Skocz do zawartości

Resetujący się odbiornik


kuzynek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

dzisiaj na lotnisku miałem awarię. Na szczęście udało się wylądować i nikomu nic się nie stało. Dodatkowo model nie jest nawet draśnięty, ale miałem po prostu duuużo szczęścia.

 

Mam regulator Mystery Cloud 60A BEC 3A. Model to trenerek Pioneer.

 

Dzisiaj miałem w locie sytuację, którą na ziemi udało się zdiagnozować jako reset odbiornika. Wygląda to tak, że model w pewnym momencie przestaje reagować na sterowanie, położenie powierzchni sterowych pozostaje bez zmian i silnik jeszcze przez jakiś czas kręci. Problem ustępuje po 1-2 sekundach. Nie jest to fail safe. Sprawdzałem i jest ustawiony tak, że silnik od razu się wyłącza i powierzchnie sterowe ustawiają się w konkretnej pozycji w przypadku resetu pozostaje w bieżącym miejscu. Latam na FrSky i w czasie resetu dioda na odbiorniku miga na czerwono dokładnie tak jak przy odłączaniu zasilania.

 

Problem pojawia się tylko w wtedy kiedy wszystkie powierzchnie sterowe (kierunek, wysokość, lotki) ustawię w skrajnym położeniu i szybko wycentruję. Następuje wówczas reset. Wygląda to tak jak by regulator nie wyrabiał z dostarczaniem prądu. Regulator mam z BEC 3A. Problem zaczął występować w tym sezonie.

 

Co zrobiłem:

1. Odłączyłem całą telemetrię, a mam tester pakietu, wariometr i gps. Nie pomogło.

2. Odłączałem kolejne serwa, żeby ustalić czy to konkretne serwo generuje problem. Wszystko działa bez problemu jeśli choć jedno z serw odłączę. Nie wydaje się, żeby którekolwiek generowało ten problem.

3. Próbowałem zmierzyć pobór prądu amperomierzem, ale jest za wolny i nie łapię szpilki. Tuż przed resetem wskazywał około 0,89A. Typowo jest to 0,2A.

4. Kolejno siłowałem się z serwami i nic się nie działo tzn. próbowałem je przesunąć palcem lub trzymać za powierzchnię sterową.

 

Co robić dalej? I jak to zdiagnozować? A może nie diagnozować tylko zmienić regiel?

1. Jak obciążyć regiel i sprawdzić prąd przy którym się resetuje?

2. Jak najlepiej zmierzyć taką szpilkę poboru? Zaznaczę, że nie mam oscyloskopu.

 

Pomysłów mam kilka:

1. Wymiana serw.

2. Dodanie dedykowanego regla dla odbiornika i serw. Mam jeden 3A z 6A max. Jeśli tak to jak go podłączyć? Lepiej do portu balancera, podłączyć oba regle do wtyczki XT60?

3. Wymiana regla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

zacznij od kondensatora tyle ze ja daje oprócz elektrolitu tez 470nF, niby ma szybkie piki niwelowac , bec to odłacz czerwony z wtyczki esc i podłącz ten bec nowy a zasil go z wtyczki blancera na próby mozesz połatać i testuj może będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ufać regulatorowi, który ma problem z wydajnością prądowa BECa? Te dwie funkcje są na tyle rozdzielone w regulatorze (mam na myśli sterowanie silnikiem i BEC), że można dalej stosować taki regulator do sterowania silnikiem?

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można. Jak sam zdiagnozowałeś, problem jest z wydajnością bec. W innym modelu z mniejszą ilością serw będzie dobrze działał. Możesz kupić nowy regulator z większym bec. Możesz kupić sam bec.

Możesz też pokombinować z tym co masz dodając kondensator, który być może na ten pik poboru prądu wystarczy.

 

Nie mniej jest to podejrzane że 3A bec nie wydala w pionierku. Jakie serwa stosujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to dziwi, że nie wyrabia. W zeszłym roku przelatalem sezon i nic się nie działo. Teraz ten problem występuje. Serwa mam standardowe no name z z stawu ARTF. Ten regulator zaczął mi w tym roku robić psikusy.

 

Regulator nie jest z zestawu. Ten, który był w zestawie ma chyba tylko 2A. Ten miał bardzo duży zapas jak mi się wydawało.

 

Zmieniłem w zimę zawiasy na poliestrowe wklejane i może zwiększyły się opory powietrzni sterowych, ale nieznacznie. Zresztą nie obserwuje jakiegoś dużego poboru multimetrem np. w skrajnych pozycjach.

 

Trochę tracę zaufanie do tego regulatora. Potestuję to trochę dłużej na biurku. Boje się, że zrobi mi jakieś zwarcie i np. stracę model. Nie jest to jakaś perełka, ale już się w nią wlatalem i nie chce nikomu zrobić krzywdy na lotnisku.

 

Zastanawiam się czy obejście problemu dedykowanym BECem nie jest po prostu proszeniem się o problemy. Nie chcę też przesadzać i wymieniać regulator jeśli nie jest to potrzebne.

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

wiem już chyba trochę więcej. Mam 3 regulatory:

- Mystery 60A,

- ABC Power 30A,

- Oryginalny no name od Pioneera;

 

Dodatkowo mam jeszcze tester serw. Wygląda to tak, że dowolne serwo od z mojego Pioneera generuje resety różnych odbiorników (sprawdzałem dwa różne FrSky), testera (tak tester też się resetuje, objawia się tym, że z trybu manual i auto wraca do trybu neutral) poprzez reset regulatorów Mystery i ABC Power. Co ciekawe jedyny regiel, który się nie resetuje to regulator oryginalny od Pioneera. Przetestowałem wszystkie cztery serwa modelu i dowolne jedno podłączone do odbiornika i trzy inne (nawet nowe) serwa generują restarty. Sprawdzałem różne pakiety itp. Wszystko wskazuje na to, że to serwa. Dziwne jest tylko, że wszystkie cztery na raz. Zaczęło się to dziać po zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to co Ty. Niestety skończyło się kretem i naprawami.

Dopiero po kraksie zdiagnozowałem problem. Napięcie BEC na dzień dobry wynosiło 4,5V. Jak się pomieliło serwami przez dosłownie 10 sekund napięcie płynnie spadało poniżej 3,9V a wtedy odbiornik traci przytomność. Doświadczenie uczy, że w tańszych sprzętach jak jest napisane 3A, to... jest napisane.

Nie będę rezygnować z mojego taniego regulatora. Wypiąłem czerwony przewód z wtyczki do odbiornika i dałem oddzielny BEC. Przy takim braku wydajności kondensator by nie pomógł. Gdyby model był większy dałbym oddzielną baterie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem wszystko z dedykowanym UBEC do odbiornika i serw. UBEC ma wydajność 3A i 6A maksymalnie, chwilowo. Całość i tak się resetuje. Wniosek jest moim zdaniem taki, że winne są serwa i idą do wymiany. Wcześniej zrobię jeszcze testy bez podłączonych powierzchni sterowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę to dla tych, którzy może kiedyś będą mieć podobny problem. Nie chce, żeby z ich punktu widzenia ten wątek urywał się bez rozwiązania.

 

Otóż ustąlilem bezpieczną i działającą konfigurację, którą teraz testuję i za jakiś czas napiszę jeszcze o wnioskach z tych testów.

 

Za radą jednego kolegi rozdzieliłem zasilanie w taki sposób, że serwa i tylko serwa zasila dedykowany UBEC 3A z możliwością oddania do 6A przez krótki czas. BEC wbudowany w regulator zasila mi odbiornik. Wykonałem mała płytkę w którą wpina się UBEC i przedowy serw. Z tej płytki do odbiornika trafia tylko sygnał sterujący serw i masa. Regulator wpinam bezpośrednio w odbiornik. Taka konfiguracja powoduje, że serwa pracują bardzo ładnie, stabilnie i szybko. Ewentualne zakłócenia generowane przez nie na zasilaniu w żaden sposób nie wpływają na odbiornik. Po testach na biurko powróciłem do poprzedniej konfiguracji i w ciągu kilkunastu sekund jestem w stanie reprodukować problem. Mogę wnioskować, że przynajmniej na biurku działa.

 

Całość testowałem na płytce prototypowej, a wczoraj zlutowałem sobie już docelową płytkę. Nie będę robić do tego PCB, bo na rynku są gotowe rozwiązania pod nazwą Servo Board.

 

Tal jak napisałem na początku po kilkunastu lotach opiszę swoje wrażenia i wnioski.

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie boisz się zaglądnąć do odbiornika to możesz sprawdzić jak wygląda lutowanie szyny (+) i (-) w odbiorniku. Miałem taki przypadek że złącze do serw było tylko wciśnięte w płytkę a cyny w ogóle nie było. Można to ładnie przelutować  i też dołożyć cienki przewód (kynar) aby zasilanie było bardzo solidne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem odbiornik w środku i lutowanie wygląda dobrze. Problem jak pisałem objawiał się na trzech różnych odbiornikach i nawet na testerze serw. To moim zdaniem wyklucza odbiorniki.

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dodałem jeszcze jednej istotnej informacji. W zimę przed problemami wymieniłem zawiasy zastępując piankowe wklejonymi. Są wyczuwalne większe opory pracy i wczoraj to sprawdziłem, że nieobciążone płaszczyzną sterująca serwa nie generują problemu. Mają widać duży pobór przy starcie z obciążeniem. Zmiana oporu pracy płaszczyzn jest wyczuwalna, ale pracują lekko.

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.