Skocz do zawartości

Jak rysować plany pod laser


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Krótki tutorial jak zacząć z projektowaniem modeli pod laser.

 

http://www.ribbonsoft.com/pl/#downloads [13mb]

 

Z tej strony zaciągamy program Qcad, jest to darmowe demo w pełni funkcjonalne, denerwują♀cy trochę ale da się przeżyć bo waga jest odpowiednia. Nie polecam na początek Rhino bo jest trochę bardziej rozbudowane. Można w nim robić wizualizacje kadłuba itd ale po co to komu. Trochę wyobraźni wystarczy. Wszystko poniżej jest raczej uniwersalne dla każdego programu typu Cad.

 

Przy okazji program ten otworzy wam plany modeli *.dxf

 

Po zainstalowaniu otwieramy nasz program. Nie instaluje się go.

 

Kilka uwag na początek: Rolka zbliżamy i oddalamy, po wciśnięciu rolki możemy przesuwać się po ekranie. Zaznaczając od prawej do lewej każdy element dotknięty przez nasz obszar zaznaczenia zostanie zaznaczony. Gdy zaznaczymy od lewej do prawej tylko element całkowicie zakryty zostanie zaznaczony.

 

Programy typu Cad używają warstw. Na razie warstwy można sobie odpuścić ale należy zwrócić uwagę że jeżeli np osie modelu narysujemy na innej warstwie to potem jednym prostym ruchem możemy je wyłączyć.

 

Ważna rzecz aby linie nam się nie nakładały ponieważ laser będzie je wycinał dwa razy.

 

Plan musimy opracować jako całość a potem elementy musimy rozmieścić na formatkach 996mmx96mm ponieważ lepiej mieć zapas przy cięciu.

 

Kolejną sprawą jest grubość lasera. Są w modelu elementy gdzie wymagamy spasowania idealnego [jak wręgi klejone prostopadle] a są elementy gdzie luz nam nie przeszkadza bo i tak musimy piłować. Laser tnie zawsze pod kątem 90st względem materiału i nie ma możliwości cięcia pod kątem w osi Z. Grubość cięcia każdej linii to 0.12mm czyli jak mamy wpust musimy go pomniejszyć o 0.12mm z każdej strony a jeżeli mamy wypust to musimy go powiększyć. Nie polecam rysowania linii zmniejszanych/zwiększanych od razu. Najpierw rysujemy idealny plan a potem nanosimy poprawki na grubość lasera.

 

Rysując staramy się elementy rysować możliwie jedna kreską lub też dopracowywać elementy po kolei aby laser nie skakał z jednego końca na drugi aby wyciąć po kresce gdyż zwiększa to czas cięcia i koszt usługi.

 

Najpierw musimy się zapoznać z naszym programem. Podstawowe funkcje jakich używam to line, spline, arc, circle, scale, mirror, trim, dimension, offset - odnajdujemy przyciski i testujemy do woli aż zrozumiemy zasadę ich działania. :lol:

 

Potrzebny będzie nam kalkulator jeszcze a dokładnie równanie krzyżowe

 

Jeżeli element ma mieć 150mm a nasz nowy element ma mieć 324mm musimy po prostu podzielić wartość pożądaną przez wartość narysowaną 324/150 i otrzymamy 2.16. Teraz zaznaczamy nasz element 150mm i skalujemy go o 2.16 i mamy element 324mm. Można tak skalować każdy element wliczając całe plany oraz same "podkłady *.jpg"

 

Modele można "projektować" na trzy sposoby

 

Poprawiając gotowy plik [open]

 

Rysując od zera

 

Obrysowując plan lub rysunek koncepcyjny [komenda im]

 

Na dole ekranu macie command i tam należy wpisywać skróty. Każdą kreskę możemy narysować pod wymiar, wskazujemy punkt bazowy; myszką kierunek; w command podajemy długość

 

A teraz do konkretów:

 

Line: linia prosta [l] podstawowa linia

 

Spline: [sp] tzw. krzywik

 

arc: [arc] wycinek kola

 

circle: [ci] koło

 

scale: [sc] skala

 

mirror: [mirror] lustro, rysujemy połowę wręgi i odbijamy, otrzymujemy całą wręgę

 

trim: [trim] przycinanie kresek, przycinamy kreski za długie lub używając zaznaczenia przesuwamy linnie [łapiąc za uchwyty - niebieskie kwadraciki] tak aby się stykały

 

dimension - zakładka u góry - służy do pomiarów

 

offset: odsuwanie linii [np. robienie ażurowania], podajemy najpierw ile chcemy odsunąć nasza linie, a potem wskazujemy która ma zostać odsunięta

 

Dobrej zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Dzięki za początek wątku i mam nadzieje że każy kto kiedykoleiwek coś kreślił w Cadie i był to związane z modelem coś dopisze i będzie z tego dobra baza.

 

I juz się nasuwają pytania.

Czy grubość linii ma znaczenie ? Na planie ma a na rysunku pod laser ?

Z opisu zrozumiałem że kolejność rysowania elementów ma znaczenie, aby laser nie skakał z miejsca na miejsce.

Czy kolejność wycinania może jest gdzieś konfigurowana, w opcjach obiektu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj zalezy wszystko od lasera i jego oprogramowania.Sa takowe co tna wg warstw corela a sa takie co same sobie skacza do najblizszej lini i optymalna sciezke ciecia sobie wyznaczaja.

 

Co do grubosci lini to ja dla swietego spokoju w corelu zamieniam na wlosowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy grubość linii ma znaczenie ? Na planie ma a na rysunku pod laser ?

 

Laser ma grubość 0.12 przy cieciu elementów ale czy to jest połowa jego grubości czy całość nie wiem - nie posiadam takich przyrządów do pomiaru z resztą nie bardzo widzę sens wiedzieć to. Ja używam standardowej linii na całości.

 

Z opisu zrozumiałem że kolejność rysowania elementów ma znaczenie, aby laser nie skakał z miejsca na miejsce.

 

Jestem na etapie rozgryzania tego

 

Czy kolejność wycinania może jest gdzieś konfigurowana, w opcjach obiektu ?

 

Całych elementów tak - tj. wręga 1, wręga 2, chodziło mi głównie o wycinanie samej wręgi aby cięło ją po kolei a nie najpierw górę, potem kawałek ażurka, potem znowu obrys itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel....Jak juz pisalem, kolejnosc wycinania zalezna jest od oprogramowania danego lasera.

Warto powiedziec jedno ze przy robieniu formatek uzywamy 2 kolorow.Niewazne jakich ale, linie ciecia 1 kolor a drugi to kolor oznaczen.

 

Co do grubosci lasera to tak bym tego nie ujol. Ogniskowa jest nawet mniejsza a linia ciecia zalezna jest od materialu i jego grubosci. Promien lasera jest stozkiem i jest kalibrowany aby na spodzie byl skupiony wiec wszystko tez zalezy od ogniskowej soczewki lasera . Im wieksza ogniskowa tym mniejszy kat stozka a tym samym lepsza jakosc czyli roznica miedzy szczelina z jednej strony formatki a druga strona.

Jesli laser ma mala ogniskowa to czasem nalezy w formatkach uwzglednic szczeline czyli material ktory nam wyparuje i odpowiednio offsetowac linie ( na zewnatrz lub w otworach do wewnatrz ) - tak samo jak w przypadku formatek robionych pod frezarke cnc, gdzie ofset wynosi polowe srednicy freza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Kakabe mówil, że grubość lasera to 0,25 mm czyli trzeba dać zapas 0,125 mm na stronę. Bynajmniej jego laser tak ma. Ale z doświadczenia wiem, że jeśli odległosć między dwoma liniami wynosi dokładnie 7 mm (mierzone programem) to listwa o grubości 7 mm lata luźno we wpuście o grubości na planie 7 mm. Chodzi własnie o te 0,125 mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie ja tne grubosc lasera jest niemalze zerowa wiec nawet nie bawie sie w ofset i i tak wszystko wchodzi i nie lata, ale wczesniej to rzeczywiscie musialem uwzgledniac takie rzeczy. Trzeba tez pamietac ze im grubszy material ( balsa) tym szczelina jest wieksza Bo promien tnacy jest stozkiem.

 

Co do Ciecia depronu to nikt Ci nie wytnie tego. Nie mowie ze sie nie da. Da sie jak najbardziej , ale dymek ktory wydziela sie z cietego depronu strasznie brudzi soczewke ( takie klaczki tluste ) Pomijam szkodliwosc. Laser powinien miec wyciag i zapewne kazda firma uzywajaca lasera ma wyciag bo nie wyobrazam sobie inaczej.

 

Co do planow w wersjii jpg , tiff, gif to nie da sie od tak obrysowac. Owszem sa programy takie jak PDF2CAD ale to wszystko jest niedokladne. i szybciej jest takiego rastra podlozyc na warstwe i obrysowac recznie w cadzie . To co Ci taki program do konwersjii wypluje jako dxf czesto obrabic trzeba pod laser kilkakrotnie dluzej niz samodzielnie obrysowac.

 

Po exporcie juz do corela pozostaje jedna rzecz a mianowicie redukcja wezlow.

inaczej fundujemy sobie wydatek wielokrotnie wiekszy dla naszej kieszeni a i laser potrafi zglupiec majac kilkadziesiat tysiecy wezlow.

 

Zadadnien jest o wiele wiecej niz sie wydawac by moglo.

Przygotowac plany to jedno ale dobrze zrobic formatki to 2. JAsne ze mozna dac formatki w dwg do firmy ale albo policza sobie slono za przygotowanie albo im sie nie bedzie chcialo babrac, bo to dosc pracochlonne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do Ciecia depronu to nikt Ci nie wytnie tego. Nie mowie ze sie nie da. Da sie jak najbardziej , ale dymek ktory wydziela sie z cietego depronu strasznie brudzi soczewke ( takie klaczki tluste ) Pomijam szkodliwosc. Laser powinien miec wyciag i zapewne kazda firma uzywajaca lasera ma wyciag bo nie wyobrazam sobie inaczej.

 

Co do planow w wersjii jpg , tiff, gif to nie da sie od tak obrysowac. Owszem sa programy takie jak PDF2CAD ale to wszystko jest niedokladne. i szybciej jest takiego rastra podlozyc na warstwe i obrysowac recznie w cadzie . To co Ci taki program do konwersjii wypluje jako dxf czesto obrabic trzeba pod laser kilkakrotnie dluzej niz samodzielnie obrysowac.

 

Nie chodzi mi o laser tylko o jakis ploter albo cos, gubie sie w tych terminach technicznych. Slyszalem ze te programy ktore automatycznie przenosza pliki z pdfa czy innego ustrojstwa do dxf sa raczej slabe i wiem ze bede musial korzystac z korela tudziez innego programu. Sciagnalem to co ertman poleca i niestety nie moge podlozyc pliku tif. Corela tez niestety nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ploter do którego mam dostęp od biedy tnie pliki DXF ale lepsze są PLT. Niestety wymaga to ułożenia elementów na formatkach. Więć trzeba pdf i tiff-y obrabiac często ręcznie. Świetny jest Corel ale jego cena... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja pisze o ploterze do styropianu gdzie narzędziem tnącym jest rozciągnięty na dwóch niezaleznych głowicach drut grzejny. Mój ma taką "przypadłość", że przy zbyt dużej ilości węzłów wolniej tnie, tzn. przy każdym węźle jakby się zatrzymywał, a dokładniej mówiąć "skacze", powoduje to nadpalanie materiału i wychodzą brzydkie falki. Jeśli usunę część węzłów z pliku DXF powoduje to jego "niewczytywanie" dlatego musze tworzyć PLT wtedy jest ok. No prawie ok.

U mnie to wygląda tak TIFF (JPG)--> obrysowanie Corelem-->PLT.

Gdy używamy stołu obrotowego to wtedy DXF ale to cięcie w trzech wymiarach chociaż rysowaliśmy ścieżki przebiegu drutu jako PLT i też chodziło.

 

EDIT:

Przy cięciu depronu o dziwo nie ma takich kłopotów ale tam obie głowice spacerują razem taki kłopot z węzłami występuje dopiero jak je "rozdzielam" przy cięciy rdzeni zbieżnych...

Ciekawie wygląda jak wycinam jedną głowicą koło a druga gwiazdę w tym samym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 8 miesięcy temu...

Witam w corelu jak najbardziej się da ale precyzyjniejsz jest cad ale to inna bajka .Corel cenowo oczywiście starsze wersje jest tani a cad jaki kolwiek to wydatek .Rysowanie w tym programie jest proste poprostu zacznij ,wprowadź bitmape i na niej rysuj zaczniesz szybko się sam nauczysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko do jakiego Cada? Bo ten z pierwszego postu jest tylko na 10 min i potem sie wyłącza. Oczywiście nie chcę jakiegoś za niebianską kwotę. Z Corelem jestem trochę obeznany. Głównie chodzi mi, jak w corelu zrobić deskę balsy, jako kartkę 1000mmx100mm czy jako porostokąt o tych wymiarach, czy jeszcze jakoś inaczej?

 

Ps. Cięzko zrozumieć o co Ci chodzi. (przecinki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cad jaki kolwiek to wydatek

 

A świstak siedzi i zawija :roll:

 

A9CAD jest za darmo. Stosunkowo prosty, ale powinien wystarczyć w 99% przypadków.

progeCAD Smart! - też darmowy, a to już poważny kombajn.

Solid Edge Free 2D Drafting - kolejny darmowy CAD.

PowerSHAPE-e to już czwarty.

 

Mało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.