanie zawieszenia i póki co na razie nie robiłem żadnych bardziej szczegółowych obliczeń.

#8 Konrad CAT

Konrad CAT
  • Modelarz
  • 20 postów

Napisano 04 marzec 2010 - 22:36

Marcinie przy tym modelu i przy tej skali Twoje wyliczenia wagowe sa mzonka,
ciesz sie ze kolega Marek dolozyl 5kg to mooooze w 30kg sie zmiescisz
zerkaj tu od czasu do czasu: http://www.lotnisko-...hp?thread_id=81
zapewne z motorem 140cm zatrzyma sie na 28kg a konstrukcja prosta, oszczedna i malo makietowa, jak Cie znam zaraz jakies foteliki beda i kupa zegarow.
No chyba ze faktycznie zastosujesz kosmiczna technologie.
Z natury czlowiek podchodzi do pierwszego (i na ogol ostatniego) prototypu asekuracyjnie ...a nie bede za bardzo odciazal bo jeszcze piardnie... Zobacz ze u Binia kazdy nastepny ten sam model wychodzil lzejszy.
Jesli z napedem elektrycznym (ktory jest ciezszy od spaliny) wyjdziesz przy 1:4 ponizej 25kg masz u mnie kszynke pifa.
pakietem napedowym co prawda mozesz zyskac na wywazeniu, przesuniecie od srodka ciezkosci w zaleznosci od potrzeby ale to przy mniejszych modelach.
Nara

#9 Konrad_A_W_W

Konrad_A_W_W
  • Modelarz
  • 0 postów

Napisano 24 czerwiec 2009 - 15:19

Przecież Łoś też nie powstał od razu;) Cierpliwości! Pewno za rok wsię już wzniesie!

#10 skazoo

skazoo
  • Modelarz
  • 12 postów

Napisano 21 czerwiec 2009 - 20:49

Fizycznie niestety jeszcze nie powstało nic, jak na razie jeszcze faza szacowania wielkości i cały czas nieokreślone czy 1/4 czy 1/5. Varioprop jest ok ale niestety nie są przestawialne w locie :(

#11 alchemique

alchemique
  • Modelarz
  • 7 postów

Napisano 21 czerwiec 2009 - 08:47

Varioprop

Cos w ogole ruszyłeś przy bryzie czy na razie tylko zbieranie inf?

Paweł

#12 skazoo

skazoo
  • Modelarz
  • 12 postów

Napisano 21 czerwiec 2009 - 08:38

W ramach gromadzenia informacji o kolejnych możliwych dodatkach do modelu doszedłem do śmigieł. W oryginalnym samolocie zainstalowane są 5 łopatowe śmigła o przestawialnym skoku, możliwości ustawienia w chorągiewkę oraz ciąg wsteczny. Poszukuję informacji nt tego typu śmigieł używanych w modelach (więcej niż 2 łopatowe) oraz sposobów ich sterowania. Ewentualnie jakaś dobra dokumentacja śmigieł z Bryzy/Skytrucka.

#13 skazoo

skazoo
  • Modelarz
  • 12 postów

Napisano 21 grudzień 2008 - 08:15

Bardzo dziękuję za info, dzisiaj zakupię.

#14 bh91

bh91
  • Modelarz
  • 1 postów

Napisano 19 grudzień 2008 - 15:29

Dziś w empiku widziałem małego modelarza - An-28 Bryza jest - koszt 18zł.

#15 Rob Mc Fly

Rob Mc Fly
  • Modelarz
  • 138 postów

Napisano 26 listopad 2008 - 10:20

Bez łaski,tajemnic wojskowych i znajomości rzuty i przekroje tu

O takich właśnie planach wspomniał Marcin na początku, że już je ma.

#16 f-150

f-150
  • Modelarz
  • 2147 postów

Napisano 26 listopad 2008 - 09:33

Bez łaski,tajemnic wojskowych i znajomości rzuty i przekroje tu

#17 PiterN

PiterN
  • Modelarz
  • 2 postów

Napisano 26 listopad 2008 - 00:21

Rzuty i przekroje można zdobyć, nie wciągając w to żadnego dyrektora z Mielca. Poza tym skazoo wspominał, że ma już jakieś plany, więc ciężko może być dostać coś więcej niż to co już ma. Niemniej jednak zawsze warto spróbować...

Z reszta niedlugo model Bryzy ma sie ukazac w Malym Modelarzu.

Bryza w MM? Kiedy? Kupię prawie na pewno

#18 Boogie

Boogie
  • Modelarz
  • 249 postów

Napisano 25 listopad 2008 - 20:08

Pelna dokumentacje geometryczna, czyli rzuty i przekroje podobno mozna zdobyc. Wczoraj przekazalem Marcinowi kontakt do jednego z dyrektorow z Mielca, ktory podczas osobistej rozmowy poinformowal mnie, ze taka dokumentacje jest w stanie zapewnic.

Z reszta niedlugo model Bryzy ma sie ukazac w Malym Modelarzu.

A czy wywiaze sie ze swojej obietnicy? Nie wiem- czekam na rozwoj wypadkow.

#19 PiterN

PiterN
  • Modelarz
  • 2 postów

Napisano 25 listopad 2008 - 13:09

Pewnym nigdy nie można być, ale zważywszy na to, że:
1. Obowiązuje tajemnica handlowa - przypadkowym ludziom a nawet klientom nie udostępnia się dokumentacji technicznej
2. Samolot użytkuje wojsko - wiadomo, tajemnica wojskowa dotyczy dokumentacji
3. Mielec jest pod skrzydłami Sikorsky'ego (a dokładnie UTC), gdzie obowiązuje kontrola eksportu, czyli wszystkiego co opuszcza zakład
Wydaje mi się, że legalnie,oficjalnie nie da się tego zdobyć

#20 Boogie

Boogie
  • Modelarz
  • 249 postów

Napisano 24 listopad 2008 - 19:46

Z Mielca niestety raczej dokumentacji nie dostaniesz.

Pewny jestes :wink: