Skocz do zawartości

Szybowiec ASW 28 4,2m GFK (dokumentacja)


djmalolat23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów.

 

Poszukuję dokumentacji oraz zdjęć z budowy lub składania szybowca ASW 28 4,2m GFK.

Jak pisałem w poprzednim poście stałem się szczęśliwym nabywcą w/w modelu szybowca, jednak nie posiadam żadnej dokumentacji. Jako że jestem początkującym modelarzem, przydałyby mi się również zdjęcia z montażu lub budowy asw. Jeżeli któryś z kolegów posiada jakiekolwiek materiały pomocne w składaniu ASW 28 4.2m GFK lub innego producenta bardzo proszę o pomoc. Poniżej podaję swój adres e mail.

 

djmalolat23@vp.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poszukaj na zagranicznych forach (np. rcgroup), na stronie Royal-Model z Czech. W necie jest mnóstwo zdjęć, opisow, etc. Nie jest to rzadki okaz. 

 

A swoja drogą zaczynasz z bardzo wysokiej półki, model jest piękny.

Ale nie jest prosty, jak na początek... oj nie jest. Ale jak to powiedział Otto Lilienthal po swoim ostatnim locie "​Pewne niewielkie poświęcenia należy ponieść".

​Życzę tyle startów co lądowań.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie!

Patrząc na zdjęcia masz go skoczonego w 95%, jedynie potrzeba wkleić rurkę pod bagnet w kadłubie (trochę żywicy i aerosilu), pręty stabilizujące płat, zrobić kabinkę - wkleić (klej do kabinek 540), przeciągnąc instalacje do serw i je obsadzić, hak (lub silnik), etc. W sumie małe ale bardzo ważne rzeczy.  W tydzień masz model skończony i to bez pospiechu. Wbrew pozorom budowa jest dość prosta na tym etapie, co innego pilotaż. To już inna sztuka gotowania na gazie.

 

Miałem ten model (o ile jest to ta sama stajnia RM). Model jest cholernie wymagający i nie nadaje sie do nauki latania szybowcami. To nie ta klasa modelu.

To, że koledzy proponuja Tobie coś innego, bardziej retro to tylko chęć uniknięcia Twojego rozczarowania. Ja tez się do nich dołączam.

Może na początek jakiś 3, 3,5 metrowy szybowszczyk,, makieta (?), wlataj się zobaczysz, jak średnie i większe reaguje na powietrze. Piszę to z własnego doświadczenia, kosztownego i najgorsze, że nie ze swojej winy.

Ale może się mylę, buduj i lataj.

Pozdrawiam.

T

ps.

znalazłem cos takiego: może się przyda

https://www.graupner.de/mediaroot/files/9451_ASW%2028_en.pdf

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych kolegów!!

 Na samym początku bardzo dziękuję za rady co do pilotażu. Latam już od 2 lat. Co prawda z szybowcami mam niewiele do czynienia,lecz bardzo dużo latałem na symulatorach.

Bardzo dobrze w powietrzu czuję się latając spalinami nie zależnie od rozpiętości, wagi czy pojemności silnika.

Przez te 2 lata latałem w różnych warunkach pogodowych i "zdaje mi się" że powinienem dać radę okiełznać w powietrzu tego KOLOSA. Konsultując się z kilkoma modelarzami (odnośnie pilotażu ASW28), którzy posiadają makiety szybowców takich jak Promyk, Fox, Bocian itp. stwierdzili, iż ten model wybacza troszkę błędów i nada się do latania dla takiej osoby jak ja.

Zapewne jak nie zobaczę to się nie dowiem. Tylko szkoda będzie rozbić coś tak pięknego.

Aktualnie powolutku składam mojego ASW28 i idzie mi całkiem całkiem. Zamontowałem już statecznik poziomy, dodatkowe żebra na końcówkach skrzydeł (żeby winglety były demontowane do transportu), półeczkę do serwa od steru wysokości w stateczniku pionowym.

Dziś robiłem przymiarki do obsadzenia koła podwozia głównego i nie wiem od czego zacząć- jak wyciąć otwór na koło i w którym miejscu? W jaki sposób zrobić i z czego sprężynki do zamykania klapki podwozia? jest trochę niewiadomych ale od czego jest forum i doświadczeni koledzy modelarze?!

 

P.S.

Tomaszu, link ze stroną na której jest instrukcja bardzo mi się przyda i bardzo Tobie dziękuję.

Wspomniałeś, że posiadałeś taki model. Czy masz jakie fotki z budowy? Chodzi mi głównie o wnętrze pod kabiną i sama kabinka.

Gdybyś udostępnił coś będę bardzo wdzięczny.

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ASW 27 i jak widzę różnice w sylwetce niezbyt wielkie . Ta sama rozpiętość. Waga do lotu 5,1 kg. Model lata znakomicie/ fantastycznie. Jest przerobiony na elektro szybowiec ze względów praktycznych. Silnik 1700 W /4-5 cel Lipo . Model startuje z wózka.

 

Pilotaż jak każdego większego modelu szybowca. Czuły na wysokość i warto ustawić expo jakieś 50 % na początek . Wychylenia lotek różnicowe   100/40 .Ładnie krąży na klapach. Model dość szybki ale z małym opadaniem. Profil HQ ,produkcja PG cało laminatowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Niestety przykro mi, ale nie mam żadnego zdjęcia tego modelu. 

Co do wycięcia otworu pod podwozie i zrobienie klapek. Do cięcia laminatu używam dobrej piłki grzbietnicowej, dostępne tylko w sklepach modelarskich. Im mniejsze ząbki tym lepiej. Zaznaczam taśmą papierową krawędzie otworu po zewnętrznej krawędzi cięcia i wychodzi wewnątrz prostokąt. Następnie delikatnie zaczynam szlifować piłką delikatnie po krawędziach miejsca cięcia. W końcu laminat jest przecięty w jednym punkcie dalej już powolutko tne po zaznaczonym. W ten sposób można wyciąć także łuki.

Jest kilka metod robienia zawiasów klapek podwozia, albo otwieraja sie po krawędzi, albo wychodzą poza nią. W pierwszym musisz podciąć krawędź w kadłubie by zmieścić oś obrotu (przesunąć by mogły się otworzyć klapki i nie było dramatycznej szparki ;) )​ W drugim przypadku zawiasy mają inny kształt, patrząc z boku mają kształ litery C. Otwierają się wynosząć klapki mocno poza obrys.

Do wewnętrznej strony klapki kleisz uszko a do uszka i podwozia mocuje np. sprężynkę, albo do klapki i wewnętzrnej strony kadluba kleisz np. gumkę rcepturkę. Jak podwozie sie wysuwa klapki opierają się po podwoziu. To tak w skrocie.

ASW ma kółko przesuniete delikatnie do tyłu patrząc na kabinkę, ale przed CG.

Serdecznie

T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do klapek podwozia polecam silikon Elastosil jako zawias. Po wycięciu mocujesz klapki w pozycji zamkniętej, podklejając je od spodu taśmą papierową. W miejscu styku klapki z kadłubem nakładasz wałeczek silikonu. Po wyschnięciu masz mocny zawias i sprężynkę w jednym. Ten sam silikon stosowałem do mocowania wręg, na których trzyma się podwozie. Jest bardzo mocny i rozciąga się chyba 7-krotnie, więc zapewenia amortyzację przy twardszych lądowaniach - kadłub nie pęka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po kilku dniowej przerwie.

 

Serdecznie dziękuję za pomysły odnośnie wycięcia otworu na koło. Otwór już gotowy i nawet klapki obsadzone. Teraz tylko obmyślać i zamontować  sprężynki zamykające i będzie ok.

Zastanawiam się jak zamontować całe koło? Zapewne potrzebne będą jakieś wręgi. Czy macie jakieś pomysły?

Pozdrawiam i dołączam foto z prac.

post-17430-0-79485400-1476884990_thumb.jpg

post-17430-0-81599400-1476885017_thumb.jpg

post-17430-0-57613300-1476885036_thumb.jpg

post-17430-0-52385800-1476885054_thumb.jpg

post-17430-0-25486900-1476885072_thumb.jpg

post-17430-0-16290400-1476885089_thumb.jpg

post-17430-0-55693300-1476885106_thumb.jpg

post-17430-0-56498700-1476885124_thumb.jpg

post-17430-0-54388700-1476885141_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zrobić wręgę, poziomą, która będzie podstawą dla podwozia, w środku otwór na wysuwanie kółka. Boki tej wręgi wyszlifować do kształtu kadłuba, zrob półwręgi pomiędzy kadłubem a podstawką (jeśli chcesz). Wszystko wklej do kadłuba na żywicę, wzmocnij paskami tkaniny np. 80ką. Podstawka pod podwozie jak najniżej w kadłubie. Można wkleić też na Elastosil E41.

Do boków klapek doklej uszka (np. z 1 mm laminatu), do uszek sprężynki, ale uważam, że lepsze są gumki recepturki. Po jednej gumce z każdej stronu wystarczy. Drugą stronę gumki załóż na najdalszy kołek ruchomej części podwozia (można go wykręcić by wsunąć gumki, patrząć z góry pierwszy z lewej od kołka ze sprężyną wspomagającą powrót).

Polożenie uszek musisz ustalić sam, w pozycji zamkniętej jak najbliżej środka.

Sam montaż podwozia do podstawki to dwa kawałki listewki np. bukowej (twarde drewno), wklejone po ustaleniu pozycji pomiędzy zewętrzne ucha podwozia (to te najdalsze części). Przed przyklejeniem do podstawki wywierć w listewce po dwa otwory pod śrubki np. M3, M4. Zamiast listewki może być też sklejka. Otwory gwintujesz, lub wklejasz do nich śrubki, z drugiej strony koniecznie schowaj łebki. Tym samym z góry masz bose końce. Uwaga wysokość listewki, sklejki  musi być taka sam lub odrobinę np.0,5 mm niższa od końcówek podwozia.  Z góry na śrubki nakładasz kawałek prostokątnego laminatu np. 2, 2,5 mm i przykręcasz nakrętkami. I gotowe. Tak mam u siebie np. w Ventusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A szkoda. Mogłyby mi bardo się przydać.

 

Koledzy, może  macie jeszcze jakieś wskazówki co do budowy tego szybowca? Każde pomysły i rady są bardzo przydatne.

Z góry serdeczne dzięki i pozdrawiam.

Jutro dołączę kolejne  foto z budowy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chwilowo nie mam czasu na pracę przy modelu, ale bardzo dziękuję za za interesowanie i podsyłanie pomysłów.

Dziękuję również za linki ze zdjęciami. Jeśli macie coś jeszcze jestem chętny i bardzo wdzięczny.

 

Pozdrawiam.

 

P.S.

 Pół wręgi już wycięte, patent zamykania klapek podwozia już opracowany i przygotowany do montażu.


Męczy mnie pewna rzecz. Jak zabezpieczyć skrzydła żeby się nie wysunęły? Przy tak dużej rozpiętości taśma nie pomoże.

Pewnie trzeba wkręcić jakieś haczyki i spiąć je gumką albo sprężynką.

Może macie jakieś pomysły???????

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haczyki i gumki (dwie lub trzy razem) /sprężynka w zupelności wystarczy, jak chcesz to zabezpiecz to jeszcze taśmą na zewnątrz.

Ale IMO taśma w zupełności wystarczy - dobra taśma klejąca (polecam Scotcha) lub np. taśma izolacyjna. Szczególnie jak masz model laminatowy.

W sprzedaży są także łączniki do skrzydeł wklejane w skrzydło, do kadłuba zaś gniazdo. - montaż na wcisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.