Skocz do zawartości

SZD Pirat skala 1/5


Janusz P.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, przed kilkoma dniami zacząłem budowę modelu szybowca Pirat , który co tu ukrywać od dawna mnie interesował. Póki co prace idą dość wolno, wszystkie elementy wycinam i szlifuję ręcznie a czas jakim dysponuję na wykonanie modelu jest też mocno ograniczony więc nie podaję na razie jakiegoś terminu na zakończenie prac przy modelu. Powiem tylko że zaczynam od budowy skrzydeł( w zasadzie części skrzydła) no i niebawem dorzucę jakąś fotkę z tego co poczyniłem. Dane jakie znam to;

rozp. skrzydeł-300 cm.

dł. kadłuba-140 cm.

cięciwa skrzydła przy kadłubie-22 cm.

waga nie znana (jak na razie)

A tu zamieszczam pare fotek z moich kilku dniowych "wypocin"

a5a1bd9c43a4026bm.jpg90e4565aee4c5eb8m.jpg3023611dd4f50ec0m.jpg

brakuje jeszcze sporo ale co ważne prace ruszyły, czeka mnie jeszcze krawędz natarcia i spływu, pokrywanie balsą, montaż hamulców powietrznych ale najpierw muszę zrobić drugą część skrzydła, która jest już z lekkim wzniosem gdzie będzie również lotka. Jako bagnet będzie płaskownik alu 3x12mm. i dł 800mm. Serwa od napędu hamulców i lotek umieszczę w skrzydłach. To byłoby na razie tyle a następne efekty prac zamieszczę za jakiś tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Masz już pierwszego kibica, czekam na dalsze fotki. Na razie zapowiada się bardzo obiecująco. Pirat to mój ulubiony patyk. Mam nawet kadłub do 1,3-1,5m rozpietości Pirata, ale czeka na swoją kolej. Może za parę lat pokuszę się na 3metrowego.

Sam rysowałeś plany czy może jakieś z sieci bądź "Modelarza"? Jeśli masz w wersji elektronicznej to prosiłbym o podesłanie na maila (wieczmar92@o2.pl).

A i takie małe ot. Nie hamulców "powietrznych" tylko aerodynamicznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kibicowanie i za to że są też zwolennicy takiego właśnie szybowca. Co do planów to posiadam tylko w wersji papierowej (zakupione na allegro). Jeżeli chodzi o dalsze prace to oznajmiam że teraz robię "ucho" do skrzydła a jak już będzie co pokazać to na pewno wrzucę kilka fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25963ca6d2d85372med.jpg 9b60bef22ff6b9a6med.jpg 5b8f24fdd6a1a99emed.jpg

Witam, kilka fotek obrazujących moje postępy (niezbyt wielkie) z prac przy Piracie. Zrobiłem właśnie następny kawałek skrzydła(jeszcze bez lotki) i pokryłem go balsą od góry jak na razie. Od dołu przed pokryciem muszę jeszcze wkleić przekładki na dzwigarze, zrobić pułeczkę na serwo no i otwory w kilku żeberkach aby doprowadzić kabelek. Po tym wszystkim trzeba będzie zrobić zakończenie płata z klocka topolowego o gr. 10 mm. A gdy już wszystko będzie zrobione mogę się zabierać za łączenie tej części skrzydła z drugą, która będzie wyposażona w hamulec aerodynamiczny. To jak na razie tylko tyle a z następnymi fotkami pojawię się jak już będzie coś ładniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Rafał, nie czepiaj się wiadomo o co chodzi :wink: . Towarzystwo chce być wyluzowane dlatego mówi slangiem. Pojawiają się już na tym forum: apki, spalinki, następny temat jest porsze dizajn :lol: , to teraz kolej na szybole :rotfl:

Ja też kibicuję i pozdrawiam. Napisz jak zamierzasz budować kadłub? Laminat, czy konstrukcja balsowa? Przydałby sie do niego jakiś holownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, co do prac przy Piracie to posuwają się do przodu baaaardzo wolno( nie ma chyba gorszego zjadacza czasu niż budowa dwóch modeli jednocześnie :evil: ) puki co skrzydła są na etapie ukończenia, robię też hamulce aerodynamiczne bo cena gotowych w sklepie mnie trochę odstraszyła. Po zakończeniu prac przy skrzydłach zabieram się za stateczniki. Postaram się wrzucić jakąś fotkę niebawem.

Jarku jeżeli chodzi o kadłub to będzie to konstrukcja balsowa a co do holownika to może się coś znajdzie ale do oblotu to jeszcze daleka perspektywa :cry:

4b58c7b45afe7389m.jpg b1c10bd66baf01f0m.jpg afd572e1800491acm.jpg 4aed7fc87c247226m.jpg

 

Oto obiecane kilka fotek, hamulce są wykonane ze sklejki 3mm. jako skrzyneczka i teownik alu 15x15 mm.

Druga część płata jest w podobnej fazie wykonania z tym że na razie brak pokrycia z balsy, której na chwilę obecną brak w okolicznych sklepach modelarskich :evil: Obiecują że w maju już będzie dostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

1e45d6edf9050ca3m.jpg 98aa62ef6431ee59m.jpg f4634c7eab62fce2m.jpg cabf2f1e549c7da6m.jpg

Witam, kilka fotek z budowy Pirata. Zrezygnowałem z hamulców aerodynamicznych własnej roboty ponieważ udało mi się kupić w rozsądnej dla mnie cenie komplet nowych (48 zł. :jupi:) i już oczywiście przymiarka się odbyła. Wykonałem też część kadłuba, musiałem poświęcić trochę czasu na rozrysowanie wręg i następnie zaraz je wkleiłem, mam już także rozrysowane wręgi do części przedniej trzeba je tylko wyciąć co powinno być w nadchodzący weekend no i wkleić w całość. Zabieram się też wreszcie za stateczniki więc po ich wykonaniu coś powinno się wyłonić co będzie przypominało model Pirata :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,, co do szybola Pirat posiadam plany modelarskie w dwoch wersjach , z checia podziele sie planami . Acha !! tak na marginesie -- przylaczam sie do wypowiedzi kolegi modelarza z Londynu na tema jezyka uzywanego w naszych wypowiedziach i nie w.....,,, tej za...... angielszczyzny !!! mamy swoj jezyk a niekture tlumaczenia z angielskieg na polski ....to uszy bola , nie piszac o oczach :rotfl:

 

Sroka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.