Skocz do zawartości

Messerschmitt Bf 109 G-10/K-4 Skala 1:5


Byczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 316
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • 2 tygodnie później...
Witam.

 

Cztery śruby na stronę do tej wielkości modelu to sporo. Wstaw pełne zdjęcie jak są rozplanowane.

 

Wedle planów tak mają być rozmieszczone

22209fd8b41cb950med.jpg

 

Kolejna kwestia do przemyślenia, chodzi o umieszczenie silnika, czy cylindrem do dołu jak w planach czy cylindrem do góry tylko wiąże się to z tym że głowica silnika będzie wystawać nieco ponad kadłub.

Zdjęcia poglądowe:

432bbf329ba00d62med.jpg

01039472eff8bde9med.jpg

Tak wygląda na planach:

70dc1e25a91b56d9med.jpg

1. mały problem, rozstaw śrub nie pasuje do otworów w wrędze silnikowej jak teraz przewiercieć otwory? wiertarką nie podejdzie na taki dystans, macie jakieś sposoby?

2. konieczna przedłużka wału korbowego, z czego zrobić? czy można kupić takie coś? jeśli chodzi o zrobienie takiej przedłużki, choć nie widze innej możliwości to chyba zrobić z rury lub pełnego walca wytoczonego na tokarce, brakuje ok 15 cm. Wiadomo silnik ma duże obroty, taka przedłużka musi być wykonana perfekcyjnie, gdzie takie coś zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po dwie śruby na stronę, to dobrze.

 

Silnik zamontuj w taki sposób, żeby możliwie nic nie wystawało, lub minimalnie wystawało.

 

Nowe otwory spróbuj wywiercić przystawką kontową do wiertarki (właśnie dlatego napęd główny należy kupować odpowiednio wcześnie, i nie do końca zapatrywać się na plany).

 

Jeżeli chcesz przedłużyć wał, to zrób to z odpowiedniego pełnego pręta duralowego. Obtoczyć możesz sam, ale i tak musisz dać do wyważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Jeśli masz problem ze zrobieniem przedłużki, to przesuń do przodu silnik i zamocuj śmigło na wale bez przedłużki.

 

Niestety nie widze przesunięncia silnika, wiązało by się to z osłabieniem konstrukcji, trzeba będzie taką przedłużkę zrobić, tylko z czego? dodatkowo mają być zamocowane dwa łożyska tak jak zaznaczyłem na planie kolorem czerwonym.

3b820c511bdd7660med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie komplikować Tobie roboty:

 

Masz cztery śruby do przykręcania śmigła, po środku masz wyprowadzenie wału napędowego, które jest zakończone gniazdem pod ampula. Wykręć ten element, bo powinien być wykręcany, i zrób dokładnie taki sam na odpowiednią długość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam co ma dać silnik bardziej z tyłu i śmigło na przedłużaczu.

Poza samymi problemami to chyba nic.

 

Co jak co, ale zawsze coś dziwnego można w tym wątku obejżeć :)

 

W poprzednim poście masz skan planów, tam zobczysz dlaczego a przyczyna jest prosta, żeby wygląd myśliwca był bardziej makietowy, jeśli umieszcze silnik bardziej z przodu to będzie wystawać cylinder a tak można trochę się pomęczyć i go schować.

Do tematu jeszcze wrócimy pod koniec stycznia to była przymiarka.

Wzierniko/klapki w skrzydłach wykonane, będą odchylane na zawiaskach które dokończe je jak będe model oklejał tylko nadal zastanawiam się czym? czy folią? czy papierem japońskim.

dad9adf536e0225cmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Janusz.

 

Część planów takie instalacje nakazuje, ale wykonanie w takim przypadku zależy do wykonawcy. Natomiast w niektórych płatowcach jak chociażby Do-335 lub P-39 wykonanie w inny sposób będzie dalekie do makietowego (zbliżenia się do orginału). Jest to pewna komplikacja, ale nie aż taka jak się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

budowa owiewki, owiewka zbudowana z blach alu. grubości 1 mm rozrysowana przy pomocy programu autocad, następnie wycięta laserem, wklejona została również pleksa oraz podsufitka kabiny.

Mam pytanko, pleksa jest wrażliwa nawet na najdrobniejsze okruchy, bowiem po chwili można zobaczyć rysy itp. czym można wytrzeć plekse? lub odmatowić?

d4ec89d85e94ab8amed.jpg

0230eb527501fc19med.jpg

f8e9472a02defca6med.jpg

cd9928fa74399141med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...się w wojsku robiło za pomocą pasty do zębów i kawałka koca :D

A poważnie - popatrz na forum plastiku, oni polerują kabinki do wysokiego połysku, więc na pewno są pasty do tego :)

 

Dzięki, nie omieszkam zobaczyć 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od dłuższego czasu śledzę budowę Bf-a.

Chciałbym wiedzieć gdzie zakupiłeś do niego chowane podwozie.

Rzecz w tym że buduję wersję G-6 w tej samej skali i rozglądam się właśnie za podwoziem

A tu LINK

z relacji budowy mojej 109, gdyby ktoś był zainteresowany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od dłuższego czasu śledzę budowę Bf-a.

Chciałbym wiedzieć gdzie zakupiłeś do niego chowane podwozie.

Rzecz w tym że buduję wersję G-6 w tej samej skali i rozglądam się właśnie za podwoziem

A tu LINK

z relacji budowy mojej 109, gdyby ktoś był zainteresowany :)

 

Cześć, chowane podwozie zostało zakupione w sklepie modelarnia rc. Widze że robisz kołpak a to by mnie interesowało bowiem nigdzie nie można takiego kupić, więc wydaje mi się że jak budujesz tej samej skali to mógłby pasować do mojego modelu. Kwestia tylko jaka u ciebie jest średnica kołpaka? może u ciebie zamówię? Fajnie że budujesz tego myśliwca, relacja mi się podoba.

Albo zobacz tu http://www.ef3m.pl/831,podwozie-sterowane-pneumatycznie-focke-wulf-fw-190.html

 

Edit: (budowa amortyzatorów)

Trzy rurki aluminiowe o różnej średnicy, w tym jedna oklejona rurką termokurczliwą dla zminimalizowania luzów, a więc wszystkie zostaną skrócone do odpowiednich rozmiarów jak na planach i zaczopowane, i tu mam pytanie czym najlepiej je zaczopować? zaczopowanie będzie wewnątrz rurki i na końcu rurki. Tak jak widać na planie poniżej zdjęcia

c626b32b7d4e300amed.jpg

d3a80ee49f57d13f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że niema problemu, jeden czy nawet dwa kołpaki nie stanowią problemu.

Średnica kołpaka 160 mm. W sklepie ef3m nie maja takowego podwozia, a modelarni rc nic podobnego nie znalazłem. Szkoda. Gdzie mogę je w takim razie kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.