Skocz do zawartości

No 3 DLG


Artur Caban

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem -

Szybowiec będzie składakiem z następujących podzespołów:

- skrzydła a la Super Gee - szklane z pasami węglowymi;

- węglowy, monolityczny kadłub od Pulsara Eksperta

- stery od Pulsara

Na marginesie postuluję, aby rzutki otrzymały osobny dział, bo wątek "DLG - co i jak" jest niepraktyczny.

A teraz do rzeczy.

- skrzydła przed obróbką:

16smxh1.jpg

14smhv2.jpg

15smmh2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
1. Czy taka krzywa na krawędzi spływu wystarczy, czy końcówkę jeszcze zwęzić?

2. Nakładki węglowe pod kołek pokryć dodatkowo tkaniną szkaną 25, czy zostawić?

 

A więc tak: Zacznę od kołka. Ja to robię tak ze przed laminowaniem w miejscu gdzie będzie kołek wycinam dziurę w styrodurze (około 1,5x1cm) od dołu przyklejam nakładkę węglową taką jak ty. Zalewam dziurę żywicą z mikrobalonem i przyklejam górną nakładkę. Jeśli jeszcze nie przykleiłeś węgla to spróbuj zrobić tak jak napisałem i na końcu połóż na to 1 warstwę 25. Co do końcówki. Dobrze jest jeszcze zaokrąglić tą krawędź na spływie by nie było tam tego szpica. Ja ostatnio tak dobieram obrys końcówki i rozmieszczenie kołka by skrzydło nie zawadzało o dłoń między palcami.

 

 

 

Jaką przewidujesz wagę końcową? Narazie jak podliczyłem na zdjęciach to wychodzi 258 gram ale nie wszystko zrobione więc wyjdzie pewnie 270. I to jest całkiem dobry wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dziś wychodzi tyle:

9smdk7.jpg

ale jeszcze przecież:

śruby mocowania płata, 2 mikrobowdeny, 4 dźwigienki, 2 popychacze, okucie poziomego trochę tkaninki...trzeba się będzie pilnować, a i z okablowania i wtyczek jeszcze coś odjąć.

Obawiam się że 270 to dla mnie jeszcze nie teraz :? .

 

Klocki centropłata i gniazdo łącznika dźwigara:

25smki7.jpg

26smtu7.jpg

27smcs4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem takie wzmocnienia w łączeniu centropłata nie mają sensu. Dodaje to tylko dodatkowy balast. Sam nie miałem jeszcze DLG, ale bawię się w laminaciaki już z 2 lata ( wiem, wiem dla mnie też to jest dziwne :rotfl: ) i nie widziałem jeszcze żeby komuś strzeliło skrzydło przy wyrzucie bez takich wzmocnień, prędzej rurki przy łączeniu z kadłubem, bądź same kadłuby strzelały. Ale to jest tylko moja opinia... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa przebiega jak najbardziej prawidłowo, wzmocnienie pod śruby można zrobić na różne sposoby...ale bez żadnego z nich mocowanie szybko się wyrobi od rzutów - balsa tutaj nie będzie robić więc za balast.

Tworzę i latam rzutkami od dłuższego czasu - faktycznie kadłub musi być wytrzymały, ale i sztywne połączenie skrzydło-kadłub to ważna sprawa, która przekłada się poprzez możliwość silnego wyrzutu na uzyskiwane wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramzes18, uwierz mi, że dźwigary muszą być połączone.Jakby było łączone na samym poszyciu to by się skrzydło złożyło dość szybko.

 

Artur Caban, Wypełnienia pod śruby trzeba było zrobić z mikrobalonu. Ale skoro dałeś balsę to teraz musisz tam wstawić tulejki.

 

Ten balsowy łącznik będzie oblaminowany węglem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łącznik pasów dźwigara:

28smvv5.jpg

30smrr0.jpg

31smml9.jpg

32smrt9.jpg

Do ustalenia pozycji płata względem kadłuba zastosuję 2 krótkie kołki węglowe, które będą przenosić siły poziome (podobnie jak tzw. "kamienie" w dorosłych szybowcach ustalają kąty nastawienia płatów). Śruby mocujące M3 będą dociskać płat do łoża kadłuba, kołki przenosić siły przy rzucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwierz mi, że dźwigary muszą być połączone.Jakby było łączone na samym poszyciu to by się skrzydło złożyło dość szybko.

W modelach Lightspeed i Lighthawk nie ma wew. łączenia dzwigarów. Połączone tylko szmatą (kewlarem) na samym poszyciu. Trzyma dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W płatach nie ma wlaminowanego zawiasu - zawiasy silikonowe w obróbce:

 

 

Tutaj mialbym pewne watpliwości...

Na zawodach dyskutowaliśmy kiedyś o pomyśle, sylikonowego zawiasu w skrzydle i doszliśmy do wniosku, że po rzucie lotek trzeba będzie w trawie szukać... Ja bym zostosował na towim miejscu taśmowe zawiasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Aspirin i SALpeter sylikony dają radę.

 

O, to nie widziałem...

Pomysł na sylikony trafił do notatnika z adnotacją do przetestowania w najbliższmy czasie :)

 

 

A co do wagi skrzydeł to bym się nie przejmował. Jak na pierwsze skrzydła i tak Ci wyszły stosunkowo lekko :) . Postaraj się jednak dbać o wagę przy kadłubi, żeby tych 280-285g nie przekroczyć do lotu (tak wiem, że cięzsze modele też dobrze latają).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.