Skocz do zawartości

Zasilanie serw i odbiornika


choina

Rekomendowane odpowiedzi

Jest jedno małe ale , szczególnie po przesiadce z Nimhy na LiFe .

Mianowicie LiFe zdycha bez ostrzeżenia , a więc model tracimy nagle , nie ma ,że może na oparach prądu doleci jakoś , jak to było z Nimhą.

Zasada 4-5 loty i ładuje Lifę jest bezwzględna inaczej , kłopoty , żadne mierniki , bo te wskazują do samego końca że pakiet jest ok.

a telemetria wskaże ...i wskazuje

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Jakoś mi sygnalizuje z wyprzedzeniem. Mam spokojnie czas na uspokojenie lotu i spokojne bezstresowe wylądowanie. Nawet z odejściem na dodatkowe kręgi ;) Jedyne co trzeba zrobić to sprawdzić ch-ke rozładowywania swojego pakietu i właściwie ustawić próg sygnalizacji w telemerii. Praktykowane z powodzeniem od roku.

 

Ostatecznie można dać mały moduł dodatkowo mierzący ile mA zeszło z pakietu i sygnalizujący ustalona wartość.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie można dać mały moduł dodatkowo mierzący ile mA zeszło z pakietu i sygnalizujący ustalona wartość.

to by było idealnie.

Co do progów to , miałem przypadek pomiaru przed lotem (kiedy jeszcze latałem do bólu zamiast na 4 -5 ładowań) , było ok.

2 minuty potem model już był w kawałkach. (Radawiec 2008).

Wszystko przez bardzo płaską krzywą rozładowywania LiFe zakończoną niemal pionową kreską rozładowywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest taka idealna i nie ma tak ostrego spadku. Tylko w katalogach tak jest. Kilka pakietów rożnych producentów sprawdzałem.

A telemetria mierzy napięcie pakietu (a właściwe zasilania odbiornika) na bieżąco i może sygnalizować zbyt niskie napięcie. Ważne żeby pakiet miał wysoką wydajność prądową. Przy czym po sygnalizacji trzeba bardzo uspokoić lot.

Oczywiście warto korzystać z pomiaru i sygnalizacji czasu lotu. Na oparach (czy w baku czy w pakiecie) nie ma co latać i warto sie pilnować. Pomiar napięcie przez telemetrie to kolejny próg zabezpieczenia. Nie zapominajmy sie ;)

A systemy pomiaru prądu i pojemności powinny byc w każdym systemie z telemetrią. A jak nie ma (lub są za drogie/za duże) to są firmy "trzecie" co takie elemenciki robią. Kosztują niewiele-szczególnie w porównaniu z rozbitym modelem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

2300mah 4 max 5x pełny lot akrobacyjny na extrze 2,6m 8serw cyfrowych.

Buduję Miss Moravę, która ma na pokładzie też 8 cyfrowych serw Hs 5645 i 5625. Na pewno serwa nie będą pracować tak jak w modelu akrobacyjnym - nie będzie takiego poboru prądu. Jak myślicie wystarczy 2 x li-pol 1700 mAh 20 C + Jeti Max Bec 2, czy lepiej większą pojemność i lepszą wydajność prądową - rzędu 30 C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

To zależy. 7kg na serwie to nie wszystko. Jedne serwa o takim uciągu mogą brać 1,5 A prądu a drugie 2,5 A. Pobór prądu zależy też od obciążenia serwa. Aby obliczyć realny pobór prądu przez serwo trza mieć dane fabryczne lub zmierzyć. Tak na oko to 5 - 6 serw po 7 kg powinno chodzić na tych akku. bez problemów. Szczególnie, że pakiet daje w porywach 18 A a serwa nie biorą zazwyczaj maksymalnego prądu wszystkie jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, a skąd wziąć pobór prądu przez serwo skoro producenci w danych katalogowych tego nie podają, zarówno na stronach sklepów jak i na opakowaniach. Nie mówię o sytuacji gdzie serwo już masz i możesz to sam pomierzyć. U mnie w Funtanie 125 z H9 będzie:

- na poziomym hs 7775 - 2 szt.,

- na pionowym hs 5645 - 1 szt.,

- na lotkach hs 5625 - 2 szt.,

- na gazie hs 625.

Wystarczy normalnie 9 A i w porywach 18 A z tego akumulatora? Dla mnie ma ważną cechę - jego wymiary pozwolą go zamontować na domku silnika. Na innej ścianie będzie prawdopodobnie ten http://www.nastik.pl/pakiet-robbe-nimh-3500mah-p-3402.html do zasilania odbiornika i serw. Ma sporą masę, pojemność i wyprowadzone dwa przewody do zasilania odbiornika w dwóch miejscach. Napisałem prawdopodobnie bo potrzebuję sporo masy z przodu, ale będę oczywiście wiedział ile po zmontowaniu modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek wszystko się zgadza. W poście # 48 napisałem, że pakiet RAYa może służyć i do zasilania serw jak i zapłonu (6 - 8V). Taki właśnie mam w Saito Fg 21. I do tego chcę go użyć. Natomiast ten z postu # 54 do odbiornika i serw. Funtana ma trzy serwa na ogonie i stąd musi mieć ciężki dziób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Funtanę 125 z YS 110 . Nie było problemów z wyważeniem. Kolega też miał z tym samym silnikiem. Funtana do dość dobry model . Nie zabijaj go ciężarem. Skoro masz problemy z SC to dobrym wyjściem jest przeniesienie serwa kierunku do przodu i zrobienie napędu na linkach. Można także zastosować jedno serwo na wysokości jeśli się połączy na sztywno obie połówki. Moim zdaniem wybrałeś najgorszy sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, a skąd wziąć pobór prądu przez serwo skoro producenci w danych katalogowych tego nie podają, zarówno na stronach sklepów jak i na opakowaniach. Nie mówię o sytuacji gdzie serwo już masz i możesz to sam pomierzyć. U mnie w Funtanie 125 z H9 będzie:

- na poziomym hs 7775 - 2 szt.,

- na pionowym hs 5645 - 1 szt.,

- na lotkach hs 5625 - 2 szt.,

- na gazie hs 625.

 

można znaleźć troche danych z pomiarów serw w tym wątku: http://pfmrc.eu/index.php?/topic/32071-porownanie-serw-baza-202-modeli-poleca-p-rondel/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.