Skocz do zawartości

Relacja z budowy modelu Motolotni roz. 180cm


meloow

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj,

 

Jako że dziś odebrałem plany motolotni FI.FI z czasopisma modell-technik. Plany są z roku 1990 więc trochę stare. Od tego czasu zmieniły możliwości budowy i od razu widać ze trzeba bedzie co nieco pozmieniać, ale o tym bedzie na bieżąco w trakcie budowy.

Parametry modelu

rozp. 179cm

dług. 60,5cm

waga do lotu 1,3kg

pow. 35,42 dm2

obciązenie 36g/dm2

silnik 1,5-2cm

 

 

Wstepnie zakupiłem sporą ilość materiałów z aluminium. To co wiadć na fotce - koszt 100zł :( .

 

 

1.jpg

 

Dla porówniania położyłem markera (pisak,flamaster).

Przewiduje ze całkowity koszt budowy zamknie się w 500-600zł

 

Postanowiłem ze nie będe do montażu używał śrubek tylko spawanie (lutowanie) alu przy użyciu spoiwa AlumWeld. dziś muszę sporo przemyśleć np. jak rozbierać i składać skrzydło, jak zamocowac łoże pod silnik itp. A jutro zabieram sie do pracy :mrgreen:

 

 

EDIT: chwilowo nie działa mój serwer www dlatego nie widać fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 211
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
AlumWeld

 

Spawałeś już tym środkiem? Trzeba mieć niestety naprawdę porządny palnik bo ciężko się lutuje tym - ale jak już się uda to trzyma mocno - dodatkowo aluminium długo się nagrzewa (działa jak radiator).

 

Czytałem gdzieś (na tym forum lub na epheli) pozytywne komentarze odnośnie płynnego rosyjskiego środka do spawania (lutowania) aluminium - może to ułatwiło by pracę? Dostępny na allegro podobno.

 

To co wiadć na fotce - koszt 100zł

 

Własnie wróciłem ze sklepu i kupiłem kształtownik alu U otwarty o wymiarach 20x10 mm długość 2m szerokość scianki 1,5mm - koszt :D 20zł Drogie to aluminium jak niewiem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie Marcin gratuluję pomysłu bo jest dość oryginalny, z ciekawością popatrzę na wyniki budowy motolotni. Może spotkamy się kiedyś na wspólnych oblotach bo też buduję coś niecoś ale szkoda zaśmiecać forum. Ciekaw jestem następnych fotek :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi ci o ten palniczek taki podłużny? - Ciężko było spawać dużym palnikiem Bernzomatic (1200 stopni podobno) :D ale może sie trafi lepsza partia tobie :) Jak polutujesz wstaw fotki jak poszło to i ja może jeszcze popróbuje z tym alumweldem :/

 

Zawsze zostaje taśma izolacyjna ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w tym sęk że ten alu z Castoramy i innych tego typu marketach jest dość miękki i drogi :( Najtaniej wyszło by w sklepie z metalami kolorowymi. Jestem w 99% pewny że wyszło by przynajmniej z 40% taniej... Jak kupowałem ostatnio ceownik w takim sklepie to za 9x9 1,5m długi z PA-38 zapłaciłem niecałe 5zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatm,

 

 

prace powoli idą do przodu ponizej przedstawiam to co udało mi się zrobić z kilka godzin.

jutro (spwanie alu) zobaczymy co z tego będzie. Aktulanie mam 9 dni L4 :( i z tego powodu do modelarni nie dam rady jechać ale postam sie w miarę możliwości coś w domu podłubać.

 

2.jpg

 

4.jpg

 

 

CDN....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.