Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wiedziony chyba jakimś instynktem, jakiś czas temu ja też postanowiłem zbudować Cessnę182. Ma to być mój pierwszy model cięty laserem

 

Jako wyposażenie planuję zastosować :

 

serwa Hitec HS55 x 2 lub 3 szt (jeśli zdecyduję się na lotki

 

silnik 3F

341c32e0f0f92ea9.jpg

47a718ee3bc2ab05.jpg

 

Długość z osią 42mm, Srednica 27mm , Masa 25 gram Max. prąd 12A , Napięcie 7,2-12 V ,

 

Śmigło 8 x 3.8 - Zasilanie 11,1 V - Prąd 8,9 A - Ciąg 480g

Śmigło 9 x 3.8 - Zasilanie 11,1 V - Prąd 11,2 A - Ciąg 530g

Śmigło 9 x 4.7 - Zasilanie 11,1 V - Prąd 11,9 A - Ciąg 510g

Śmigło 9 x 3.8 - Zasilanie 7,4 V - Prąd 4,9 A - Ciąg 290g

Śmigło 9 x 4.7 - Zasilanie 7,4 V - Prąd 5,5 A - Ciąg 310g

Śmigło 11 x 3.8 - Zasilanie 7,4 V - Prąd 7,5 A - Ciąg 350g

Śmigło 10 x 4.7 - Zasilanie 7,4 V - Prąd 8,3 A - Ciąg 330g

 

tak przynajmniej podawał sprzedający :wink:

akumulatory LiPo 2s lub 3s 1000 mAh

nie wiem jeszcze jakie śmigło :?:

 

Trochę już zdążyłem podłubać przy modelu i w chwili obecnej jestem na takim oto etapie:

 

2ad5ad3755b6e0a0.jpg

d2047bf42c644d7e.jpg

 

Postanowiłem wykonać wersję troszkę bardziej pancerną i planuję pokryć górną i dolną powierzchnię kadłuba balsą 1mm lub cieńszą (jak dostanę).

Zastanawiam się czy nie pokryć też płatów. Może chociaż od natarcia do dźwigara. Jeszce się zastanowię.Co do lotek , jeszcze nie zdecydowałem się

Co myślicie o tym pokrywaniu balsą ? Czy zwiększenie masy modelu pogorszy własności lotne ?

Wszelkie komentarze i uwagi mile widziane :D

Krzysiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Skrzydła na pewno warto pokrywać kesonem do dżwigara. A co do pogorszenia właściwości lotnych modelu to jest tak im model cięższy tym więkrze obciążenie powierzchni nośnej, im więkrze przeciążenie tym model lata szybciej czyli jak wyjdzie zaciężki to może tak sie zdażyć że przy zabardzo wytraconej prędkości model "zwali sie na skrzydło" czyli waga powinna mieścić się w granicach 50-60 przynajmniej ja tak uważam jeśli chodzi o samoloty. Ja mam cessne tylko taką mieszaną to mam ok.65 i lata super przynajmniej nie zwala sie na skrzydło.Kadłób niema chyba co pokrywać (ja bym nie pokrywał) :D co najwyżej to przód czyli w okolicach wręgi silnikowej o szybą.

 

A jeśli chodzi o lotki to jak najbardziej zrób :!: Bardzo sie krzydają bo czasami bywa tak że przy małych prędkościach ster kierunku nie działa zbyt dobrze i wtedy co :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wiedziony chyba jakimś instynktem, jakiś czas temu ja też postanowiłem zbudować Cesnę182.

Wszelkie komentarze i uwagi mile widziane :D

Krzysiek.

 

Siemasz, popełniłem kiedys taką Cesne :) tyle ze wycinalem wsjo ręcznie. moje uwago co do modelu - wymaga wzmocnienia w tym miejscu:

 

ce.jpg

 

Przy lądowaniu lub nawet delikatnym zadarciu nosem o ziemie w tym miejscu model sie łamie. Szczegolnie tam gdzie zaznaczylem zielonymi kreskami. mozesz to miejsce wzmocnić np sklejką 0.8 (jesli nie masz na skladzie albo nie chcesz kupowac całego kawałka daj znac, gdzies jeszcze mam i moge ci wyslac 2 paski akurat na wzmocnienie) wklejoną na zywice. Nie wzrosnie od tego waga modelu a dramatycznie poprawi jego zywotnosc.

 

latalem na wyposazeniu silnik tp2408-21, 2x mikroserwa conrada, regiel 30a, odb r700. na tym wyposazeniu rozbieg do startu .. jakies 2 metry ;) moze mniej :) model idzie jak akrobat :) waga calego modelu gotowego do startu wyszla mi ok 250-280 gram. strasznie leciutki :shock: chyba ze mnei pamiec zawodzi...

 

 

i na koniec pytanie - skad masz ten zestawik? i w jakiej cenie kupiles?

 

 

Ma ktos moze te plany? swego czasu je mialem ale gdzies mi je powlekło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też popełniłem tą cessnę i też wycinałem ją ręcznie. W tym miejscu, co jest pokazane przez Ghandiego rzeczywiście trzeba zrobić wzmocnienie. W planach jest usztywnienie z prętów węglowych. Ja je przyklejałem na CA, a potem nieco żywicy. I jeszcze jedna rzecz dotycząca skrzydeł. Widzę że już sklejone i bez lotek. OK. Ale jeżeli chcesz zrobić skrzydła z lotkami, to koniecznie zmniejsz wznios. U mnie model przy takim wzniosie tylko lekko się przechylał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i na koniec pytanie - skad masz ten zestawik? i w jakiej cenie kupiles?

 

 

Ma ktos moze te plany? swego czasu je mialem ale gdzies mi je powlekło...

 

Plany : http://www.alexrc.com/v-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=7889 ,

 

Co do zestawiku to zamówiłem cięcie w Koszalinie, zapłaciłem za usługę i materiał 40 zł + przesyłka. Cięcie wykonane jak na moje oko wzorowo. Mogę wstawić fotki bo zamówiłem dwa komplety i jeden jeszcze jest tak jak przyszedł w paczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i na koniec pytanie - skad masz ten zestawik? i w jakiej cenie kupiles?

 

 

Ma ktos moze te plany? swego czasu je mialem ale gdzies mi je powlekło...

 

Plany : http://www.alexrc.com/v-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=7889 ,

 

Co do zestawiku to zamówiłem cięcie w Koszalinie, zapłaciłem za usługę i materiał 40 zł + przesyłka. Cięcie wykonane jak na moje oko wzorowo. Mogę wstawić fotki bo zamówiłem dwa komplety i jeden jeszcze jest tak jak przyszedł w paczce.

 

u mnie kwota za 2 zestawy .... 130 pln ;) troche sie pan albo nauczyl liczyc za swoje uslugi albo inny zestaw mi pan polecil heheheh tak czy siak - wyslalem mu maila z negocjacyjną ceną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzeasz okleic?

Zasadniczo skrzydło będzie miało keson od natarcia do dźwigara oraz coś jakby drugi keson na spływie. A tak na prawdę to spływ prawie jak w planach tylko trochę szerszy bo balsa z której zacząłem robić krawędź spływu jest wg. mnie zbyt wiotka (taką miałem).

Pomiędzy keson a spływ nakładki na żebra co by folię lepiej przykleić.

 

Chciałbym również pokryć cienką balsą górną i dolną powierzchnię kadłuba. Bardzo mi się nie podobają, a wręcz drażnią :evil: mnie modele pokryte folią pod którą odznaczają się jakieś wręgi czy podłużnice , no chyba że tak miał oryginał :wink:

 

Jeśli chodzi o "umaszcenie" modelu to jeszcze nie wiem - w wolnych chwilach przeglądam fotki na necie.

Sporo jeszcze do zrobienia przy konstrukcji modelu ale , będzie to chyba "autorski" wzór malowania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Witam!

 

Keson musi być z góry i dołu! Co do pokrywania od dzwigara do spływu - tak, ale tylko miedzy 1 i 2 żebrem od strony środka. Tyle jest jeden problem będziesz miał b. dużo pracy ze zeszlifowaniem 1mm żeber na keson.

Pokrywanie balsą kadłuba - b. dobry pomysł, w dodatku nie musisz się martwić o masę, sądzę że jeśli osiągniesz 750 gram, to i tak spokojnie sobie fajnie polatasz :roll: . W końcu ta Cessna nie jest akrobatem.

 

To tyle co mogę dodać od siebie.

 

Pozdrawiam, Bartek.

 

P.S. Jaki jest profil? Taki troche kiepski widok ale stawiałbym na coś około Eppler 205

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Keson musi być z góry i dołu!

 

a czy jacoś pisałem że nie...

 

Co do pokrywania od dzwigara do spływu

 

nic nie pisałem na ten temat :shock:

 

Tak naprawdę to miło mi że kogoś interesuje budowa mojej Cessny, ale mam wrażenie że dopadłeś do kompa jeszcze nie do końca obudzony.

Napisałeś coś przede wszystkim żeby napisać,

Tyle jest jeden problem będziesz miał b. dużo pracy ze zeszlifowaniem 1mm żeber na keson.

...alle ooccoo chodziiii .... :lol:

 

Nie obraż się czsem na mnie , ale spróbuj czytać z większym zrozumieniem :wink:

 

Co do profilu to tak naprawdę nie wiem , model był cięty z gotowych "planów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Keson musi być z góry i dołu! Co do pokrywania od dzwigara do spływu - tak, ale tylko miedzy 1 i 2 żebrem od strony środka. Tyle jest jeden problem będziesz miał b. dużo pracy ze zeszlifowaniem 1mm żeber na keson.

 

 

Nie trzeba pokrywać kesonu z góry i dołu. Obecnie znajomy ma skrzydełko które ma keson z góry tylko, jak i nakładki na żebra i skrzydło po oklejeniu jest sztywne. Zresztą widziałem wiele modeli z kesonem tylko od góry.

Co do zeszlifowywania: niekoniecznie ponieważ jak da keson z góry to i również da nakładki na żebra co usztywni konstrukcje płata, bardziej niż keson z góry i z dołu.

 

 

I to co powiedział Tomek jak nie masz do końca pewności to nie pisz bo wprowadzasz zamęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

FAkt troche palnąłem że musi być u góry i u dołu, ale przynajmniej u mnie musi być. :twisted:

 

..oraz coś jakby drugi keson na spływie

 

...alle ooccoo chodziiii ....

 

O to że keson nie powinien wystawać ponad skrzydła :roll:

 

A na fotkach nie widać aby coś takiego było.

 

Pozdrawiam Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo skrzydło będzie miało keson od natarcia do dźwigara oraz coś jakby drugi keson na spływie. A tak na prawdę to spływ prawie jak w planach tylko trochę szerszy bo balsa z której zacząłem robić krawędź spływu jest wg. mnie zbyt wiotka (taką miałem).

Pomiędzy keson a spływ nakładki na żebra co by folię lepiej przykleić.

 

Jeśli nie potrafisz czytac ze zrozumieniem to nie moja wina. Jesli chcesz udawać znace temata to nawet ten tekst napisany półsłowami powinneś zrozumieć. Przed tobą kilka dni na poprawe i długie czytanie i nauke !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Krzysiek i właśnie powstał pewien paradoks: powiedziałem że będziesz miał dużo pracy ze szlifowanie tych żeber, powiedziałeś że nie wiesz o co chodzi, napisałem po by keson nie wystawał, a ty teraz mówisz że fotki nie przedstawiają gotowego modelu...

 

I wychodzi na to że wyszedłem na idiote.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.