Skocz do zawartości

Fregata I z Modellot


Pawel_W

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś przyjechała do nas paczka. A w środku same cuda :) Cuda, żeby nie było im smutno, przyjechały w parze :)

 

52cc6792f69807b4.jpg

 

7e3b5407819f4920.jpg

 

a5282571d6c85671.jpg

 

213893113d22aa4c.jpg

 

7177912d7ae17645.jpg

 

Cuda mają 2m rozpiętości, profil RG15.

 

Modele zamówiliśmy jakiś czas temu. Kiedy je zamawialiśmy, pan Mariusz zaproponował, żebyśmy zaczekali troche dłużej, bo już niedługo będzie dostępna nowa wersja modelu: ze skrzydłami eliptycznymi i wingletami, wykonywanymi w formie. Zaczekaliśmy, przy okazji jako opcję zamawiając mocniejsze kadłuby, żeby nie uszkodziły sie na zboczu, oraz pełną mechanizację skrzydeł (klapy i lotki). Na paczkę czekaliśmy dość długo, ale zawartość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania :) Modele przyszły w stanie niemal gotowym do lotu, trzeba tylko zamontować ster kiedunku, zamek kabiny i wyposażenie :) Są nawet gotowe mocowania skrzydeł i stateczników.

 

Co do samych skrzydeł - jest to styropian pokryty w formie fornirem. Klapy i lotki są wycięte i obrobione, mają gotowe zawiasy z tkaniny, a także są zamknięte żywicą z mikrobalonem. Zawias klapy umozliwia wychylenie jej ok. 50 stopni w dół, co jest moim zdaniem niezłym wynikiem :)

 

Jeśli chodzi wykonanie modelu - jest zrobiony i wykończony bardzo dobrze. Szczególnie dobrze wykonane jest skrzydło - jest gładkie, ma bardzo dobrze wykończoną powierzchnię. W skrzydle jest gotowy kanał pod kable do serw oraz osadzone i spasowane bagnety. U nasady są wklejone węglowe dźwigary.

 

Modele według katalogu mają puste ważyć 700g, a faktycznie ważą 680 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 147
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Mam aktualny cennik, bo i modeli sie zrobiło więcej, jak będę mieć chwilę to wrzucę. Model w wersji podstawowej (bez klap) kosztuje 360 zł, i jest wart każdej złotówki. Generalnie p. Mariusz może zrobić wszystko, co sobie zażyczycie, kadłub mocniejszy albo lżejszy, klapy, lotki, uszy itd. - kwestia dogadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś troche poszperałem w ustawieniach mojego MX-16s. Mam komplet serw z ustawionymi orczykami i neutrami, serwa pracują równo parami, są też zaprogramowane miksery (wstępnie) - butterfly, szybkie "chowanie" klap do strzału po starcie z wyciągarki i miks lotek z klapami. Nie wiem czy będę tego potrzebował, ale zawsze moge pokasować część ustawień. Teraz moge się zabrać za montaz wyposażenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strony nie ma.

 

Nowe modele to m.in. modyfikacje już istniejących (Fregata, Mewa, Panda) polegające na montażu nowych skrzydeł (takich jak w moim modelu - eliptycznych z wingletami). Poza tym pojawiły się 2 proste motoszybowce i jak dla mnie rarytasik - 3m model z klapami i lotkami za 650 zł! Jeśli jest wykonany tak, jak mój, to ja nie mam pytań.

 

Zobaczę czy moj skaner żyje, jesli tak spróbuję poskanować nowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cuda mają 2m rozpiętości, profil RG15." ....

Stirlitz noca zaopatrzony w lornetke i nadajnik naprowadzal na dachu budynku bombowce nurkujace atakujace Berlin Wtem sie poslizgnal i zaczal zsuwac!. W ostatniej chwili cudem zahaczyl sie o rynne i OCALAL!!!

Nazajutrz cud posinial i obrzekl....

"cuda maja 2 m rozpietosci"....gratulacje Pawel!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cuda mają 2m rozpiętości, profil RG15." ....

Stirlitz noca zaopatrzony w lornetke i nadajnik naprowadzal na dachu budynku bombowce nurkujace atakujace Berlin Wtem sie poslizgnal i zaczal zsuwac!. W ostatniej chwili cudem zahaczyl sie o rynne i OCALAL!!!

Nazajutrz cud posinial i obrzekl....

"cuda maja 2 m rozpietosci"....gratulacje Pawel!!!

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Żeby nie było, że z modelem nic sie nie dzieje, kilka fotek. Dzieje się całkiem sporo ;)

 

Zostały zamontowane napędy sterów (bowden wysokości nie jest jeszcze zaczepiony do serwa bo gdzieś wsadziłem snapy :roll: :cry:

 

8fd0d75c296f9468.jpg

 

Szczególnie zadowolony jestem z napędu steru wysokości. Jest praktycznie całkiem schowany co widać na 1 zdjęciu, a oto jak to jest zrobione:

 

8f9d1f3367eb5ebc.jpg

 

Patent podpowiedział mi tato, a pochodzi on z którejś z publikacji papy W. Schiera. Jest to 2 mm drut, na który jest zakładane oczko kulowego snapa. Dłogość drutu i połozenie bowdenu są dobrane tak, że popychacz nie ma szans zsunąć się z "haczyka". Haczyk jest wklejony w ster CA i dodatkowo przylaminowany "łatką" z tkaniny i L285. Statecznik można dzięki temu patentowi zdjąć po odkręceniu 1 śrubki - muszę jeszcze dorobić kołek żeby się dookoła tej śrubki nie kręcił. Nie trzeba rozpinać zabezpieczeń, snapów itp. - cyk i działa :)

 

94825139e2e492a0.jpg

 

Zamontowałem też półkę na serwa. Po prawej gniazdo przewodu prowadzącego do odbiornika - będzie tu wtykana wtyczka pakietu celem załączenia zasilania ;) Są zamontowane serwa - HXT900 kierunku i GWS 2,5kg (nie pamiętam modelu) na wysokości.

 

Na kolejnych 2 zdjęciach widać, ile miejsca jest w kadłubie - mimo to, kadłub jest smukły. Widać gotowe miejsce na śruby mocujące skrzydło - nie wierzę gwintom w sklejce, pod spód pójdą nakrętki stalowe. Wcześniej jednak jeszcze albo 2 warstwy tkaniny jakiejś grubej, albo pasek sklejki jako wzmocnienie pod hak do holu. Bowdeny są tymczasowo złapane CA - będą docelowo przyklejone łatkami tkaniny szklanej do boków kadłuba na żywicę.

 

9968600e8252f320.jpg

319005710ee5a7f6.jpg

 

 

W modelu mam też gotowe otwory pod serwa w skrzydłach, ale chyba nie ma nic ciekawego w kwadratach wyciętych w fornirze, więc zdjęć nie będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Pawle jak najszybciej proszę! :D

 

Też się przyłączam do tej prośby, właśnie się rozglądam za szybowcem na zbocze :mrgreen:

 

Fregatka ogólnie bardzo mi się podoba, będę śledził postępy, czekam na oblot i powodzenia w dalszych pracach.

 

P.S. Skrzydła i stateczniki są do pokrycia/wykończenia czy są wykończone w kolorze balsy?

 

EDIT:

W modelu mam też gotowe otwory pod serwa w skrzydłach, ale chyba nie ma nic ciekawego w kwadratach wyciętych w fornirze, więc zdjęć nie będzie :)

 

Jednak byłbym wdzięczny jeśli to nie problem :wink:

 

Jak tam skaner żyje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.