Skocz do zawartości

Ansaldo Ballila z Cyber-fly


Lech Mirkiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

kupiłem dziś łoże do silnika, to może zacznę w końcu coś dłubać przy kadłubie.

 

mam pytanie do napędu steru wysokości w swojej Ballili zrobiłeś na jeden popychacz czy jak w IIWS na dwa :?:

 

"troche w niedziele pozamiatalismy na niebie z Andrzejem, lataliśmy naszymi "zawodowymi sprzętami" tzn Andrzej KI64 ja Hellcatem zasadziłem mu śmigło apc9/4 i troche się zdziwiłem zasuwał jakby mu ktoś drugi motorek w d... wsadził. cięć nie było ale kupa zabawy. troche się inaczej lata niż naszymi wysłużonymi treningówkami :D "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 91
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Próbowałem dziś wstępnie umiejscowić górny płat. zakładając ,że mają być równolegle i równo jeden nad drugim zbudowałem taką "piramidę"

2e24c3cea2e81d80m.jpg

Dorobiłem stójki płatów i okazało się,że druty kiosku powinny mieć wychylenie do tyłu(?)

65144026e350e7e1m.jpg

Coś mi się tu nie zgadza, albo ja robię jakiś błąd albo ...? Usytuowanie górnego płata jest kluczowe do wyważenia modelu. Janek , gdzie w Twojej Balilli był SC przy 4,5cm wysunięciu górnego płata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Nie róbcie przesunięcia. To był mój błąd, teraz robię na równo.

 

Co do mojego SC to niestety nie jestem w stanie tego określić... Model jest rozmontowany, a nie pamiętam gdzie było SC..

Jestem jedynie w stanie określić w jakiej konfiguracji 'wyposażeniowej' model latał, a kiedy wykazywał za ciężki ogon.

 

Półka (zrobiona ze sklejonej balsy 5mm i sklejki 1mm) z trzema serwami i (2xmicro (ciężar po ~8g) i jedno mini(ciężar ~20g)) była wklejona tam gdzie na zdjęciu jest dłuższy ślad. Przed półką dawało się umieścić oczywiście bak (170ml - za duży należy dawać 110). Nad bakiem był odbiornik (ok 30g) - siedział 'futerale' z EPP trzymanym na drutach kiosku.

648abe6d70ed005emed.jpg

 

Pakiet (70g) musiał być pod silnikiem przed przednią wręgą. Gdy przeniosłem go do środka już wykazywał ciężki ogon i latanie było kiepskie.

 

Faktem jest że górne skrzydło miałem przesunięte - co jest błędem i mogło to wpływać na pogłębienie efektu ciężkiego ogona. Zrób tak jak trzeba czyli z górnym skrzydłem dokładnie nad dolnym.

Miałem zrobiony skłon, bez tego były problemy lataniem. Możliwe że przy normalnym ustawieniu skrzydła nie byłby tak krytyczny.

 

 

Sfinalizowałem prawie dolne skrzydło.

 

Efekt 'batmana' na krawędzi spływu robiłem 10min przy użyciu nakładki (ściernica listkowa?) na wiertarkę

 

81e84f447a4de84cmed.jpg

 

Darowałem sobie folię więc zrobiłem pseudo fakturę płócienną na żywicy przy pomocy kawałka koszuli flanelowej :)

c9f04bf777463a11med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje stójki producent zaznaczył 16,5 cm od końca płata ale to nie ma wielkiego znaczenia. Natomiast po analizie wszystkich dostępnych zdjęć i planów zauważyłem kilka istotnych różnic modelu od oryginału.

179e57d11ce14baem.jpg

 

Pomijając profil bo to zrozumiałe, to płat w tej skali powinien mieć 19 cm a ma 18. Wznios miały dolne skrzydła nie górne. A w samym modelu ze zdjęć producenta jest wyraźne przesunięcie do przodu górnego płata względem dolnego o około 3 cm choć on temu zaprzecza. Moim zdaniem niepotrzebnie bo model i przy takim ustawieniu ma szansę zachowywać się poprawnie (wiele dwupłatów tak właśnie jest zaprojektowanych) ale do tego potrzeba testów praktycznych. Janek zauważył w swoim modelu oznaki „ciężkiego ogona” ale mogło być tak, że to właśnie wysunięty górny płat powodował powstanie siły nośnej na górnym płacie wcześniej niż na dolnym i co za tym idzie „zadzieranie dzioba”. Przy profilu symetrycznym nie byłoby tego zjawiska. Poza tym aby płaty były równoległe do siebie stójki tylne powinny być dłuższe od przednich a to wynika z różnicy grubości płata w miejscu wklejenia kołków. Pokazało mi się to wyraźnie przy „piramidzie” ( poprzedni mój post). Kołki kiosku w tym ustawieniu powinny być bardziej do przodu i pewnie wstawię drugie dla lepszego efektu. Poprawcie mnie ,proszę jeśli uważacie mój tok myślenia za błędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zapewne masz rację, różnice pomiędzy oryginałem są znaczne, ale jednak trzeba wziąć pod uwagę że to tylko kombat i jest pomyślany jako półmakieta.

 

Co do wzniosów, z tego co wiem Piotrek robi kilka wersji, próbuje na różnych profilach i kątach i wdraża do produkcji ten który lata najlepiej.

 

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zapewne masz rację, różnice pomiędzy oryginałem są znaczne, ale jednak trzeba wziąć pod uwagę że to tylko kombat i jest pomyślany jako półmakieta.

Jasne, to tylko kombat choć wyjątkowej urody.Szczegóły nie mają wielkiego znaczenia ale ułożenie płatów jest kluczowe. Nic to, zrobię ,oblatam i wnioski przyjdą same.Oczywiście cały czas czekam na sugestie kolegów.Wspólnie lepiej się pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Wasze Balille, bo moja już prawie gotowa po remoncie, w zasadzie można podsumować przebieg: około rok na wojnie (w zasadzie pół-roku).

Uczestniczyła w trzech bitwach, w tym w bitwie o Poznań (3 walki), w wyjazdowej bitwie o Fano we Włoszech gdzie stoczyła 3 walki (w tym jedną zakończoną kraksą w powietrzu) oraz w bitwie o Golędzinów (3 walki i zderzenie czołowe).

 

Teraz będzie z malowaniem kościuszkowskim, dojdzie jeszcze numer i szachownice. Co prawda kadłub 7-mej eskadry powinien być brązowy, ale nie przesadzajmy z tą makietowością ;)

Brakuje pilota, szyby, stójek i linek, podwozie trzeba jeszcze poprawić. Dojdą lufy karabinów, aby było jeszcze bardziej 'makietowo' :) no i oczywiście kombatowe "karabiny" czyli cała masa korundu na krawędzie, bo nic tak nie drażni jak taśma schodząca po skrzydle.

No i może narty na zimę?

 

ce614ce39f9b826amed.jpg

 

284bfb2dc7e80ce7.jpg

 

Jedno co jest problematyczne to masa, która wynosi ok 1400g i za nic nie chce zejść niżej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.